Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

@The_Ego, Eu si sotia  am fost in Gerakini acum 2 ani si ne-a placut. Am stat la Decauville Hotel si a fost foarte ok. Plajele de acolo sunt decente insa daca vrei ceva chiar foarte fain, langa Gerakini este Nea Potideea (la intrare pe Kasandra) si acolo gasesti o plaja spectaculoasa de intinsa, apa lina, clara, curata, soare din plin, nisip fin. E chiar fain acolo. Posibil sa fie si destul de aglomerat in Hi-Season dar e superb. 

 

59a816505a1db_neapotideea2.jpg.395dfcbc574ca7942bf5bcde44cc5ce3.jpg 59a8164f30b1a_neapotideea1.thumb.jpg.d02fe52bcd66beebf5f806a3f43498fb.jpg neapotideea3.thumb.jpg.735d9373637d8690682d16a7efb66bc4.jpg

sursa foto: google search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Actualmente sunt langa Ouranopoli.

http://www.akrathos-hotel.gr/language/en/

Ruta folosita:Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Makaza-Ouranopoli.

Referitor la taxe:

Pod Gurgiu 13 sau 14 lei (nu imi aduc aminte exact).

Vinieta Bulgaria,se poate face in vama(dar o sa fie aglomerat la ghiseu) sau la benzinariile din Ruse.Eu am ales Luk Oil cu plata card lei si a durat 30 secunde maxim (15 leva/1 saptamana).

In Grecia ai 2 Toll (taxe de autostrada pe drumul catre Thasos-Halkidiki) cu preturi 1.90 si 2.10 euro (e bine sa aveti marunt euro se mearga repede treaba).

Drumul pe varianta Makaza este ok si singura preocupare mai "deosebita" sunt camerele fixe din Bulgaria care nu apar mereu pe wazze.

Nu va bazati pe wazze in Bulgaria sa va "dea" toate camerele fixe sau raderele mobile ...pt ca nu prea se oboseste nimeni sa le semnaleze in aplicatie.

 

20180514_110553.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aia scrie concediu pe usa magazinului, ca te bronzezi la greci.

have fun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

Lasa lasa nu fi rau ...ca iti vine si tie randul la concediu ?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca acele camere din BG pe drumul spre Makaza nu sunt active.

Cel putin acum 2 ani am luat mai multe cu viteza mare ca de...Waze :))....dar nu m-am trezit cu nimic. Asta dupa ce niste colegi bulgari de serviciu ai unui bun prieten i-au spus sa stea linistit ca el le-a luat pe toate si se astepta la niste sume astronomice de amenda. Si evident nu a primit nimic.

Acum ce sa zic. Poate au ramas la fel ca acum 2 ani :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca vin amenzi din 2017 acasă. Deci niciodată nu e prea târziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat si bulgarii o lasa mai moale in zona camerelor....banuiesc ca stiu ei ceva ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Makaza e ok

Mai sunt bombe in zona aceea muntoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranță. Dar se pot evita, puțină atenție. Drumul la trecerea Giurgiu - Ruse e deviat puțin de la vechiul traseu însă te iei după restul sau urmărești indicatoarele.

 

Vigneta găsiți la shell sau la LUKOIL sau la petrol în Ruse, mergeți încă

4-5 km după ce treceți vama.Nu va opriți în vama sau in primul rond că pierdeți timp și plătiți extra, fac pe prostii că nu știu engleza sau romana și nu au sa va de-a rest.

Pentru siguranța faceți o  asigurare pe 7-10 zile pt vacanta, in caz de ceva ( pana dubla, se strica mașina, sunteți acoperiți moka și costa 55 Ron). Luați și cheia de rezerva cu voi.

 

Aveți grijă la tuneluri că se lucrează și de obicei la ieșire din ele sta politia că e limita de 80-100km/h.

Vacanta plăcută, noi după 4 ani de Grecia cred că o să alegem altceva, au invadat rușii iar prețurile au explodat.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: si spre ce te ai orice? Intreb ca idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem in Viena iar cu avionul e exclus, așa că o să alegem ceva mai aproape ( Italia, Croația o insula, drumul e 6 ore.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Zici ca in Grecia preturile au explodat. Oricum sunt mult, mult mai mici decat in Croatia, Italia, Slovenia. Croatia are niste preturi nesimtite si la autostrazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt, dar de ce să plătesc pt aceleași servicii că acum 4 ani mult mai mult din moment ce sunt tratat exact la fel? Dupa miniproblemele cu Turcia și  de câțiva ani vin ruși  și moldoveni și nordici in iunie ( suedezi, norvegieni, danezi) vin  cu multi bani nu că romanii, bulgarii, ungurii așa că  grecii profita și măresc prețurile deoarece clienți exista.  Cu banii pe.care ii dau pe Grecia pot merge in orice tara ( Portugalia, Italia, Croația)  Oricum totul tine de gusturi așa că nu mă aștept să fie de acord toți. 

 

Și da, Grecia e frumoasa, merita mers, doar că o remarcă, e scumpă fara de cum era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GABIVVX eu mai am 3 luni de asteptat pana revan Grecia.

@deenman ai dreptate cu Grecia, si eu am observat scumpirile fata de acum 5-6 ani dar...nici preturile de acum 6 ani nu le pot pastra azi (nici la noi nu sunt aceleasi, nici la o apa plata).

si eu recomand acelasi lucru cu vigneta de Bg.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scumpa pentru ca s-au pus cu "anaful" pe ei, tva 24% aproape la toate produsele,acum primesti bon oriunde si la orice...nici nu apuci sa dai banii si ai bonul scos.

La vama giurgiu au reparat portiunea aia nasoala.

Nemtii si francezii care vin aici (la mine in resort "astia sunt" in momentul actual) sunt oameni normali ca si noi...nu prea vad sa iasa din tipare sa dea cu banii aiurea si consuma ce au in lista gratis de produse, 1 nu am vazut sa faca o aroganta sa isi ia ceva mai deosebit sau o sticla de sampanie etc.

Cand baga baga mana in portofel cand scot banii parac-i trag de urechi.

Daca le arat o nota de plata de la noi de la Nuba de 1 mai...se sinucid colectiv.

Preturie per ansamblu la maruntisuri ca sa va faceti o parere:

Fanta 1.5 l =2.50€

Tigari = 4 €

Crema nivea = 11 € (romania 29 lei)

Suc (pe plaja) gen carton teddy = 2.50 €

Apa mica jumatate= 0.50 €

 

20180518_085816.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema cu partea din Grecia cea mai vizitata si unde li s-a urcat la cap de multi ani de zile in ce priveste preturile. Normal, au cerere, au ridicat stacheta, mai putin la calitate unde sigur a scazut.

Dar am inteles ca nu este la fel in Grecia mai putin vizitata...alti oameni, alte servicii, alte preturi ;) Eu acolo mi-as dori sa ajung in viitor, anul asta nu va fi posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78
13 hours ago, deenman said:

Inca vin amenzi din 2017 acasă. Deci niciodată nu e prea târziu.

Poti detalia te rog? Eu am fost in August si au fost cateva camere pe care le-am "ratat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informează te bine dinainte deoarece Grecia e foarte diferită de la zona la zona.

 

Unele zone sunt foarte pitorești, vechi, cu foarte multă liniște, altele în apropierea orașelor mari sunt foarte animate iar plajele sunt amenajate cu șezlonguri înghesuite, cam.ca și la noi.

Ar fi păcat să bați atâta drum sa stai pe șezlong și la nici 50cm sa fie un roman care comentează despre restul, nu?

 

In 2017, am ajuns la o plaja la prima ora. Erau doar 4 oameni acolo la sezlonguri, când am auzit cum vorbesc și că sunt români, am împachetat și am plecat. In fiecare zi am vizitat 1-2plaje noi (ne am făcut temele de acasă www.tripinview.com) și nu am stat niciodată mai mult de 2 ori la aceași plaja

 

Pe langa drum care era 1500km dus întors am mai făcut 500km doar intre plaje pe peninsula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE Taxa de pod intoarcere Giurgiu 2 € (nu acepta eurocenti,de la 1 euro in sus)

Toll Grecia de la Komotini la New Vrasna, primul 1.90 - al doilea 2.40 €.

Pretul benzinei de 95 , 1.61€ la benzinariile BP.

 

20180519_142218.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 1.3 euro/l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine este in Halkidiki, Kasandra in ultimele doua saptamani din iulie, poate facem o intalnire pe acolo, PM :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacă rămâneți până pe 01.09-10.09 particip și eu :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!