Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Vreau sa plec in Grecia sa fac un tur cu masina sa vizitez cat mai mult.

Plec din Brasov Luni 31.07 dimineata devreme si vreau sa ajung seara in Salonic. Avand in vedere ca vreau sa merg cat mai putin prin Bulgaria, si din ce ati mai zis voi, merg asa:

Brasov-Pitesti-Slatina.

De aici la Bechet ajung mai bine prin Craiova sau prin Caracal?

Apoi Bechet-Vraca-Mezdra-Botevgrad-Sofia-Kulata-Salonic

Aveti alte sugestii referitoare la drum?

Dar sugestii legate de ce sa vizitez in Grecia, avand in vedere ca e prima data cand ma duc?

PS: pe la bulgari, cat de aglomerat/periculos este drumul intre Bechet si Sofia?

PS2: Stie cineva de unde pot face rost de harti digitale cu BG si GR dar care sa nu fie online? Adica sa le pot folosi pe laptop in masina.

PS3: Ce acte trebuie acum pentru intrarea in Grecia? Mai trebuie vouchere de hotel si invitatii si alea alea?

Modificat de GicuP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

drumurile pe la bulgari nu au fost asa aglomerate ... pe o portiune de 3 km se lucra si se merge pe un singur sens dar foarte elegant .... partea nasoala ca sunt cam inguste maxim 2 benzi pe sens

daca nu ai vouchere tre sa ai niste bani cam 100 euro/zi ... un minim am inteles ca este 500 euro

cartea verde si rovinietele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa ma lamureasca de care din urmatoarele am nevoie la bulgari si greci, avand in vedere ca masina e pe firma:

delegatie

procura (eventual legalizata)

vesta

lanturi (da, lanturi vara, am mai auzit aberatia)

stingator

bulina cu RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, scuze ca nu am raspuns dar am fost plecat din Buc, de, cu caldurile astea am preferat sa stau mai mult pe la Sarata Monteoru ( in Buzau pt. cunoscatori :P ).

Stefan_ieu: ca sa treci cu ferrybot-ul in Corfu te costa 28 euro pt. masina+5,80 euro/persoana, asta pt. dus!, platesti la fel si cand pleci de pe insula, cam mult dar crede-ma ca merita!, este super atunci cand urci cu masina pe vapor.Intra cam 70-80 masini pe nivel, si sunt 3 nivele pt masini :o

Era sa uit: ferrybot-ul il iei din Igoumenita, insa sa te duci in portul NOU si nu in cel vechi, deoarece vapoarele din portul nou sunt mult mai performante, pleaca la fiecare ora si te lasa pe insula Corfu chiar in capitala (dica in Kerkira), daca te duci in portul vechi o sa debarci pe insula in sud (adica in Lefkimmi).

Unde anume te duci in Corfu?, ca sa-ti pot da niste info. strict la subiect si sa-ti recomand cate ceva. :P

GicuP: daca ai masina pe firma (s-au leasing) - trebuie procura!

trebuie neaparat sa ai carte verde ( si romanii si bulgarii mi-au cerut-o, si la dus si la intors), sa fie valabila pe TOATA durata sederii.

stingator, trusa first aid, vesta, bulina RO am avut dar nu m-a intrebat nimeni de ele, insa e bine sa le ai pt. orice eventualitate.

lanturi(de vara) :) , crede-ma ca nu am auzit.

Pt. vama de la Giurgiu sa aveti pregatiti 1 mil. la iesire din tara si aprox. 700.000 la intrare in tara. Astea reprezinta taxe de tranzit+taxa pod+dezinsectie.

La Bulgari : 2 euro taxa dezinsectie+4 euro vigneta (pt. 1 saptamana s-au 10 euro/luna).

La Greci : nici un stres!, aproape de Salonic platesti pe autostrada o taxa de 2 eurola dus si 2 euro la intors.

Nadir: pe mine nu m-a intrebat nimeni nici de vouchere nici de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de harti, eu inainte sa plec am intrat pe www.viamichelin.com am facut traseul Buc-Corfu si l-am scos la imprimanta color (vreo 6 pagini), tinut langa mine cu sotia pe post de copilot - a mers brici! ATENTIE insa la bulgari, pe centura Sofiei, sa nu cunva sa intrati in oras ca sunteti mancati, nu stii cum sa mai iesi. Mergeti pe centura cam 20 km (drumul e nasol cu gropi si f. aglomerat) dupa care trebuie sa urmezi indicatoarele de Pernik, indicatoare cu Kulata (orasul de granita, pe unde intri in Grecia) incep sa apara mult mai tarziu!

Bulgarii sunt VARZA la engleza, (politaii vorbesc in schimb romaneste), la greci insa si babele de 80 de ani stiu sa spuna macar 2-3 vorbe in engeza, am ramas masca!

Daca vreti sa cumparati suveniruri, ulei masline, rachiu, etc... de la particulari (in Grecia) negociati cu ei la sange pt. ca lasa si 20-30% intr-un final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procura asta o stiu notarii face sau trebuie sa o compun eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu, merci mult pentru raspuns. Inca nu stiu sigur daca voi merge in Corfu. Merg in Grecia cu masina unor prieteni si vrem sa ajungem si pe o insula. Ei sunt mai reticenti cu insula Corfu (unde as vrea eu), ca e in partea cealalta a Greciei, de ce sa batem atata drum, ca si in Halkidiki e frumos. Eu incerc sa trag de ei sa ajungem si acolo, ca oricum mergem pana la Meteore care sunt la jumatate. Ma rog.... mai vedem. Am citit impresiile detaliate ale cuiva care a fost acum 2 ani parca in Corfu si am inteles ca partea de nord e mult mai frumoasa (asa spui si tu de altfel).

Noi intentionam sa ne luam si corturile, pentru mai multa mobilitate (si o oarescare economie). Vrem sa ajungem si la Meteore, si in Atena.... traseu destul de lung. In 2-3 saptamani ar trebui sa ne hotaram (plecam pe 27-29 august si vrem sa stam cca 12 zile). Pana atunci strangem informatii.

Btw, sunt campinguri in statiunile din Corfu? Ca pe continent am vazut ca sunt in fiecare statiune si arata super decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

plec in Grecia cu destinatia Thassos pe 26.08, singur (o masina cu familia) ptr ca prietenii s-au hotarat sa plece in Croatia iar eu iubesc prea mult Grecia ca sa o schimb pe alta destinatie. Se mai alatura cineva la raliu :icon_idea: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_ieu, intr-adevar Corfu este cam departe, de aceea multi prefera sa se opreasca in Halkidiki s-au Paralia, pt. Halkidiki nici nu este nevoie sa te mai opresti pe undeva sa dormi, doar mici popasuri pe drum,(daca pleci pe la 5 a.m din Buc. ajungi acolo pe la amiaza).

Meteorele merita sa fie vazute, sunt super, si orasul la fel, cazare gasesti intre 20-45 euro, am vazut si zone pt. corturi.

In schimb daca vrei sa vizitezi si Corfu trebuie sa stai cel putin 5-6 nopti pe insula, asta pt. a putea vizita cam tot ce este frumos pe acolo+ ca mai sunt si costuri suplimentare (combustibil, taxe de ferrybot). Daca va mai duceti si in Atena asta inseamna ca o sa strabateti toata Grecia, sincer, o sa stati ceva vreme pe drum si nu cred ca merita sa pierzi zile de plaja! Cel mai bine este sa va hotarati la niste obiective relativ apropiate, si nu de la un capat la altul de tara, cum este Halkidiki-Corfu-Atena. E adevarat ca asta ar insemna ca in 12 zile sa faci baie in 3 mari :( (Egee, Ionica, Mediterana) :blink: , sper ca nu am gresit (nu am stata prea bine la geografie).

Bafta!!!

PS: perioada este aleasa bine, la inceputul lui septembrie preturile scad cu pana la 50% in Grecia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

plec in Grecia cu destinatia Thassos pe 26.08, singur (o masina cu familia) ptr ca prietenii s-au hotarat sa plece in Croatia iar eu iubesc prea mult Grecia ca sa o schimb pe alta destinatie. Se mai alatura cineva la raliu :) ?

Merg si eu,dar din 31/08.

Daca vrei pastram legatura si poate ne vedem pe acolo..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procura asta o stiu notarii face sau trebuie sa o compun eu?

Nu se numeste procura ci imputernicire si trebuie sa fie in engleza.. daca firma de leasing ti-o da direct in engleza este de ajuns. Daca nu, atunci trebuie sa mergi la un traducator autorizat care apoi sa autentifice traducerea la notar ( eu am fost in al doilea caz si m-a costat vreo 35RON si am asteptat o zi )

Oricum stie f. bine firma de leasing ce sa iti dea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu e in leasing, e inmatriculata pe firma, la care eu sunt asociat cu 90% si administrator. La notar zice ca nu imi poate face decat cu contract de comodat si dureaza 2 zile.

Oare numai cu delgatie nu ajunge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Laurentiu de raspunsuri. Stiu ca e mult de mers. N-am fi stresati daca nu am merge si cu un copil de 4 ani. Aici e problema, ca nu prea poti sa-l tii 16h in masina. Ca altfel ar fi ok. Drumurile le-am face pe bucati, primul (pana in Kalambaka) si ultimul (intosul in Bucuresti) ar fi mai lungi, de peste 1000km.

Stiu ca e frumos la Meteore, ca am mai fost o data acolo. Prietenul meu nu a fost, dar nu-mi pare rau ca mai merg o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu e in leasing, e inmatriculata pe firma, la care eu sunt asociat cu 90% si administrator. La notar zice ca nu imi poate face decat cu contract de comodat si dureaza 2 zile.

Oare numai cu delgatie nu ajunge?

Ajunge . Vb din experienta. Si nu cer decat simpaticii de la Giurgiu. O sa vezi singur. Tx. de la iesirea din tara sunt optionale desi sunt prezentate ca obligatorii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imputernicirea din partea leasingului e de acelasi tip cu cea din partea firmei.. e vorba de imputernicire din partea proprietarului catre cel care conduce.. mie nu mi-au cerut-o la giurgiu in schimb mi-au cerut-o grecii!! .. so e mai bine sa o ai.. oricum imputernicire ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si imputernicirea trebuie sa fie legalizata sau ajunge o hartie stampilata din partea firmei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura faza cu legalizarea este daca trebuie sa faci traducere in engleza si se face autentificare notariala. Faci o imputernicire jumate in romana, jumate in engleza ( sau doua ).. si este de ajuns ( asa am primit pt. GTI de la hvb )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vi s-a cerut pana acum aceasta procura (sau de fapt Contract de Comodat)? La granita romana, sau in BG sau GR? Daca nu e legalizata sau tradusa ce probleme pot fi? Spre exemplu daca masina este a parintilor si faceti dovada ca sinteti copiii lor (cu buletinul), mai trebuie procura? Rog sa raspunda cei care au fost in situatii similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum m-am intors din Rhodos, foarte frumos, plaja suberba (am stat in Faliraki) F. multe obiective turistice (Lindos, Kamiros, Rodos, Simi, Panormitis, etc).. Preturi putin mai mari ca pe continent dar merita ;)

Pe 13 august plec si eu cu prietena in Rhodos. Poti sa imi dai niste tips&tricks? Cam ce ar fi de vazut, unde (nu) merita de mers... Ai idee cam cat costa sa inchiriezi un scooter sau o masina cabrio, ceva?

Merci.

Stiu ca e frumos la Meteore, ca am mai fost o data acolo. Prietenul meu nu a fost, dar nu-mi pare rau ca mai merg o data.

Este superb acolo, am avut si eu sansa sa ajung de doua ori si as mai merge inca de 20 de ori. Alte obiective ce merita vizitate in grecia sunt, pe langa Atena si tot ce inseamna ea, canalul Corynth (daca ajungeti acolo, cumparati pt 1-2 euro o impletitura de la o baba ce sta acolo, ca sa va aminteasca de loc), cetatea Mycene, Manastirea Sf. Paraschieva ( unde este si un pod suspendat peste un rau, despre care se spune ca daca il treci impreuna cu persoana iubita veti ramane impreuna pt totdeauna ;) ), oraselul Litohoro ("orasul de piatra" -- extraordinar de frumos, la poalele muntelui Olimp), orasul-port Naflio.

De asemenea, daca aveti timp, mergeti intr-o croaziera de o zi cu un vaporas, merita din plin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 13 august plec si eu cu prietena in Rhodos. Poti sa imi dai niste tips&tricks? Cam ce ar fi de vazut, unde (nu) merita de mers... Ai idee cam cat costa sa inchiriezi un scooter sau o masina cabrio, ceva?

Merci.

este ff cald acolo...

recomand in ordine:

1). orasul medieval Rhodos, acropolele din Rhodos (f. aproape de oras),

2). Lindos

3). croaziera in insula Symi (cu vizitarea orasului Symi <- cel mai frumos port din mediterana si manastirea Panormitis)

4). croaziera pe coasta de est.

5). croaziera pe coasta Turciei.

pe coasta de vest am incercat sa merg (la Yalisos/Kamiros dar era cam departe si m-am oprit in Yalisos unde este o manastire la vreo 3 km dar nu se poate ajunge decat cu masina)...

masina inchiriata este scumpa (cam peste 50EUR/zi), scuter undeva pe la 18-20 EUR/zi

vezi ca se vede jumate din insula foarte bine de pe google earth (a fost detaliata recent ;)

distractie faina.

http://www.scirocco.ro/grecia

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt! M-am uitat si eu pe Google Earth si intr-adevar se vede bine insula.

In ceea ce priveste inchirierea, voi ramane probabil la scooter.

Later edit: M-am uitat si la cateva din pozele tale si pare foarte frumos. Abia astept sa plec ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vi s-a cerut pana acum aceasta procura (sau de fapt Contract de Comodat)? La granita romana, sau in BG sau GR? Daca nu e legalizata sau tradusa ce probleme pot fi? Spre exemplu daca masina este a parintilor si faceti dovada ca sinteti copiii lor (cu buletinul), mai trebuie procura? Rog sa raspunda cei care au fost in situatii similare.

Daca masina e pe persoana fizica si o conduce altcineva decat proprietarul trebuie procura notariala.

Daca masina e pe firma trebuie imputernicire din partea firmei, in romana si engleza semnata si stampilata, in original.

Anul acesta nu mi-au cerut imputernicirea nici la romani, nici la bulgari si nici la greci, dar in alti ani au cerut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si eu,dar din 31/08.

Daca vrei pastram legatura si poate ne vedem pe acolo..

Luigi Vicol

Ok, daca mergi in Thasos vorbim sa ne intalnim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau si eu pe 21 August sa plec pentru 2 saptamani cu masina in Grecia, eu am o masina diesel si am inteles de la mai multi colegi (benzinari) ca nu prea gasesti usor statii de peco care sa vanda si motorina. Este adevarat? Daca da stie cineva o modalitate de a afla locurile (statii peco) de unde pot cumpara motorina pentru a putea sa planific mai temeinic deplasarea prin Grecia. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu cred ca orice statie are si cel putin un fel de motorina, binenteles Euro 3. Acum un an am fost cu Clio-ul meu dci si m-am oprit la cateva statii care au avut motorina, nu am fost nevoit sa caut un anumit peco.

mariusc: nu mai da quote la mesajul anterior, te rog. vezi REGULAMNTUL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!