Jump to content

Service-uri in Timisoara


manud
 Share

Postare recomandată

Salutare,

caut de ceva vreme un service ca lumea in Timisoara, in afara Quark sau
cel de pe Calea Lugojului unde nu poti sa stai langa masina.
Daca cineva cunoaste un mester ca lumea, care sa aiba service si sa poata
elibera facturi ... let me know ... merci in avans.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TEMECO, tot pe Calea Lugojului. Ofera si factura si poti sa stai langa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde despre ce e vorba...poate te pot ajuta si eu numai ca deocamdata nu pot elibera factura...e in lucru si chestia asta.

poti sa imi dai un PM sau tel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

promotor service telefon 0256 202890

piata prahova nr 1a mecanic vw-audi NIkky

Kts- geometrie clima- poti sta langa masina garantie factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poti sa mergi pt cauciucuri/geometrie/directie si la Pit-Stop. Sunt in spate la Profi de pe Calea Sagului.

Mie mi-au eliberat facura cand mi-au inlocuit un brat stg fata la fosta masina (Matiz). Dupa 2 zile a inceput din nou sa bata m-am dus la ei si mi l-au schimbat pe garantie (defect de fabricatie la bratul respectiv)

Totul a fost oka. Am stat langa ei si nu au incercat sa ma abureasca.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde l-au luat de a tinut doar 2 zile..... de pe vapor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde l-au luat de a tinut doar 2 zile..... de pe vapor?

salut,

pai eu l-am luat de la ei; firma resp a facut comanda si asta a primit. noroc ca or fost inspirati sa ceara 2 bucati si nu una....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defect de fabricatie? mie imi suna mai curand a defect de montare. Ce putea sa aibe bratul ala defect de sa bata in 2 zile? Stiu ca's putin off topic, dar ma manca curiozitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic

Pai eu nu stiu, sincer. Ei asa mi-au zis si mi l-au inlocuit cu altul nou. Ei ziceau ca exista ceva joc acolo unde se prindea bratul de punte.... (am zis corect?) Era ceva care in timp se desfacea ( :lol: ) si se auzea un clinchet metalic, mai ales la trecerea peste liniile de tramvai....

eu nu am fost interesat atat de mult de explicatia tehnica, pe mine ma interesa cel mai mult sa-mi faca masina fara sa mai scot bani din buzunar. oricum atitudinea lor a fost oka.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima parte:

Eu vroiam o constatare ca sa-mi zica ce brate imi bat, mai ales ca erau pe garantie.

Asa ca am fost la Temeco, care mi-au zis ca partea dreapta e dusa, bratele inferioare ambele

si bieletele antiruliu + un brat superior. Le-am zis ca simt ca am o bataie si pe partea stanga.

Nu au reusit sa afle ce bate, dar m-au indrumat spre un service care are ITP si sa-mi pun masina

pe stand si acolo o sa se vada exact ce bate. Asa ca am mers la Opel. La inceput au zic ca bate

doar bieleta antiruliu, asta asa la mana si cu un mester care nu cred ca mai pusese mana pe un passat.

I-am zis ca am o bataie, un scartiit, un parait groaznic asa ca s-a dat batut l-a chemat pe un mester de

acolo si la insistente am dus masina pe stand. Concluzie: toate bratele duse, bieletele antiruliu duse.

Partea a doua:

Mi-am luat brate Febi-Bielstein, set complet. Am tot insistat pe Lenford, dar cel de la magazin mi-a zis ca-mi

garanteaza ca-s foarte bune Febi si ca am garantie 1,5 ani. Intr-adevar bratele au venit cu kit complet, cu suruburi noi, cu capete de bara, totul intr-o cutie mare Febi-Bielstein.

Partea a treia:

Am mers la Pit-Stop sa mi le schimb. Mi le-au schimbat, mi-am echilibrat si rotile + unghi de fuga.

Plec cu masina de acolo, surpriza, masina paraie din rasputeri la fiecare frana si plecare de pe loc. Era sa si intru intr-unul ca nu mai imi venea sa pun frana + plus volanul putin strimb. A doua zi dimineata frumos iar la Pit-Stop, oamenii par seriosi, imi iau masina , imi pun volanul perfect, dar la brate nu au ce sa le faca. Paraiau din pivotii de la brate. Tin sa mentionez ca bratele au fost stranse pe o platforma cu masina "jos" , adica exact cum se cere, ca la carte. Merg iar la magazin, il iau pe vanzator la o tura si imi da din umeri. Sun din nou la service si-mi zic ca pt. o alta suma imi desfac toate bratele, dau colierele jos de la fiecare pivot/brat si imi baga vaselina. Zis si facut. Las masina si merg dupa vreo 4 ore dupa ea. Un mester de acolo se urca cu mine in masina, mergem la teste, dar surpriza , la o frana mai usoara iar se aude un parait.

Intr-adevar nu mai era asa tare, iar daca trageam frana de mana si plecam de pe loc parca nu se mai auzeau bratele , de unde am tras noi concluzia ca ar mai putea fi pistonasele de la etriere, dar inca nu-s sigur de asta. Oricum au fost domni ca nu mi-au luat mai mult de o bere a doua oara.

Cam asta ar fi o poveste despre service-urile din Timisoara si despre problemele de la un passat.

In concluzie, cei de la pit-stop mi s-au parut seriosi si serviabili si au incercat sa-mi remedieze problema.

Cei de la Temeco s-au uitat la masina cam cu lehamite si pt. 20 de minute de tras de brate mi-au luat vreo 300.000 lei si nici nu m-am putut folosi de constatarea lor. Nu stiu cum sunt ca service.

La Opel trebuie sa ai noroc sa dai peste cineva care se pricepe, ca altfel s-ar putea sa pleci cum ai venit.

ioi cat am scris ... sper sa va fie de folos ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate piesele in acea cutie mare erau in cutii separate sau in pungi?

cat ai platit pe set si de unde l-ai luat? cat a costat geometria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare era intr-o alta cutie, sigilate si scris numai in germana pe ele. Eu nu

stiu ce sa mai cred. De ce ma intrebi daca erau in pungi? alea sunt imitatii

facute pe vapor ? setul l-am primit in principiu pe garantie si le-am luat printr-un

prieten ....deci pret nu prea pot sa-ti spun, dar cred ca poti sa scazi pana la 12.000.000 la asa un set.

Totul m-a costat 6.000.000 la PitStop. Asta include brate schimbate, capete de bara, geometrie ( cam 1.000.000) si echilibrat rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam lung pretul la manopera... pentru timisoara... piesele sunt corecte ( cele in pungi chiar pe vapor erau facute)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea a patra :

Sincer, ca sa-mi rezolv problema dadeam si mai mult.

Acuma dupa ce am schimbat bratele, le-au dat inca o data jos,

au bagat vaselina si tot mai am un parait si un scartiit, mai ales cand

pun frana si plec de pe loc sau cand intorc volanul si dau sa plec.

Ce ar mai fi de schimbat sunt tiranti, discurile de frina si placutele , dar sincer

m-am cam saturat ... sper sa apuc sa pun si un post cu "the end" ...

sorry daca am fost offtopic da sunt cam suparat ....

Modificat de manud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta-l pe nikky sau dan chiriac la service la promotor ...s-ar putea sa fii multumit de ei si aia chiar stiu cate ceva de despre masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

trebuie sa fac si eu verificarea de 120.000 km.

Imi recomanda cineva un service si ce anume se verifica / schimba?

Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salutare,

trebuie sa fac si eu verificarea de 120.000 km.

Imi recomanda cineva un service si ce anume se verifica / schimba?

Mercic

iti dau un sfat referitor la prima parte a intrebarii tale. pot sa iti recomand un service la care sa NU mergi: cel de pe calea lugojului, spre aeroport. am fost acolo pt o revizie si mi-au lovit masina de 2 ori. lucrurile au decurs cam asa:

1. am dus masina (fabricatie 2005) in service pe revizie si pt schimbare prag dreapta. mi-au spus ca dureaza 3 zile.

2. dupa cele 3 zile m-au sunat si mi-au spus ca mai dureaza inca 2. dupa cele 2 m-au sunat sa imi spuna 2, iar dupa cele 3 nu m-au mai sunat deloc. am sunat eu sa verific ce se intampla. mi-au spus ca mai dureaza inca 2. in total cele 2 zile s-au facut 9.

3. cand am fost sa ridic masina, dupa 9 zile, am constatat ca o lovisera pe partea stanga. dupa nenumarate discutii cu ei (nu recunosteau ca au lovit-o, cu toate ca in hartia pe care ei o completeaza la preluarea masinii sunt OBLIGATI sa descrie starea masinii (posibilele lovituri sau zgarieturi) si nu scrisesera nimic de vreo tabla indoita sau vopsea zgariata) baietii de la receptie au inceput sa mi se planga ca vor plati ei reparatia daca masina a fost lovita in service (lucru total neadevarat, pt ca service-ul are asigurare pt cazurile in care mecanicii lovesc o masina), ca li se vor retine banii din salariu, etc. mi s-a facut greata de toata tigania si am decis sa trec reparatia pe asigurarea mea. am platit din full casco.

4. dupa alte 4 zile m-au sunat ca masina e gata. am fost sa o ridic. surpriza: o lovisera din nou, de data asta pe partea dreapta. asta a pus capac. m-am enervat si le-am cerut sa o repare rapid, pe banii lor. bineinteles ca au refuzat. a aparut o tipa (care, asa cum ma asteptam nu s-a prezentat) care a inceput sa strige la mine ca refuza sa mai primeasca masina in service (dupa ce ei mi-o lovisera de 2 ori!!!)dupa un scandal de vreo ora am lasat masina la ei, sa o faca pe banii lor.

5 in ziua respectiva am sunat la porche romania, la bucuresti. am incercat sa discut cu un tip care am presupus ca e seful celor de aici. mi-a spus ca va verifica situatia. dupa o ora cand l-am sunat mi-a spus ca eu mint - vorbise cu mecanicii din service si pt el era clar ca totul e ok.

6 vazand ca nu am cu cine discuta am scris un email la VW germania. in cateva zile mi-au raspuns. isi cereau scuze pt comportamanetul oamenilor din service si ma intrebau daca problema se rezolvase deja. in aceeasi zi am fost sunati de la service de tipa cu care ma certasem. ii disparuse aroganta si ne transmitea ca masina e gata. s-a oferit sa o aduca ea la firma la care lucrez si si-a cerut si scuze.

Concluzie - mi-am jurat sa nu mai duc nici o masina in service-ul respectiv

P.S imi povestea recent un amic despre lucrurile care i-au disparut din masina in timpul cat o lasase pt revizie in acelasi service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa te duci la Procar Skoda (wtf, tot vw group, aceeasi mecanica, aceleasi motoare). eu am fost la ei anul trecut pt o problema cu climatizarea, a trebuit schimbat un motor de la clapa de recirculare si un senzor de temperatura pt care a trebuit desfacut tot bordul. Electricianul a fost super de treaba, m-a lasat sa stau langa el 4 ore cat a durat operatia, a lucrat f. ingrijit, fara nervi, a vb frumos cu mine, a fost amabil, am ramas placut impresionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mercic

daca service de pe calea lugojului este cel de la VW - sunt de aceeasi parere - nu se prea pricep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu recomand Procar-ul. Cand mi-au montat boxele spate, tipul mi-a explicat cam tot ce facea....chiar mi-a dat niste sfaturi pt viitor, de ex daca incepe sa se auda ceva troncaneli pe spate mi-a aratat acele "mici amortizoare " de cauciuc, care se vad cand rabatezi bancheta. Mi-a aratat cum se regleaza ele ca sa nu vin degeaba cu masina la service.... asa ca parerea mea despre ei e mai mult decat oka.

Tot asa am patit si cand nu se mai deschidea portbagajul.... a venit un alt tip si mi-a explicat de ce nu se mai deschidea si ce a facut. Operatia a durat 5 minute si la final mi-a zis ca nu costa nimic si a plecat de langa mine. Nici macar nu am apucat sa-i dau ceva de-o bere ....

Asa ca poti sa incerci la ei ca sunt de treaba si nu te aburesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Despre Procar:

* au si mecanici buni cu experienta dar si incepatori si/sau sictiriti. La o revizie un sictirit a _refuzat_ sa-mi citeasca memoria de erori cu vas-ul si s-a limitat la a reseta intervalul de service din butonul din bord. Dar am vorbit si cu mecanici foarte de treaba care mi-au explicat diverse chestii, si am vazut mecanici care stiu sa lucreze repede si bine.

La ultima lucrare mi-au lasat mie sa pun la loc in cleme doua furtune.

* preturile la manopera sint... de pe alta planeta, ce fac eu intr-o zi ei imi iau in 1.5 ore. La piese nu comentam, am gasit si mai ieftin si mai scump.

* la revizie se ignora toate punctele marunte dar obligatorii (semnezi pentru o pagina de verificari si operatii dar ei tot ce fac e sa schimbe uleiul si sa verifice placutele de frina - trebuie sa ma milogesc eu sa-mi greseze incuietorile, si becurile le-au verificat o singura data in vreo 5 ani). Ca sa nu zic ca lichidul de frina si antigelul se schimba doar "cind cere clientul", nu stiu de ce in manual zice ca la doi ani, sint mai prosti aia de la skoda.

* nu prea au multe ferestre pentru cei neprogramati. Pe de o parte ii inteleg, pe de alta parte calul moare fara programare. Sper sa stea mai bine cind termina al doilea corp de service (e in constructie).

* poti sa stai sa te uiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!multzi posesori de vw sau audi merg la procar tim sa-si fac service-ul cica este mai ieftin !sa vedem ce zic si cei care au fost la procar cu alte masini decat skoda!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal

referitor la procar in timisoara

am fost cu o fabia (a lui matusimea) 1.4 TDI 2006 luata de la ei

ceva pe la alarma si inchidere centralizata

chestia cu programarea e si ceva de seriozitate. nu merg sa stau ,,cand au timp'', stie omul o treaba. foarte amabili sie msto cu cafeaua si ceaiul SUNT GRATIS! nu am mai intalnit.

ce mi a placut insa si cred ca merita sa duc si masina mea polo 14 tdi din 2000, 2 usi, e faptul ca mi au dat un scaun intre masina si bancul de lucru si m am uitat la tot ce au facut. ba am mai mers si in capul bietului electrician (nu stiu cum il cheama are un ford mai vechi) care mi a explicat ce face si ceva in plus. trebuie vazut cum e pretul

serviciile sunt ok

atitudinea ok

aaa si inca ceva. a trebuit sa ascund 100.000 sub o carpa pe banc de o bere pt ca nu a vrut sa ia sub nici o forma

super incantat

recomand procar ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!