Jump to content

Cand schimbam placutele de frana


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Intrebare: probabil la urmatoarea revizie o sa schimb placutele de frana. Ce recomandati ? Eu m-am uitat pe site la paneuro si am vazut TEXTAR Pret: 3759157 ... Voi ce ati pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: de ce vrei sa le schimbi? la 20kkm? sau chiar la 30k, de ce?????

Bog, nu stiu cand se schimba! Dar am crezut ca pe la 20k trebuie facuta operatiunea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian - eu zic sa le verifici la revizie, dar nu cred ca e cazul sa le schimbi la 20k, eu am 32k si inca nu e cazul si nici nu am menajat franele pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu daca a schimbat cineva pana acum placutele de frana.

La mine la revizia de 60K mi-a zis mecanicul ca arata inca bine si sunt de cand e masina.

Poate merg si eu mai usor dar totusi ma intreb la cat se schimba de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow... asta da calitate a placutelor de frana :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu daca a schimbat cineva pana acum placutele de frana.

La mine la revizia de 60K mi-a zis mecanicul ca arata inca bine si sunt de cand e masina.

Poate merg si eu mai usor dar totusi ma intreb la cat se schimba de obicei.

Eu le-am schimbat la 55k pe fata, desi mai mergeau probabil... Pe spate nu le-am schimbat inca, mi-am propus sa le schimb luna viitoare (la aprox 63k km), desi cred ca mai merg si alea ceva vreme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa tina si 80k km sau peste, depinde foarte mult de puterea masinii, de stilul de condus si de calitatea placutelor. Cu o masina puternica in oras o sa se termine mai repede, iarasi la o masina cu ESP sau ASR si un stil de condus agresiv se schimba mai des.

Ferodo, Textar, Bendix sunt super OK, Remsa sunt ieftine dar cedeaza destul de repede dupa primul ciclu de fading... cel putin asa spun testele... Eu am inlocuit Textar cu Remsa de vreo 10k km si nu am simtit diferente, si Remsa se comporta bine, dar e drept ca nu le-am dus la limita si nici nu o sa o fac. Cea mai mare solicitare au luat-o pe coborarea Transfagarasanului spre Cartisoara si s-au comportat excelent.

Testele se fac pe stand de incercare, si pozele aratau un disc de frana incins la rosu... ala era primul ciclu de fading :scratch:. Remsa se comportau cel mai bine pana la primul ciclu de fading, apoi calitatile lor scadeau dramatic, practic la al doilea ciclu se comportau total nesatisfacator. La Ferodo si Textar diferentele dintre primul ciclu si al doilea de fading erau neglijabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r&d

Unde ai vazut testele astea? As vrea si eu sa vad asa ceva. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa vad/citesc. Imi aduc aminte ca la ulima coborie cu Dacia pe Transfagarasan mirosea a ars rau de tot... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut intr-o revista Quattroroute sau GentiMotore... poate prind un scanner si le postez pe undeva, oricum revista era de ceva ani, de prin 1999

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

60k si le voi schimba in 5k. Inca arata binisor. la primavara fac operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda , si in general la masinile productie mai recenta , aveti placute cu sensor .

Asta inseamna ca atunci cind se apropie momentul schimbarii ( cind se uzeaza placutele a.i. nu se mai recomanda circulatia fara schimbarea acestora ) se aprinde un martor luminos la bord care atesta acest lucru .

La mine s-a intimplat la cca 50 k , si am mai mers 2000 k fara sa simt nici o diferenta la performante in frinare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie schimbate doar de dreagul de a le schimba.

daca nu ai senzor care sa te avertizeze, poti sa te uiti periodic la ele, si sa vezi care e grosimea stratului de"carne". Cand constati ca mai ai putina carne pe ele trebuie sa fii mai atent si sa nu pleci la drum lung cu ele(in concediu, ca o sa pierzi timp sa le schimbi) oricum din cate stiu eu nu ramai fara frane instantaneu, ci o sa auzi niste zgomote inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, eu le-am schimbat la 50k pe cele din fata, aratau bine si vreau sa va spun ca dupa alte 3 sau chiar 4k frana a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

To ZUZg7:

Ce grosime aveu placutele in momentul cind s-a aprins martorul in bord?

Dar discurile, cit erau de tocite (in mm) ?

Multzam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele mai aveau "carne" pe ele , cei de la service mi-au spus ca se mai poate merge 4-5k lejer ; neamtu oricum isi ia o marja de eroare mare , eu unul ti-am spus ca am mai mers cu ele cca 2 k si nu am simtit nici o diferenta .

Despre discuri nu stiu ce sa iti spun , nu le-am masurat dar m-am interesat cam cind trebuie schimbate iar de la service mi s-a spus ca nu a schimbat discuri inainte de 130 k iar la aceasti km au fost schimbate pe un RS care era folosit la maxim de propietar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Apropos de placute-ce parere aveti despre pl de frana BOSCH?

Pe fata 1.7K pretul iar pe spate 900 m!

E ceva de capul lor sau caut originale?

Pe spate e cam zgomotoasa franarea :shock:

P.S. 53000 KM parcursi

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat si eu placutele pe fata (+alezat discurile). Am folosit Ferodo Target (cel mai "chior" model, 1M setul)

Pot sa va spun ca efectul este "wow" (cel putin dupa ce s-au rodat cat de cat): franeaza excelent in conditiile in care inainte de operatiune aveau performante si, mai deranjant, consistenta a franarilor indoielnice (in sensul ca aveam franari bune si franari slabe, oarecum aleator, chestie care-mi cam scosese peri albi)

In primele doua-trei drumuri mai lungi prin oras s-au si incins destul de mult, cu tot cu miros de ars - mi s-a spus ca asta s-ar intampla pana cand placutele si discurile capata "luciu" si ca nu ar fi etrierele blocate. Oricum, dupa vreo 50km (max.) par OK. Sambata am un drum afara din oras si abia astept sa vad cum se comporta la viteze mai mari.

Despre Bosch nu stiu nimic in afara de faptul ca sunt mai scumpe (la un moment dat imi pusesem si eu problema sa-mi iau Bosch)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre OEM, sunt tot placute fabricate de un producator gen Pagid, Lucas, Ferodo & co, numai ca sunt brand-uite VAG si costa de doua ori mai mult. Nu merita. Poti incerca Ferodo, eu am mers pe ele in ideea ca ar fi mai moi (franeaza ceva mai bine, nu rod discurile, se consuma ceva mai repede) si rezultatele preliminare sunt incurajatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 35k si in 2 zile imi schimb si eu placutele pentru ca-s la cca 1,5mm si nu mai franeaza ca pe timpuri :). Cu ocazia asta o sa schimb si lichidul de frana (masina are deja 2 ani), va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am o problema cu noile frane:

- se incing in continuare, desi discurile s-au rodat

- mai mult, dupa o franare "la maxim" 120->0 pedala a devenit elastica si franele foarte ineficiente

Dupa o pauza de 5 minute tras pe dreapta si-au revenit.

Intrebarile pentru voi ar fi:

- any ideas de ce se incing? (etrierele NU sunt blocate, o roata se incalzeste mai mult decat cealalta)

- daca acea pierdere brusca a eficientei inseamna ca mi-a fiert lichidul si daca da, daca trebuie sa-l schimb (not again, pleeeeease! :12: )

Intamplarea a facut sa ma intalnesc cu un amic mecanic care mi-a spus ca pedala de frana era prea stransa (am reglat-o eu ceva mai demult) si ca pompa era putin actionata, drept pentru care a mai slabit-o. Ce-i drept, pe drumul de intoarcere nu mi-a mai facut probleme (totusi s-au incins destul de tare) - nici eu n-am mai avut astfel de franari violente. N-as avea nici o problema cu aceasta explicatie, numai ca acum cursa pedalei este ceva cam lunga pentru gustul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele mele de 22.000km, sunt ca si noi, sunt extrem de dure si nu se "faramiteaza", plus ca masina imi franeaza foarte jos. Asta e un lucru rau pentru discuri oricat de ventilate ar fi ele. Eu le voi schimba foarte curand si recomand tuturor care au placute foarte dure sa o faca(@s_c d-asta se incing, pentru ca sunt prea dure pentru disc ca sa le ventileze), pentru ca in timp se va paradi discul. Si nu va zgarciti cand cumparati placute ca sunt extrem de importante! Inainte de cumparare, le frecati un pic una de cealalta si daca iese praf, atunci ele sunt bune. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!