Jump to content

Rodos-Grecia


ender
 Share

Postare recomandată

Cine a fost acolo si care sunt impresiile de calatorie?

Unde se face cea mai buna plaja/baie?

Unde se maninca cel mai bine?

In afara de orsul vechi, ce se poate/merita vizita?

Cam care sunt preturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am fost la Rodos, dar am fost cu masina in GR. daca esti interesat de drum, detaliez.

daca nu, scuze de OT. :Driver:

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost eu anul trecut, dar am stat la un hotel care se intindea pe o suprafata destul de mare, si avea restaurante, magazine, piscine, plaja dedicata etc in interiorul locatiei.

fiind si cu piticul de un an si jumatate dupa noi, nu ne-am aventurat decat de 2 ori 'afara'.

orasul propriu-zis e frumos si se gasesc si lucruri de vizitat, la fel si insula.

noi am fost intr-o excursie organizata prin insula cu autocarul.

in rest, ce sa zic, preturi maricele, dar probabil ca te descurci dcaa cauti si locatii mai ok.

ce nu m-a impresionat in mod deosebit a fost plaja hotelului, dar ma gandesc ca probabil a fost amenajata ulterior.

stau la dispozitie pentru alte intrebari.

P.S. se poate ajunge si cu masina (am vazut 2 cu numere de RO) dar probabil ca e extrem de scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce hotel ai stat? Pe ce plaja?

Poti detalia cu preturi la mincare, bere si alte bunatati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.aldemarhotels.com/page/default.asp?la=1&id=47

cum spuneam, hotelul avea plaja privata.

am avut demipensiune, tip bufet, mic dejun si cina. m-am ingrasat cu cateva kg, atata abundenta e greu de imaginat.

asa ca singurele lucruri ce le-am cumparat au fost un suc si o bere.

pret de hotel 3 euro, invariabil.

:Driver:

fiind si cu piticu, nu ne-am permis prea multe iesiri, dar amgasit si locuri cu preturi rezonabile.

chiar si mici magazine de unde ne aprovizionam cu lichide diferite. apa minerala in timpul zilei si vin, seara. basca fructe. hotelul fiind nitel izolat, sint convins ca preturile erau ceva mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce perioada ai fost si cum era vremea/apa?

Eu am rezervare la un hotel linga orasul vechi (Lomeniz) incepind cu 23 iunie. Nu sunt sigur ca am ales bine perioada; vreau apa buna de baie dar nu prea multa caldura in aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in august, in jur de 10. vremea a fost admirabila, calda, dar mereu bate o briza ceea ce limiteaza temperatura pe la 29-30grade.

apa era ok, cel putin pentru mine.

daca te uiti pe link, vezi si locatiile de vizitat precum si temperatura in timp real din rodos.

acum sint 23 grade, dar vad ca e nitel inorat. nu cred ca trebuei sa-ti faci probleme, vei avea mereu 29-30 grade.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de 2 ori in Grecia cu masina, o data pe insula Lefkada si o data pe insula Kefalonia.

Am fost de mai multe ori si cu avionul/bus-ul/boat-ul.......

Ca perioada/preturi recomand iunie. Daca nu aveti rezervare se poate negocia acolo, preturile variind in functie de pretentii si amplasament. De ex. eu in august 2002 am stat in Lefkada cu 25Euro camera!!! iar in 2003 am stat in kefalonia tot cu 25 EURO camera (dupa cautari mai mari). August e perioda cea mai aglomerata...si mai scumpa.

Cine vrea mai multe detalii, cu placere.....

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Rodos anul trecut in iulie. Hotel Petit Palais, in oras, aproape de plaja principala din fata cladirii Cazinoului; 418 EUR, hotel 4* in regim "all inclusiv", 7 nopti. Cazare f. buna, mancare si bauturi excelente, la discretie. Nu e rea nici plaja, dar cea mai buna mi s-a parut mai in sud, la Tzampika. Trebuie vizitat Lindos-ul, e deosebita si localitatea si trebuie vazut si sit-ul istoric. La Lindos sunt si doua plaje bune si un golf cu apa de cristal (Saint Paul's Bay). Iti recomand sa mergi pana in sud la Prassonissi; e o plaja imensa, in stanga Mediterana, in dreapta Egeea si surferi cat vezi cu ochii. In fata e o mica insula care, in anumite perioade ale anului se leaga de Rodos. Valea fluturilor nu m-a impresionat si nici Epta piges (7 izvoare). In schimb, cu 15 EURO am facut o croaziera pe insula Symi care mi-a placut mult. In oras vizitezi zona veche, Castelul cavalerilor, Strada cavalerilor. Eu am urcat si pe zidul cetatii, dar asta se poate numai sambata, intre anumite ore. Oricum, este foarte frumos, nu o sa-ti para rau ca ai ales Rodos-ul. Preturile sunt normale. Am inchiriat o masina pentru 3 zile cu aprox. 100 EUR, iar benzina era cam ca la noi. Daca mai alte intrebari, bine, daca nu, vacanta placuta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru informatii.

Sa avem numai vreme insorita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completez excelenta descriere facuta de Beatrix.

Eu sunt fascinat de Grecia in general,iar in Rodos am fost anul trecut.Oamenii caldurosi,atmosfera super,partea de coasta este superba,in schimb in interior nu prea ai ce vedea,decit munti,dealuri si solul ars de soare..

Despre vreme nu se poate discuta,au sezon incepind cu luna mai si terminind cu luna octombrie.Marea de asemenea,este superba.

In iunie este foarte cald,temperaturile pot sari de 30 grade,in schimb acest lucru nu se simte deoarece bate tot timpul briza care este foarte puternica.

In partea de coasta care este scaldata de Egee vintul este mult mai puternic decit in partea cu Mediterana si acolo se duc mai ales iubitorii de sporturi pe apa(surferi,placi.etc..)

In general cauta sa-ti iei bilet la un hotel de patru sau cinci stele,hotelurile nu reflecta chiar stelele care le au,sunt mai slabe decit,sa zicem,in Turcia.Daca-ti permit finantele ia-ti sejur cu all inclusive si nu ai sa regreti.Sunt foarte multi tintari,sa nu-ti lipseasca aparatele contra lor altfel ai sa ai noti albe,gasesti si acolo sau iti iei din tara.

Iti poti inchiria un scuter de acolo,costa cam 10 e/zi si cu el poti bate toata insula care nu este foarte mare,cam 80 km lungime cu 40 latime.Eu am avut avantajul ca avind permis de motor mi-am luat o motocicleta cu care am fost peste tot.Orasul Vechi este superb,multe magazine si terase..

O masa pentru doua persoane te duce spre 25/30 euro,eu am mincat aproape numai calamari care sunt un deliciu.Berea este cam 4 E,sucurile tot pe acolo.

Am stat intr-un complex de patru stele la Mediterana,daca iti iei in partea asta nu uita sa mergi sa vizitezi golful Ladiko si Anthony Queen Beach(ii spune asa deoarece acolo a fost turnat filmul Tunurile din Navarone,iar celebrul actor cind a vazut frumusetea golfului a cumparat locul de la statul Grec.Dupa moartea sa l-a lasat prin testament inapoi statului..)

Ca informatie..cam citi bani te costa sejurul cam atit sa ai la tine in plus sa te poti simti bine.

Du-te si nu ai sa regreti..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pe 6 iulie plec in Grecia :) (insula Corfu), rog pe cei care au fost sa-mi dea si mie cateva detalii pt. drum. Am intrat pe www.viamichelin.com si am vazut traseul, km, etc..., apropo, este super site-ul astora de la michelin, iti dau harti, trasee, detalii tot ce vrei..ma rog, aproape tot

de aceea vreau sa va intreb :

- am vazut ca prin Grecia se merge si pe autostrada de aceea va trebui sa cumpar o vigneta, intrebarea e de unde se cumpara? ( in Hu s-au Austria am luat-o de la benzinarii), va trebui sa cumpar si pt. Bulgaria?

- detectorul radar este permis in Bulgaria si Grecia?, dar mai ales la bulgari deoarece am auzit ca sunt radare la greu.

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la bulgari nu prea iti foloseste detectorul, cele mai multe radare sunt instant-on, asa ca in momentul in care te anunta, l-ai si luat.

Mai fac semn cu farurile si ai mare grija la portiunile de drum cu restrictie de viteza, de regula acolo stau. Si sa ai la tine maruntis de 2-5$ sau Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Bulgaria poti merge pe drum normal pana la Sofia. se merge bine. legat de radare, mai bine schimba 30 E in banconte de 5 E si mergi linistit. ;)

in GR , nu stiu ca am mers decat putin pe autostrada, si aia s-a platit la case.

dar, drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!