Jump to content

Turbina: cum stim ca e defecta?


Lucionix
 Share

Postare recomandată

E musai sa scanezi si sa postezi eroarea.Altfel....mama omida stie...daca limpul e de la  suprapresiune sau subpresiune

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am scris ca singura eroare care o dadea era sensor presiune turbo, pe care l-am si schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa inlocuirea senzorului,daca ai luat limp ai stocata eroarea de care avem nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate....nu sunt in tara dar o sa caut prin imprejurimi sa vad ce service face diagnoza si in ce preturi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut.vin si eu cu o intrebare.la passatul meu de 1.9 90 cp..aveam limp mode..l'am rezolvat curatand n75.de atunci masina trage bine,dar vad ca scoate fum albastru cand o accelerez mai tare..gen pe la 3000 de turatii.o fi de la turbina?citind pe aici..pe toate forumurile..unii zic ca trebuie segmentat motorul,altii ca sunt ghidurile de la supape(cred)..altii ca e chiulasa..deci nu stiu ce sa cred..si de aceea postez aici..sa vad daca e turbina sau nu..ea are influenta asuprea fumului albastrui?voi face si un log in mers daca ar ajuta cu ceva.mersi fain :)

Modificat de vladymiru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fumul albastru e de la motorina nearsa ,injectoarele verificate +supapele +culbutori +axul astea trebuie verificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele mai multe ori cand masina scoate un fum albastru-albastrui si mai miroase si un pic a ulei clar uleiul ajunge in camera de ardere...acum cauza nu ai de unde sa o sti exact pana nu o duci la un mecanic si il auzi ca zice trebuie desfacut motorul...sa vedem trebuie segmentat,nu trebuie este din alta parte samd.


@chiptuner

si atunci fumul negru de la ce mai e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii clar.aici e vb de service.ceea ce e mai greu,eu fiind in alta tara si costa mult in service'uri.o sa vad ce pot face.credeam ca e de la turbo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ar fi de la turbo asta ar insemna prea putin aer si  ar trebui sa ai fum negru 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,dar ziceam ca poate baga ulei pe la turbo.in fine..eu pot banui multe:))..o duc in service si asta e.vede si ea in sf un service pt prima data :))..mersi fain :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea mea este masina papa ulei sau mai bine zis cat ulei completezi de la revizie la revizie asta ca sa iti dai seama daca chiar este nevoie de segmentare sau cum ai zis de turbo posibil ca segmenti din capul axului turbinei sa fie praf.....asa putem vb la nesfarsit ca e aia sau cealalta....important este sa identifici corect culoarea fumului si bineinteles daca are un miros anume.....sau poti face altceva scoate un furtun de la turbo si vezi ce culoare are fumul cu furtunul scos si daca este la fel cu cel care zici ca il scoate ai de unde sa incepi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac.maine.da,ulei vad ca se consuma de cand am bagat de la ultima revizie.asta fiind acum 4000 de km,uleiul este la semnul minim.hai sa mai zic ceva..ca asta cu fumu nu e de mult...deci am cumparat un spary pt curatare egr.de atunci amsina merge mai bine,se accelereaza mai repede ..sau o fi efectul placebo..dar nu cred:)..o simt mai ok.dar de uractul relantiului singur pana la 1300 rpm nu am scapat :)..si eu zic,sa fie acel fum de la solotiile alea din spray?dar trebuia sa se arda si sa se duca pana acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema , imi arunca furtunul dintre turbo si intercooler afara ... cred ca ramane geometria blocata .. sau nu stiu.. pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urechiusele de prindere de pe furtun sunt uzate si de aici problema ta.

Verifica/inlocuieste furtunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
burlacu_ionut

Salutari tuturor

dupa o saptamana de cautari pe net am zis sa incerc aici poate cineva a mai intampinat o problema asemanatoare. Am dat jos turbina de pe masina deoarece pierde gaze de evacuare intre corpul central si carcasa pe unde ies gazele. Am desfacut suruburile sa vad care este problemA , totul pare ok. Nu are joc in ax si turbo pare reconditionat de curand. Acea pierdere este normala? Eu unul nu cred am testat alta turbina si este etansa fara pierderi. Banuiala mea este ca cel ce a facut reconditionarea a omis ceva Sau poate nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E afumat pe langa sau cum iti dai seama ca sapa pe acolo/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asta am inteles din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

burlacu_ionut

E afumata toata turbina in zona respectiva...oare cum altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anvelopemagazin

Are voie sa fie afumata pe palate pt. ca paletele intra in contact cu gazele motorului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca e afumata,doar nu vrei sa fie curat acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

burlacu_ionut

Turbina era afumata deoarece centralul nu era etans cu turbina. S a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu o problema cu turbina ( cred ) . Imi face full boost undeva la 2500 - 2800 rpm ( asa o simt ) si din cand in cand in trepte superioare in sarcina maxima mai iau cate un limp. Nu da cum fum deloc , nivelul uleiului e neschimbat. De obicei o apas mai sanatos incepand cu 2000 rpm si ii cam ia 500 de ture sa simti ca "te baga in scaun" , d asta zic ca imi da impresia ca face full boost la ~2800. Dupa aia tine presiunea pana in redline ( mi se pare cam dubios ) , e totusi un vnt15 ( de afn e vorba ) , sus ar trebui sa gafaie. Trage liniar , nu da in nas ,nu da cu fum. Se poate sa fie actuatorul putin gripat si sa faca cursa mai greu ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un log in mers sa ne uitam pe valorile afisate. Il faci cu VCDS-ul, pe Engine, blocurile 003, 010 si 011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti recomanda, te rog,  o versiune buna / stabila de VCDS ? Multumesc.

 

 

Am inteles , multumesc de atentionare .

Modificat de MiTZA.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!