Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

in ambele parti trebuie sa fie coliere ! daca vezi urme de vaselina parerea mea e sa desfaci si cealalta parte si sa verifici daca mai ai destula vaselina in burduf. in caz contrar , umple burduful cu vaselina grafitata si pune coliere la ambele capete !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate sa-mi spuna cineva ce tubulara se foloseste pentru stringerea planetarelor/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

speciala, eu am cumparat de la cicop, dar nici nu te gandi ca daca nu ai si o cheie pe masura sau pneumatica vei slabi acel surub.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 sau 32?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ajung acasa si ii fac o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Deci, e de 30, cu 12 colturi. Nu am baterie in aparat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc,am luat deja de 30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut detin masina bora 1.4 16v axp.....am un pocnit fata dreapta la denivelari si chiar daca merg in linie dreapta si asfaltul e ca in palma si dac trag putin de volan spre dreapta se aude un pocnit.Pe fata am totul schimbat,amortizoare,flanse rulmenti bielete directie,bucse brat,dbs,au o saptamana de cand sunt schimbate,ma gandeam ca o sa dispara odata cu schiimbarea lor dar vad ca ioc.Am fost la un nene si mi.a zis ca e din caroserie,nu prea i.mi vine sa cred asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate o fi de la usa, se mai aude si la mine, dar nu regulat, doar cate-odata cand umblu incet pe drum foarte denivelat, dar cred ca la orice golf e asa, e mai moale el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar dac merg pe drum lin si nu e nici o gropicica pe el ...si iau de volan un pic se aude pocnitul...si chiar dac nu i.au se aude cate odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe cineva sa iti tina volanul fix si tu vezi daca ai joc la roata.Cu mainele pe roata daca ai joc la ora 9 si 3 posibil sa ai joc in bieleta directie,cap de bara sau joc in cremaliera.

Roagate sa nu fie din caseta ca e naspa rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer au ridicat masina au tras de roata in sus si jos,stanga dreapta,,,am schimbat bieletele ...adevaru ca nu am schimbat capatu de bara la bielete pentru ca sunt bune ,sau cel putin asa au zis,bucsele sunt schimbate ....chiar nst ......si pocnitul persista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin metoda care ti-am descris-o verificai si daca ai joc in caseta.

planetara e posibil sa pocneasca dar ca sa o excluzi desfaci piulita de la ea si dai afara planetara din fuzeta si vezi cum se prezinta.

Eu asa o verific chiar daca dureaza ceva pana desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si cum ai zis,sincer am fost la mai multi mecanici fiecare cu parerea lui,chiar nst ce doamne are ca ma dispera pocnitul desi totul fiind schimbat pe fata,cineva spunea ca am si joc in volan,chiar nst ce sa mai fac ....volanul sta cum il pun ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie luate prin eliminare ca altfel ajungi sa schimbi juma de masina si tot nu ii dai de cap

e posibil sa fie si din coloana de la volan acele pocnituri dar verifica intai caseta ca sa excluzi asta si sincer vorbind planetara face zgomot numai la viraje dar pentru linistea ta verifica si pe aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca mi s-a spart burduful de la planetara, partea dinspre cutie, stanga am fost sa cumpar unul GKN(spidan), cei de la ciclop timisoara mi-au dat dupa "soft" cea de pe partea dreapta, care are diametrul interior mult mai mare decat cel de pe partea stanga (35mm vs 18). Cei de acolo nici nu ma credeau cand le ziceam ca nu e ce trebuie, ei tot "poi da softul, softul dom'le". A trebuit sa vin acasa, sa caut pe net, sa merg la ei cu temele facute, ca in romania, sa le zic io lor ce-mi trebuie exact cu cod de producator, uite asa le-am dat mura-n gura,au comandat, zicandu-mi ca a 2-a zi vine. Nu a venit, ma duc a 2-a zi, iar nu a venit, cica e pe drum, ma duc a 4-a zi, nu a venit, nu e pe stoc in romania si vine din germania in 4 zile....am zis pa fratilor cu magazinul vostru de chispuri, mi-au dat avansul de 50ron inapoi(piesa fiind 60).

Intreb la reprezentanta quark, ei imi zic in 5-7 zile pt ca au problema la furnizorul lor. O intreaga aventura pt o piesa banala, mai rapid mi-au venit foliile de praguri de R32.

In fine, m-a ajutat un cleg forumist care a comandat de Prometheus timisoara piesa OEM, care a venit pe a 2-a zi,cu avans 0.

Aici e PN, pt cine intereseaza si ce contine, am ramas surprins ca nu contine suruburile de la flansa, 103ron:

post-34985-0-65146700-1349119957_thumb.j

post-34985-0-67317000-1349119976_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la schimb, ce ma nedumireste pe mine: nu au pus deloc vaselina din kit, cu toate ca mi-a dat pe afara, a ramas destula si pe interiorul celui vechi si a mai sters si el din ea cand a pus sigurantele inapoi, e normal asa ceva?

Practic burduful l-a capsat uscat...zicand ca e destula, nu il costa nimic sa o puna acolo.

Eu am impresia ca a facut in mare rahat

PS: nici nu mai pun la socoteala ca cheie dinamometrica, da de unde, ciocan pneumatic cu mic cu mare, si la 20N si la 200N

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se practica si asa.... burduful tau era taiat ? eu merg pe ideea ca la inlocuirea unui burduf taiat, trebuie spalat capul de planetara bine, dupa care se pune vaselina noua, curata.

altfel, tot praful si alte mizerii care au intrat, nu fac decat sa-ti deterioreze rolele si capul de planetara.

Asa mi-a schimbat si mie un meserias - ca mie mi-a fost lene sa-l schimb singur - burduful la o planetara. A lasat vaselina veche... si in cateva mii de km a inceput sa troncane capul respectiv.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e ok..., eu am obsevat din timp, nu era rupt tare si nu cerd ca a putut sa intre nush cat praf,acuma asta e, partea dinsptre cutie nu e foarte expusa .ma duc peste ei sa mi-o dea jos sa bage maglavaisul in ea.

Tu cat ai mers cu ea asa?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa se procedeaza cum a zis Florin.

Nu degeaba se pune in kit exact cantitatea de vaselina care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am scris un mail de informare.

Pt restul va scriu, service-ul e pit stop timisoara, asta ca sa stiti la ce sa va asteptati cand mergeti acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a terminat cu smecheria, am demontat planetara, curatat ce mai era pe acolo, nu prea multa vaselina a mai ramas (tampiti de mecanici), si am pus-o pe cea noua, care era gri la culoare, fata de ...negru.

Puteam sa fac asta de la inceput, dar am preferat sa fie facut ca la carte, cu cheie dinamometrica, profi...da' pe dracu, stilul romanesc peste tot.

post-34985-0-63505900-1349458376_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai zici.....ai fost tu ghinionist sau dreaq stie....eu pana acum numai cuvinte de lauda am pt. ei.....e cam scump halatul, dar e totul ca la carte.....poate mai angajeaza si ei mecanici noi/incepatori si ai fi nimerit tu la unul de ala, dar de obicei il supravegheaza si unul vechi, bun, cu experienta.....deci nu putem generaliza....Pit Stop ramane totusi unul dintre cele mai bune service-uri auto din Timisoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat asta iarna un burduf la planetara si am completat cu vaselina.

De atunci imi tot arunca vaselina pe langa burduf, prin partea dinspre roata.

Am zis ca o fi pus prea multa, daca am mai lasat si din aia aia veche si am mai pus si noua. Dar de vreo 10 luni tot arunca.

Mai sunt si momente cand nu am vazut sa mai fi murdarit deloc. Dar cand si cand gasesc urme. Deci tot mai scapa.

Sa o lasa asa sau mai bine dau jos colierul si il pun din nou. N-ar trebui sa fie mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!