Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Ai dreptate!...Am programare saptmana viitoare la un mecanic si o s-o ridic pe elevator...Sper sa-i dau de capat.Problema e ca o conduc in weekend si iar ma iau toti dracii cand o aud!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu o problema similara ma pot "lauda" si eu de asemenea. Pe virajul stanga ,si numai stanga , permanent mi se aude un huruit, si uneori un zgomot metalic ca si cum ar agata sau ar atinge ceva.In gropi sau denivelari se aude un bocanit in caroserie (stanga sau dreapta fata, depinde pe ce parte prind denivelarea sau gropitele), acelasi bocanit mi se mai aude uneori pe franare brusca.La plecare de pe loc, fara ESP la cuplarea in treapta 2, in regim de "cox" se aude un bocanit seriosin podea sub scaunul meu.

Ideea este ca am schimat bucse + bucse bara stabilizatoare, tamponii stanga-dreapta motor + tampon cutie si nu s-a remediat absolut nimic din ce v-am descris mai sus.

Intr-o tura de recunoastere cu piesele noi, mecanicul care mi-a schimbat piesele, mi-a spus ca in regimul aplicat "buburuzei mecanice" este normal sa se auda bubuitura respectiva.A incercat sa ma convinga ca este de la cuplu', ca puterea este prea mare...

Am verificat si toate tampoanele care sustin sistemul de evacuare si pot spune ca sunt foarte solide.

Si in final ultima problema care a reusit sa imi scoata un smoc mic de fire albe, este un clancanit la apasarea brusca a pedalei de acceleratie, care a fost localizat sonor undeva sub filtrul de aer si se banuieste a fi din cutie sau de pe langa cutie.

Acestea fiind spuse,astept parerile voastre pertinente cu deosebit interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare !

daca numai de pe loc cand virez maxim la parcari si dau sa plec se aude un rontait fin (o sa radeti dar se simte mai mult in volan decat s-ar auzi pe afara) e de la planetare sau ....... altceva ?Cand plec in drum lung la viraje nu se aude nimic doar cand parchez sau plec de pe loc si virez la maxim.Ultima data acum 1500 km toate erau ok la bucse rulmenti etc. singura problema momentan sunt "vesnicile" bucse la bara stabilizatoare care s-au dus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult mi-ai luat o piatra MARE de pe suflet ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

..cam aceasi problema o am si eu ca florin-vw,numai ca la mine peste 90 la ora ,cand accelerez imi trepideaza rau volanu (stanga dreapta)....uneori si fara sa accelerez.....tot planetara sa fie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o problema similara ma pot "lauda" si eu de asemenea. Pe virajul stanga ,si numai stanga , permanent mi se aude un huruit, si uneori un zgomot metalic ca si cum ar agata sau ar atinge ceva.In gropi sau denivelari se aude un bocanit in caroserie (stanga sau dreapta fata, depinde pe ce parte prind denivelarea sau gropitele), acelasi bocanit mi se mai aude uneori pe franare brusca.La plecare de pe loc, fara ESP la cuplarea in treapta 2, in regim de "cox" se aude un bocanit seriosin podea sub scaunul meu.

Ideea este ca am schimat bucse + bucse bara stabilizatoare, tamponii stanga-dreapta motor + tampon cutie si nu s-a remediat absolut nimic din ce v-am descris mai sus.

Intr-o tura de recunoastere cu piesele noi, mecanicul care mi-a schimbat piesele, mi-a spus ca in regimul aplicat "buburuzei mecanice" este normal sa se auda bubuitura respectiva.A incercat sa ma convinga ca este de la cuplu', ca puterea este prea mare...

Am verificat si toate tampoanele care sustin sistemul de evacuare si pot spune ca sunt foarte solide.

Si in final ultima problema care a reusit sa imi scoata un smoc mic de fire albe, este un clancanit la apasarea brusca a pedalei de acceleratie, care a fost localizat sonor undeva sub filtrul de aer si se banuieste a fi din cutie sau de pe langa cutie.

Acestea fiind spuse,astept parerile voastre pertinente cu deosebit interes.

Pe virajul stanga ,si numai stanga , permanent mi se aude un huruit, si uneori un zgomot metalic ca si cum ar agata sau ar atinge cevaeste de la rulment dreapta fata, eu tocmai l-am schimbat, dar nu huruia prea tare, era la inceput .parca 80 de lei la volksman.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul huruie in mers si tace atunci cand iei viraj stanga sau dreapta depinde pe ce parte e rulmentul care huruie. Daca e pe stanga cum a fost la mine tace cand iei viraj dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Salut baieti!O problema cu care ma confrunt: Cateodata cand virez dreapta schimband in acelasi timp o viteza inferioara sau una superiara si luand usor piciorul de pe ambreiaj se aude un "clanc"(zgomotul cand cupleaza).Se poate sa se fi uzat capul planetarei?...Am si un zgomot cam in aceeasi zona in mers(se aude fier pe fier);mentionez cam schimbat absolut orice articulatie in fata bucse,bielete,capate de bara,pivoti,amortizoare,bucse cap amortizor...Zgomotul persista!!!!!...Am crezut ca e din caseta,da' n-am nici un joc la volan,nu tremura in gropi..e teapan!...A,uitasem...Burduful are o ciupitura,dar protectia de plastic din interiorul aripei nu este improscata cu vaselina!Doar burduful este murdar...

A mai avut cineva problema asta????

Aproximativ la fel e si la mine, am fost ieri la elevator, ciupit burduful dreapta, bieletele cam duse...dupa 10 000 km :) Eh, m-am luat dupa consilierul service si am pus Moog in loc de Lamforder...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salutare !

daca numai de pe loc cand virez maxim la parcari si dau sa plec se aude un rontait fin (o sa radeti dar se simte mai mult in volan decat s-ar auzi pe afara) e de la planetare sau ....... altceva ?Cand plec in drum lung la viraje nu se aude nimic doar cand parchez sau plec de pe loc si virez la maxim.Ultima data acum 1500 km toate erau ok la bucse rulmenti etc. singura problema momentan sunt "vesnicile" bucse la bara stabilizatoare care s-au dus :D

Salut,

Aseara am auzit si eu acelasi lucru, un huruit (nu chiar fin)la plecarea de pe loc pe partea stanga cu volanul maxim la stanga - nu pare sa fie planetara ca ar fi trebuit sa se auda pe partea opusa curbei. Oricum intrebarea care-mi vine firesc este: Am masina de 2 ani, cum de n-am mai auzit zgomotul asta pana acum?

PS. Pe dreapta nu se aude nimic .

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
nu pare sa fie planetara ca ar fi trebuit sa se auda pe partea opusa curbei.

Gresit. :D

Si eu am trecut prin asta si am studiat-o vreun an si ceva pana am schimbat-o. Pe care parte se aude (mai tare), pe acea parte e uzata planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca totusi sa fie de la placutele de frana? Acum o luna mecanicul mi-a zis sa le schimb si nu le-am schimbat inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 2 zile aud un "zgomot metalic" la roata stanga fata. Se manifesta doar la viteze mici (in treapta I si II). Masina are 65K si de curand (la 60k) am schimbat placutele de frana. Care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se aude acest zgomot? continuu, sacadat, in functie de viteza, cand pui frana etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude tot timpul si cand apare se manifesta sacadat (ca un "troncanit") si numai la viteze mici < 40 km. Nu se manifesta la viraje sau la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un zgomot metalic. il aud doar in treapta 1 sau 2 cand iau virajele si eventual urc pe o bordura sau o denivelare. Se aude un clantz metalic. Am avut mai multe ipoteze: 1.suspensia dusa, dar nu a fost asa 2. Axul volanului, care a fost demontat complet si intr-adevar a fost reglat, dar tot nu am scapat de zgomot . 3. Ma gandesc acuma sa nu fie defapt planetara. . Repet, zgomotul se aude numai la viraje scurte in treapta 1 sau 2.... astept orice pareri , sugetii :blink: va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O problema am si eu. Dupa ce masina sta un timp, la plecare scoate un scartait foarte suparator. Dureaza cativa km, apoi dispare. Astazi am fost sa verific placutele de frana pe fata (schimbate acum 1000 km) si acolo am descoperit ca am un joc f mare in roata stanga - fata. Mi-a spus tipul de acolo ca este capul de planetara si rulmentul. Din cauza asta sa scartaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OLUPAS la tine ar fi bine sa verifici prima data bucsele de la bara stabilizatoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

va pun si eu o intrebare de novice ...

cit mai costa un cap planetara (partea dinspre cutia de viteze, stanga fata :) pentru un Golf IV benzina AZD?

va multumesc ...

Modificat de iohann F.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am o intrebare pentru cunoscatori...azi am auzit pentru prima data un zgomot sub masina ca o batae de toba asa.Am crezut ca am pana la roata,dar nu era asa.Zgomotul care il aud este exact ca si cind ai merge cu cauciucul desumflat,adica pe janta.Ce sa fie oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rica,

Daca vrei ca unii cunoscatori sa isi dea cu parearea ai putea sa dai mai multe detalii despre provenienta sunetului cu pricina. Fata stanga fata dreapta, nu il poti localiza dar este undeva in partea din fata. De obicei, sunetul pe care il descrii tu se datoreaza uzurii neuniforme a cauciucului. Asta se datoreaza amortizoarelor. Daca mergi cu 20=30/h si auzi un vajjjj vajjjj dintr-o parte atunci ai cauciucul deformat.

Treaba asta se poate verifica prin suirea masinii pe un elevator.

A doua varianta ar fi rulmentul, dar si pentru asta trebuie sa localizezi sunetul. Da-mi un telefon ca sunt la 10 minute de tine si vedem impreuna daca vrei ce iti produce sunetul cu pricina :)

Drive Safe!

:)

va pun si eu o intrebare de novice ...

cit mai costa un cap planetara (partea dinspre cutia de viteze, stanga fata :P pentru un Golf IV benzina AZD?

va multumesc ...

Cauta-l si intreaba-l pe Volksman, iti va da un pret mai mult decat bun

si eu am un zgomot metalic. il aud doar in treapta 1 sau 2 cand iau virajele si eventual urc pe o bordura sau o denivelare. Se aude un clantz metalic. Am avut mai multe ipoteze: 1.suspensia dusa, dar nu a fost asa 2. Axul volanului, care a fost demontat complet si intr-adevar a fost reglat, dar tot nu am scapat de zgomot . 3. Ma gandesc acuma sa nu fie defapt planetara. . Repet, zgomotul se aude numai la viraje scurte in treapta 1 sau 2.... astept orice pareri , sugetii :( va multumesc

Nu te speria, zgomotul pe care il auzi tu se datoreaza rulmentilor din capatul amortizoarelor, il mai am si eu cateodata. Nu costa mult dar manopera te omoara fie ca bani, fie ca timp :)

Daca ai nevoie de info PM Me.

si PS, Dragilor, planetara BATE mai ales pe curbe in sarcina si se aude pronuntat Toc Toc Toc Toc, zgomot care se transmite si prin caroserie la fel si vibratia (Bataia propriuzisa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

Problema la mine a inceput cam de acum 6luni...cand se auzea ca un "pacanit " mic,iar acum se aude constant pe partea stanga,cand iau curbe spre stanga si cand plec de pe loc cu total stanga,ca si cum s-ar freca metal pe metal.Mentionez ca am schimbat amortizoare fata +flanse,bucse bara stabilizatoare fata,bucse bascula fata si astazi cap planetara fata stanga (partea de la roata),si surpriza ,tot huruie in curba cand virez stanga.Mecanicul mi-a spus ca e posibil sa fie de la capul de planetara dinspre cutie (interior),dar ca ar trebui sa dam jos toata planetara sa vedem unde e buba...M-am saturat de atatea incercari pe banii mei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare..

Si la mine se aude vesnicul tacanit metalic, ca si cum ar atinge ceva la roata dreapta fata.

Problema este ca nu se aude in momentul cand maneta este pe liber, si doar cand este in viteza.Si tzacane tot timpul, indiferent ca este curba sau drum drept.Dar are si momente cand numai tzacane deloc si mi se pare ciudat.Mentionez ca nu simt batai in volan sau in podea,dar volanul imi tremura la viteza mai mare de 90 (cred ca este datorita faptului ca inca nu am cercurile acelea de la jante,care le fixeaza pe butuc,dar o sa le fac cat de curand la un mester ca am inteles ca este periculos fara ele).

Imi tzacanea si inainte, dar a avut o lunga perioada cand s`a potolit de tot. Acum a inceput din nou si vreau sa rezolv cat mai repede problema ca sa nu se inrautateasca.

M`am gandit ca este planetara ,insa, am fost la 2 service`uri si la unu mi`au spus ca este capul de planetara, iar la celalat ca ar fi pistonasul acela de la etrier blocat(care activeaza placutele de frana in momentul cand activez frana)si ca s`ar auzi de acolo o bataie...

Am facut insa doar verificarea si acum nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa faca ei teste pe banii mei.

Oricum, eu nu prea am treaba cu mecanica, este prima mea masina si nu prea am umblat pe la ea ca nu am avut mari probleme... Doar consumabilele,filtre , ulei,bucse , pivoti, capete de bara si bielete(schimbate curand).A, si kit`ul ambreiaj care m`a lasat cand am luat masina.(sh)

Astept sfaturi, pareri si daca se poate un dealer ceva pentru piese fara preturi umflate... multumesc anticipat

Modificat de cybya
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea e la roata stanga fata, clanatanit de metal pe metal la frana de motor , la plecare de pe loc si cand dau inapoi. AM mai avut odata asa si atunci am rupt capul de planetara din cutie, daca ala e chestia aia rotunda ca un rulment in care intra un ax :blush: scuze da nu ma pricep la mecanica :eek:

Acum iar face la fel, data trecuta am pus un cap sau ce o fi ala de la un seat leon sh, dar mi sa spus ca axul de la planetara ala care intra in capat acolo la cutie, ar fi uzat . e posibil ? sau capul de planetara care l-am pus era si ala uzat si acum da sa cedeze?

Ce tre sa schimb? sa iau un cap de planetara de la cutie ? Sau planetara cu totul ? ? Nu vreau sa raman in strada :( face urat de tot :( :(

daca nu te pricepi dute la un service si cu 50-60 de lei il si monteaza.Oricum capurile de planetara difera in functie de puterea motorului.Si iti ofera si garantie pe lucrare,putin cat e,dar e. :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am si eu o mare problema si va rog sa ma ajutati care puteti.Am rupt planetara pe partea dreapta la un golf v motor 1.4 benzina an 2007 cu seria wvwzzz1kz7p038920,mai exact s-a rupt axul.Ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde as putea sa cumpar unu de la dezmembrari sau nou dar mai ieftin ca sub 20 mil nu am gasit.Din magazin se poate cumpara planetara cu totul,mie mi-ar trebuii doar axul fiindca sunt bune capetele.ms :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!