Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

@Mickey20: verifica suportul de motor de la cutie. Trebuie sa impingi de motor si daca se misca foarte usor pe partea aia, cu siguranta trebuie schimbat. Iti recomand totusi sa schimbi suportii pereche si cel de la cutie si cel de la distributie, de obicei daca schimbi doar unul, nu tine foarte mult pana se uzeaza din nou. Poti scapa de manopera schimbandu-le singur ca nu e mare lucru. De asemenea recomand sa schimbi si suruburile pentru a evita eventuale intamplari.

Bineinteles schimbatul intervine daca suportul respectiv este uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mickey20: verifica suportul de motor de la cutie. Trebuie sa impingi de motor si daca se misca foarte usor pe partea aia, cu siguranta trebuie schimbat. Iti recomand totusi sa schimbi suportii pereche si cel de la cutie si cel de la distributie, de obicei daca schimbi doar unul, nu tine foarte mult pana se uzeaza din nou. Poti scapa de manopera schimbandu-le singur ca nu e mare lucru. De asemenea recomand sa schimbi si suruburile pentru a evita eventuale intamplari.

Bineinteles schimbatul intervine daca suportul respectiv este uzat.

in week-end i-am schimbat distributia si nu-mi parea sa fie de la suportul de motor.oricum o sa verific maine si revin cu un raspuns.sper sa fie acea problema si nu altceva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc despre suportul de pe partea cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc despre suportul de pe partea cutiei.

azi m-am uitat la acel suport si nu mi se pare deplasat.

am facut si niste poze . ce parere aveti ? sfaturi ?! ms fain ..

DSCN0030.jpg

DSCN0028.jpg

DSCN0029.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mickey20 nu pare deplasat dar trebuie sa verifici daca nu ai joc in suportii.

In mers se misca schimbatorul de viteze?

Cum intra in viteze?agata?

De obicei cand suportul de la cutia de viteze si cel antirasturnare sunt uzatii se misca rau motorul se simte si in mers o vibratie urata ba agata in viteze.

Daca suportul de la distributie care are in el ulei si este uzat in mers in viraje mai stranse se aude un clancanit rau pe fata.

Deci verifica intai suportii si vezi cum se prezinta.

BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice si colegul, nu trebuie sa fie deplasat ci sa aiba joc ca sa trebuiasca schimbat...

cel mai bine se observa daca se misca schimbatorul in mers si daca mergi cu el asa vei uza timoneria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mickey20 nu pare deplasat dar trebuie sa verifici daca nu ai joc in suportii.

In mers se misca schimbatorul de viteze?

Cum intra in viteze?agata?

De obicei cand suportul de la cutia de viteze si cel antirasturnare sunt uzatii se misca rau motorul se simte si in mers o vibratie urata ba agata in viteze.

Daca suportul de la distributie care are in el ulei si este uzat in mers in viraje mai stranse se aude un clancanit rau pe fata.

Deci verifica intai suportii si vezi cum se prezinta.

BAFTA

1) cum verific daca am joc in suporti ?

2)in mers nu se misca schimbatorul de viteze

3) in viteze intra destul de bine , mai putin intr-a 2`a (cam agata)

4)motorul nu se misca bine , nu se simte nici o vibratie , nimic ...

pareri ? opinii ? ms fain !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai probleme cu planetara. Pune-o pe elevator si misca de ele cu mana si vezi care bate. Eventual o ridici de fata si pui pe careva in masina sa bage a 1-a si sa ruleze la ralanti, luand stanga-dreapta de volan pentru a vedea unde bate. Daca asa nu se aude nimic, pune-l sa accelereze usor, pana la urma iese la iveala problema.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.pui mana pe motor si impingi si daca vezi ca se misca rau inseamna ca ai joc in suportii

2.in mers eu m-am referit de exemplu in treapta a 5a daca e putin subturat motorul si accelerezi nu simti o miscare a schimbatorului?

3.a2 agata la mai toate dat poate fi si din suportii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.pui mana pe motor si impingi si daca vezi ca se misca rau inseamna ca ai joc in suportii

2.in mers eu m-am referit de exemplu in treapta a 5a daca e putin subturat motorul si accelerezi nu simti o miscare a schimbatorului?

3.a2 agata la mai toate dat poate fi si din suportii

am impis de motor acum si se misca putin , dar in anumite tolerante .....adica 5-6 cm ... nu mult...

in treapta de viteza , daca accelerez se simte o miscare a schimatorului , dar banuiesc ca e din cauza ca prinde roata pe pinion ....nu se misca exagerat de tare ....

o sa incerc si metoda lui alexanderdj , sa ridic fata si sa o bag in viteza ...

mentionez ca am verificat burdufurile(nu sunt sparte) si planetarele (nu bat) , singura solutie mai ramane cea de mai sus ..

ms mult pt sfaturi , sper sa`i dau de cap pana la urma ....

Modificat de Mickey20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5-10 cm se misca motoru???esti sigur?? :huh: eu stiu ca are voie dar nu atata si "dar banuiesc ca e din cauza ca prinde roata pe pinion ....nu se misca exagerat de tare ...." nu stiu sigur la ce ai vrut sa te referi dar nu are treaba pinionul cu roata. :P

Si se pare ca se comfirma ce am zis mai sus......se pare ca ai joc in suportii daca zici ca se misca schimbatorul

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5-10 cm se misca motoru???esti sigur?? :huh: eu stiu ca are voie dar nu atata si "dar banuiesc ca e din cauza ca prinde roata pe pinion ....nu se misca exagerat de tare ...." nu stiu sigur la ce ai vrut sa te referi dar nu are treaba pinionul cu roata. :P

Si se pare ca se comfirma ce am zis mai sus......se pare ca ai joc in suportii daca zici ca se misca schimbatorul

:offtopic:

ma refeream la roata dintata si la pinionul din cutie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt in cutie ai un ax care se misca tot timpul fiind cuplat cu arborele cotit iar pinioanele se cupleaza pe el in functie de treapta de viteza selectata de catre tine. De asta nu poti baga in viteza fara a apasa ambreiajul (ma refer aici la plecarea de pe loc in special!) pentru ca axul ala se misca iar cand tu incerci sa bagi in treapta 1 fara a debraia iti poti imagina ce se intampla acolo. Norocul nostru e ca sunt facute din materiale foarte dure si rezistente piesele acelea ca altfel era jale!

N-are cum sa se miste motorul cat ai zis acolo, poate doar daca nu mai ai pic de cauciuc in suportul respectiv. Daca totusi schimbatorul se misca peste 1 cm atunci cand accelerezi si decelerezi, ai probleme.

Daca esti sigur ca planetarele sunt in regula, nu are rost sa mai ridici masina de fata si sa faci operatiunea respectiva. Eu ti-am recomandat s-o faci pe elevator pentru ca daca o ridici si-o suspenzi pe buturugi sau altceva, exista niste riscuri destul de mari sa te bagi sub masina. Operatiunea asta merge la aerisirea servodirectiei spre exemplu ca acolo n-ai de ce sa ajungi pe sub masina.

Si inca ceva: daca ai vreo cunostinta cu G4, Bora, Leon 1M sau Octavia toate pana-n 2005 sau cand s-a terminat productia generatiei aleia, si au si motor de 1,6 16v si ei n-au aceste sunete vezi daca poti sa-i convingi sa imprumuti suportul de pe partea cutiei de la ei. Atentie ca pentru a-l monta si demonta trebuie sa sprijini cutia pe dedesubt cu un cric hidraulic de preferinta pentru ca atunci cand strangi suruburile ce vin pe corpul cutiei sa ridici cu cricul si sa aduci cutia la nivelul suportului pentru a nu forta in filet daca strangi doar din suruburi. Desi par foarte rezistente, mie au reusit sa-mi strice filetul in corpul ala niste destepti. Ce-i drept, e la celalalt suport filetul respectiv, dar sunt aceleasi suruburi si materiale.

Eu am avut acelasi zgomot aiurea ca tine pe curbe si nu trebuia neaparat sa accelerez. Am mers vreo luna cu racordul flexibil spart si dupa perioada asta a aparut sunetul asta. Si in 2500 de km cat am facut luna aia, am reusit sa dau gata suportul respectiv. Am fost la vreo 3 service-uri sa se uite de planetare pana am ajuns la al 4-lea unde mai era altcineva cu un G4 si ne-am dat in vorba si am aflat de la el ca suportul ala e buba.

Scuze pentru post-ul lung. Sper ca ti-am raspuns la destule intrebari in felul asta.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de tot . mi-a fost de mare folos postul sa inteleg si eu dc huruie.

o sa mai ridic masina odata pe elevator sa ma uit mai cu atentie la acest suport.

dar despre ce racord vorbeai ca s-a dus dupa 2500 km ? racordul de la ce ?

ms fain ! stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ca am mers cu racordul flexibil de la esapament spart in aia 2500 de km si de-aia n-am putut sa-mi dau seama ca a aparut sunetul ala si evident ca dupa ce am schimbat respectivul si auzeam si altceva in afara de sunetul ala infernal am crezut ca nu mi-a sudat bine racordul si am umblat ca berbecu' prin service-uri si se uitau si-aia la mine la fel ca boii.

Daca ti se duce racordul ala o sa-ti dai seama ca o sa uruie esapamentul in ultimul hal si o sa se auda din fata sunetul.

Ziceam ca am mers cu racordul flexibil de la esapament spart in aia 2500 de km si de-aia n-am putut sa-mi dau seama ca a aparut sunetul ala si evident ca dupa ce am schimbat respectivul si auzeam si altceva in afara de sunetul ala infernal am crezut ca nu mi-a sudat bine racordul si am umblat ca berbecu' prin service-uri si se uitau si-aia la mine la fel ca boii.

Daca ti se duce racordul ala o sa-ti dai seama ca o sa uruie esapamentul in ultimul hal si o sa se auda din fata sunetul.

Ziceam ca am mers cu racordul flexibil de la esapament spart in aia 2500 de km si de-aia n-am putut sa-mi dau seama ca a aparut sunetul ala si evident ca dupa ce am schimbat respectivul si auzeam si altceva in afara de sunetul ala infernal am crezut ca nu mi-a sudat bine racordul si am umblat ca berbecu' prin service-uri si se uitau si-aia la mine la fel ca boii.

Daca ti se duce racordul ala o sa-ti dai seama ca o sa uruie esapamentul in ultimul hal si o sa se auda din fata sunetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha , am inteles acu despre ce racord vorbeai. la mine e in regula cu acel racord . era desprinsa o tabla de sub toba dar am prins-o si pe aceea . totusi se aude de undeva de sub roata stanga , de pe la burdufurile de planetara ...

n-am avut timp sa verific inca suportii despre care mi s-a spus dar s-ar putea aia sa fie cauza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal!

stie cineva sa-mi zica si mie daca planetara de la cutia DSG se da jos ca si la o cutie manuala? sau exista riscul sa se piarda presiunea de ulei din cutie?? sa curga tot uleiul din cutie? Ce riscuri exista??Am de schimbat un burduf.

multumesc pt sfaturi.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor , ajutati`ma sa gasesc cauza zgomotului care il aud la viraj stanga. m`am uitat la toti suportii si nu vad nimic in neregula

m`am bagat azi sub masina si am verificat din nou. am facut si cateva poze sa vad ce parere aveti si voi ...

sper sa gasesc o rezolvare la problema ca ma dispera rau de tot ...

DSCN9257.jpg

DSCN9258.jpg

DSCN9259.jpg

DSCN9260.jpg

DSCN9261.jpg

DSCN9262.jpg

DSCN9264.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mickey20 din poze nu imi dau seama daca e ceva in neregula cu suportii dar daca zici ca in viraj stanga se aude verifica planetara.

Si vezi ca iti curge ulei din ce vad in poze sa nu fie de la epurator.

Si daca nu ii dai de cap da un PM si poate ne intalnim sa vedem cei cu ea.

BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Din poze nu prea ai cum sa-ti dai seama de sunete, decat faptul ca nu ai data setata bine la aparat :D

si inca ceva, la planetara mi se pare ca nu ai colierul lucios, pe partea cu tija subtire, si parca ar fi curs afara vaselina, verifica si tu.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult , mai verific odata planetara si revin cu un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doar te uiti la ele, n-ai ce sa bagi de seama in felul asta. Te apuci si misti de toate alea asa cum ti-am mai zis si pana acum si e imposibil sa nu depistezi problema. Planetara poate sa aiba burduful bun si sa nu fii curs vaselina vreodata din el, da' daca masina a fost lesinata cu "scartz-uri" si "cerculete" si accelerat puternic in curbe, poate sa aiba si 5 burdufe d-alea unul peste altul ca tot se strica prematur!

Articulatia planetarei este una mobila si de-aia se uzeaza mai repede ca alte piese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am facut curaj azi si am desfacut burdufurile de la planetare si surpiza!? pe partea stanga (unde aud un tzacanit cand virez) vaselina era de culoare neagra si destul de vascoasa (cum e de obicei) , dar pe partea dreapta , vaselina era de culoarea cafelei cu lapte si nu avea vascozitate prea mare , aproape curgea din burduf.

parerea mea ca acolo a intrat ceva apa si i-au scazut proprietatile de ungere ale vaselinei...

mentionez ca am legat capetele de burduf cu coliere de plastic(pandoliti).banuiec ca nu are prea mare importanta ca nu le-am pus coliere de metal...

dar totusi daca huruie cand fac stanga oare sa fie capul de planetara din dreapta ?

...burdufele le-am desfacut in partea dinspre motor(caseta de directie) , nu dinspre roata ....

pareri ? opinii ?

am atasat si poze cu burdufele desfacute (primele 2-stanga ; ultimele 2 - dreapta)

DSCN9268.jpg

DSCN9269.jpg

DSCN9273.jpg

DSCN9274.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca troncane-huruie cand faci stanga atunci este capul de planetara de pe dreapta.

La ala a intrat apa in burduf. Remedierea ar fi sa speli bine capul de planetara cu ceva care dizolva bine vaselina si sa-i pui la loc vaselina grafitata speciala pentru planetare (parca la Praktiker am vazut la tub de plastic si are desenat pe el o planetara). Daca nu a inceput sa troncane in curbe stranse poate ai noroc si merge mai departe.

Ar fi bine totusi sa-i pui coliere de metal. Daca nu le-ai stricat pe cele vechi si le-ai desfacut cu grija le poti refolosi.

Cea mai buna solutie ar fi sa iei un kit de burduf (daca a intrat apa si colierele erau stranse probabil ca burduful este crapat undeva) care contine si colier si vaselina aferent. Costul este undeva pe la 50 ron pe Spidan iar manopera nu ar trebui sa depaseasca 50 ron numai sa gasesti meseriasul care sa stie sa stranga cum trebuie colierele astea pt ca eu am ajuns la al 5-lea pe stanga (ba s-a slabit colierul, ba s-a taiat burduful - burduful dinspre roata). Unde am fost ultima data vad ca tine si l-a refolosit pe cel vechi. Cu ocazia asta mecanicul verifica si daca planetara mai este OK.

LE

Acum am vazut ca la tine este vorba de ala dinspre cutie. Si eu am schimbat un burduf dinspre cutie pentru ca era crapat si am avut ceva probleme in a-l gasi, pana la urma am luat pe original pt ca nu am gasit aftermarket. A costat cam 100 lei daca-mi aduc bine aminte.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu faci decat sa amani inevitabilul, Mickey20.

Nu trebuie verificat daca mai e vaselina buna, ci daca mai sunt articulatiile alea bune de ceva. La planetare din cate stiu eu se baga vaselina cu Litiu, sau pe baza de Litiu. Oricum, e o chestie verde care rezista la temperaturi extreme si e la cutie ca galetusa de smantana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!