Jump to content

Inlaturarea gainatului de pe vopsea


lucus80
 Share

Postare recomandată

Deoarece nu imi pot parca masina decat sub niste copaci care forfota de fauna, nu trece zi sa nu ma trezesc cu vreo "balega" pe masina. De obicei spalam masina 1 data pe saptamana (solutie + jet presiune). Azi dupa spalare am constatat ca in unele locuri unde fusese gainatata, solutia nu a reusit sa invinga complet gainatul si au ramas niste mici urme.

Voi ce imi recomandati ?

Exista prin magazine vreo solutie pt asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    13

  • toni

    6

  • lucus80

    4

  • lucastn

    4

Top Posters In This Topic

Gainatul de pasare este acid si ataca vopseaua,asa ca trebuie spalat cit mai repede cu multa apa.

Mai nou,poata sa contina si ceva "aviara"... :rolleyes: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Si eu am avut aceiasi problema. Spalat bine si polish te ajuta.

Solutie antigainat nu am vazut (doar Tamiflu, sau cum i se spune, apropo de a doua parte a postului lui viorel).

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O profilaxie cu ceara sigur ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ce ma mai poate ajuta ca am avut de maxim 24 de ore 4 gainati pe ea pe plafon din cauza statului sub un pom.

S-au facut cratere in vopsea pu si simplu a sarit vopseaua se mai vede un pic de vopsea dar parca a intrat prin ea, lacul sau ce strat e deasupra e luat se cunoaste de nu se mai poate.

Sa ma duc la skoda ce naiba de vopsea este ca am avut numai probleme cu vopseaua asta , la dacie de 20 de ani au stat o gramada de gainati pe ea si chiar cateva saptamani fara sa ii ia nimeni si nu se cunoaste unde au fost:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: asa se intampla la orice masina "moderna", banuiesc ca normele care tot apar au un impact asupra vopselurilor microsrandu-le rezistenta.

Un articol destul de bun despre cum se inlatura aceste defecte (si nu numai ele) gasiti la: How to remove a defect by hand (nu este neaparat nevoie sa folositi ScratchX)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merge fara vopsea sigur pt ca atat cat este unghia de groasa ataa lipseste din stratul de vopsea, sa fac rost de camera sa fac niste poze asa ceva e incredibil parca e acid :D

PS: toni din ce am citit acolo nu s-a rezolvat mare lucru in poza inca se mai vede ceva urat pe suprafata capotei de la viper

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci daca nu putem inlatura efectele cum putem actiona la sursa?

intreb pentru ca am si eu un stol kkcios deasupra masini mele; niciun milimetru mai la stanga sau la dreapta; fix pe tabla mea. pana acum fara urmari grave (poate ca ceara ajuta si ea la ceva), dar m-am saturat sa ranesc ca la porci. s-au mai taiat din craci, dar closetul a ramas!!!

cat costa un permis de arma?

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau taierea copacului ... :angry:

Ceara sigur ajuta, poate si o folie de polietilena (rezistenta la acid) sau o husa impermeabila ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu husa nu sunt de acord pentru ca zgarie.

prinde praful de pe caroserie si de la vant sau alte miscari actioneaza ca un glashpapir.

cat despre taiat copacii, vorba ceea nu se taie aia care pica pe oameni, daramite astia sanatosi.

au si zburatoarele astea obrazul lor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merge fara vopsea sigur pt ca atat cat este unghia de groasa ataa lipseste din stratul de vopsea, sa fac rost de camera sa fac niste poze asa ceva e incredibil parca e acid :Driver:

PS: toni din ce am citit acolo nu s-a rezolvat mare lucru in poza inca se mai vede ceva urat pe suprafata capotei de la viper

Da ce naiba a mancat pasarea aia? Eu n-am mai auzit asa ceva.

E clar, trebuie indepartata orice impuritate din asta cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine si mai bine: da cu apa minerala pe gainat si sterge usor de tot cu o cirpa moale. Apa minerala parca "topeste" gainatul.

Iar husele, in general, nu zgirie masina, ci e mai complicat sa le pui / dai jos, mai ales ca se umple de praf si te murdaresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu husa in sine, ci praful care se prinde intre ea si caroserie.

aha! cu apa minerala zici.

da' ceva praf de pushca si niste alice unde gasesc?

ca astea sunt imune la aviara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat ceara de la spalatoria mea de cartier. O chestie lichida de 20.000 rol care se pulverizeaza pe masina si apoi se spala cu jetul. Mi se pare un fel de apa de ploaie.

Cu prima ocazie o sa incerc sa aplic eu o ceruire cu Turtle Wax Platinum Car Wax. A costat destul de mult asa ca sper sa fie ceva mai eficienta.

Mi se pare tare ideea cu apa minerala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca intai o degresare imediat dupa ce ai spalat masina. gasesti solutii cu spray pe la mag de piese. eu am folosit ceva de la plastic atac (parca asa se numeste) de la Cora sau Carrefour; dupa aia poti da cu ceara. oricum si cea de la spalatorie folosita de fiecare data are ceva efecte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara are decat un efect profilatic, cum bine a spus razdan, ea nu elimina nici un fel de defecte.

Daca "bird bomb-ul" (gainatul) este inca proaspat se poate inlatura cu o laveta si orice solutie gen QuickDetailer (Arexons Aquazero, Automagic BodyShine etc), insa daca s-a uscat si a atacat vopseaua (ceea ce se intampla destul de repede mai ales acum de cand a venit caldura) zona trebuie polish-ata pentru a elimina defectul produs.

Un articol foarte bun despre inlaturarea defectelor gasiti aici.

Desi l-am mai postat o data, pun link-ul si aici, chiar merita citit. Este foarte bine facut, poze incluse despre ceea ce se intampla si cum arata defectul provocat de "bomba".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in urma ceruirii caroseriei dupa spalare cu ceara de la Arexons pot sa va spun cu mandrie pionereasca : gainatzaul nu mai face priza pe tabla.

dupa ce se usuca se indeparteaza cu un simplu bobarnac - "mars de aici, putoare !" :scratch:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a nu lasa urme si pentru a nu ataca vopseaua gainatul se curata cu un pic de otet dupa care cu o carpa inmuiata in apa. Cel mai bine este sa aveti in masina o sticluta de otet si imediat ce respectiva murdarie sa o inlaturati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la soda si au zis ca incerca cu polish sa vada ce imi iese ca am multe rau.

Au zis ca nu se considera defect de fabricatie si nu se face pe garantie ,mai bine luam dacie ca aia are 20 de ani si e vopseaua intacta.

Ati zis ca asa e la masini moderne dar sora mea are spark si e nou de fapt un an aproape de o seama cu a mea si ea nu are asa ceva la ea nu ataca ,ca am lasat intentionat sa vad si dupa 3 zile nu se cunoaste deci vopseaua de la vw e proasta in comparatie cu chevrolet nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... deci vopseaua de la vw e proasta in comparatie cu chevrolet nu?

Ce sa zic ... la mine (VW) nu am inca nici o pata de la acest "agent coroziv". Si am avut destule ... intalniri de gradul III ... :huh:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu amice, nici vorba!

depinde de gainatz... tocmai ca la dacie a zburat cat colo vopseaua. si repet cu riscul de a deveni stress-ant: ceruirea dupa spalare este SFANTA; pentru prevenire.

nu pleca urechea la totzi idiotzii; asa este la noi: cine nu cunoaste se pricepe si da sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu. depinde de gainatz. La unele raman urme care se iau la spalatorie la altele nu ramane nimik. Eu nu am inca urme de la gainatuzuri (spalata des) si ale draku pasari parca au ceva cu masina mea. Si intr-adevar :ceara e sfanta. Nu trec de ceara. Se spala usor si nu lasa pete. Eu dadeam cu ceara odata la 3 spalari da de vreo juma de an la fiecare spalare ii pun sa imi dea cu ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai trec printr-o experienta f. urata din cauza pasarilor, care mi-au lasat niste urme enorme si f. multe pe plafonul masinii. Din pacate, am circulat saptamana trecuta cu alta masina si nu am apucat sa o duc pe cea murdara la spalatorie; trecand astfel cateva zile, gainatul a atacat vopseaua. Am incercat cu tot felul de solutii: degresant, alcool etilic, saliva, inca nu stiu ce solutie pentru scos bitum s.a.

Am fost in cele din urma la o spalatorie de pe Matei Voievod, unde au incercat sa dea cu un polish abraziv, apoi cu polish de luciu (ambele cica ar fi de la MAFRA) si se pare ca se iau petele cat de cat. Deoarece erau la inchidere cand am ajuns, mi-au spus sa vin maine, dar sa imi cumpar si un polish de culoare de la Cora (dar nu am gasit).

Revin maine cu detalii si sper sa fiu mai fericit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar inainte de evenimente ai folosit dupa fiecare spalare ceva ceara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e, ca la ultima spalare am omis sa dau cu ceara si ghinionul nu a ezitat sa apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!