Jump to content

Inlaturarea gainatului de pe vopsea


lucus80
 Share

Postare recomandată

In mod surprinzator, pe forumul loganistilor nu e prea mare agitatie cu pasari cufurite. Stiu, pt, ca am avut un Logan timp de 3 ani si a fost "botezat" din greu. Surpriza, nici o pata dupa 3 ani de spurcare. Am avut un obicei totusi, pe care il pastrez si acum: la fiecare spalare si ceara lichida, dar ma tem ca acum dau cu ceara ...de criza si spalatoria s-a mai invechit... Stiti cum e, ca la noi, nimic nu tine prea mult.

Din cate vad , ceara solida e singura pe care te poti baza, dar am o singur stres: sa nu-mi zgarii masina aplicand-o. Puneti si niste sfaturi in legatura cu laveta sau carpa sau ce-o fi.

PS: nu va luati dupa avatar, ca nu sunt eu faptasul :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    13

  • toni

    6

  • lucus80

    4

  • lucastn

    4

Top Posters In This Topic

ws patinum am folosit eu..sunt multumit de el solutia pt exterior este ok ingrijeste masina si ii da un luciu si cea de piele este buna. in rest cele de jante si cele pt curatarea mustelor nu sunt bune de nimic. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru gainat folosesc Ajax solutie de geamuri si o sa incerc cu WS Platinum, solutia pentru insecte. Cu Ajax pompez de cateva ori si apoi dau cu o carpa si clatesc cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si iese gainat-ul de pe vopsea Alex BAC cu metoda folosita de tine? Nu de alta dar as incerca si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cel mai bine este ca dupa o spalare serioasa a masinii sa aplicati o ceara de protectie 3M si astfel orice impuritate se depune peste acest strat fin de ceara si nu mai degradeaza lacul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde s-a c*c*t nemernica... Daca e pe o suprafata care sa nu fie inclinata (sa mentina lichidul mai mult timp in acelasi loc - portbagaj, plafon, capota) se dau 2-3 fass-uri de lichid de parbriz, se fumeaza o jumatate de tigara/se mananca un baton de ciocolata, etc :) cat sa se inmoaie bine si se inlatura usor cu un servetel sau o carpa. Veti ramane surprinsi cat de bine lucreaza acea solutie.

Dar doar daca ai timp de a sta langa masina 2-3 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu folosesc servetele umede, dupa ce in prealabil am pulverizat cu solutie de geamuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei torn niste apa in locul respectiv si apoi dupa 1 min dau cu un servetel inmuiat foarte bine in apa. Dar nici nu las sa treaca mai mult de 1 zi maxim 2 pana sa curat pata de pe masina deci probabil ca nu se intareste foarte tare pe vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista un topic pt asa ceva? :D eu acu 3 zile am gasit un cadou pe capota de la un porumbel bolnav de stomac :D nu va vine sa credeti cat era .... HUGE!!! ... de comod mia fost lene sa il dau jos de pe masina .. mai bine zis urat . dupa 3 zile am dat cu ajax de geamuri fumat o tzigare inlaturat cu un servetel...= ca nou :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca face minuni solutia de geamuri impotriva gainatului dar ma gandesc sa nu afecteze vopseaua masinii. Spun asta deoarece are ceva alcool in ea aceasta solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Asta-vara am fost plecat o luna din tara si am lasat masina la parinti, in fata blocului. La intoarcere am gasit-o cam prafuita si cu o balega de la zburatoarele astea pe capota. Am dus-o la spalatorie si apoi nu i-am mai dat importanta pana ieri cand am pregatit masina pentru iarna, am luat-o la puricat si i-am dat inclusiv un strat de ceara. In locul respectiv se vede vopseaua matuita. Am incercat cu solutiile „de casa” prezentate aici, fara rezultat.

Acum am de ales intre un polish si un spray pentru asa ceva, desi nu cred ca spary-ul va mai da rezultate. Intrebarea e, ce fel de polish mi-ar trebui pentru scoaterea matuielii? Este suficienta o lotiune de polishat sau ar trebui sa iau ceva de genul crema sau pasta abraziva? (lacul sau vopseaua nu par deformate, ci numai matuite, nu mai au luciu).

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica banuiesc ca arata cam asa:

2BVBirdEtchingBeforeRAW2.jpg

Singura solutie de eliminare a acestor probleme este polish-ul. Fara ceva abraziv nu ai cum sa inlaturi aceste pete/matuiri locale.

Agresivitatea polish-ului depinde de vopseaua pe care o ai pe masina. E greu de spus cat de usor se va indeparta si cat de agresiv ar trebui sa fie polish-ul.

Sfatul meu este sa incerci cu ceva nu foarte abraziv si mai bine polishezi zona de 3-4 ori. Mai bine sa fi precaut decat sa incerci ceva foarte abraziv care ar putea lasa propriile zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc, ai dreptate! ...vazand imaginea m-am mai linitit :). In cazul meu pata este mai mica, cam cat degetul mare al unei maini, numai ca este situata chiar pe capota, deasupra farului dreapta si cam sare in ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Solutia pentru indepartarea gainatului (gainatul tip 'superglue') este alcool etilic tehnic. Se gaseste in comert si are efect garantat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 year later...
dragomiricacristinel

O poti colanta,este 30 de lei metrul de autocolant de carbon,probleme am si eu pe capota in special


Toni a mea a fost polishata culoarea masinii este Negru Perlat si degeaba ca tot nu am scapat de gainat


Puteti folosi orice din comert dar nu o sa aveti nici un rezultat,eu sunt pati cu el.

Alcoolul Tehnic se gaseste si greu spre deloc si in nici un caz nu se da pe vopsea,se da numai pe plastice pentru curatarea lor.

Eu am cautat alcool tehnic in Constanta de mia venit rau si nu am gasit pentru niste plastice din interior si am renuntat la el pana la urma si le-am colantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai "inviat" un topic de acum 2 ani :) daca tot vine Pastele.

 

Chiar daca a fost polishata nu este neaparat sa scapi de urmele respective:

 

1. Efectul a fost unul iremediabil asupra lacului ( de aceea pe viitor gainatul nu trebuie lasat pe caroserie )

2. Nu a folosit wet sanding atunci cand a ajuns la petele respetive. O simpla trecere cu pad-ul nu ajuta la nimic uneori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcoolul Tehnic se gaseste si greu spre deloc si in nici un caz nu se da pe vopsea,se da numai pe plastice pentru curatarea lor.

Eu am cautat alcool tehnic in Constanta de mia venit rau si nu am gasit pentru niste plastice din interior si am renuntat la el pana la urma si le-am colantat.

alcool tehnic gasesti la mai toate magazinele de bricolaj (eu iau de la Hornbach)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Am cautat in toate magazinele atat mari cat si mici si nu mai aduc pentru ca nu se vinde ca nu se vinde.La noi nu este Hornbach.

A adus candva in Bricostore dar acum nu mai aduc.

Modificat de dragomiricacristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se considere reclama mascata. Aici gasesti cu un simplu click si iti vine acasa. --- > http://ingrijireauto.ro/ro/accesorii-pentru-polish/115-alcool-izopropilic-500ml-.html

 

IPA se poate folosi atat pe caroserie cat si pe plastice, este safe.  :icon_thumleft:

 

Nu vad la ce te poate ajuta IPA-ul dupa ce raul e deja facut. Teoretic fiecare gainat trebuie indepartat cat mai repede pentru a nu compromite lacul, daca el sta de 3 zile pe masina, degeaba mai dai tu cu alcool

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!