Jump to content

Castrol Long Life 3 504.00/507.00 5W-30


andrein
 Share

Postare recomandată

  • 8 months later...

@Casio 68 am facut eu o comparatie intre cele 2 tipuri de uleiuri (desi ii cam tarziu)

OIL.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @1m2r3a. niciodata nu e prea tarziu!
Intre timp am cerut informatii si de la Castrol Romania care, prin vocea unui angajat imi spuneau ca nu exista nicio diferenta intre cele doua tipuri de ulei ci doar e o chestiune de marketing!
Din cate citesc in tabelul tau, se pare ca nu e chiar asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@Casio 68 Datele sunt cele oficiale de pe site-ul Castrol. Eu am folosit Professional VW si l-am luat de la Emag (mai clar ePiesa) cu 32 lei/l, Made in EU cu cod de bare  400.

Modificat de 1m2r3a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intre timp am avut un drum la Munchen si am profitat de acest lucru, cumparand  5L Castrol 5w-30 Edge Titanium LL. Initial am dorit sa fie LL3 dar cand am cerut vanzatorului, s-a uitat la mine contrariat, ne-intelegand ce e cu acel 3...

20170919_210109.jpg

Modificat de Casio 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici tu nu prea intelegi ce este LL vs LL3 te cramponezi in semantica .Daca cereai punctual vanzatorului respectiv Castrol Edge Professional LL3 5w30 poate pricepea mai bine, sunt doua produse diferite poate era suficient sa intri pe vw.de unde este reprezentat suficient de clar uleiul respectiv .In Munchen gasesti uleiul in orice reprezentanta, Volkswagen Zentrum Munchen la Mahag etc 

 

image.jpeg

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa fac domnule GTD, nu prea inteleg, de-aia am si intrebat in primul post de pe aceasta pagina care e diferenta intre cele doua uleiuri...Punctual am intrebat vanzatorul despre Castrol Edge Professional LL3 5w30, nu liniar sau in alta forma geometrica, fi convins.

Apreciez sarcasmul dar ajutai mai mult daca te limitai la o explicatie plauzibila, fara aceasta tenta de superioritate care, sincer, nu-si are locul!

O zi placuta!

Modificat de Casio 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@Casio 68

 Am cumparat acelasi ulei din De, cifra, cod de bare... Nu era altul pe care sa scrie LL3, doar acesta cu sigla vw  pe eticheta. Mai era o varianta de 5w30 dar mai ieftina si nu scria LL.

IMG_20190105_080808.jpg

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stiti o sursa sigura de unde pot cumpara in Romania  Castrol edge professional longlife 3 5w30 original?in reprezentanta costa 92 lei litrul,poate totusi gasesc in alta parte mai ieftin dar acelasi ulei :)   .Karma,epiesa au preturi f mici,e clar ca nu e acelasi ulei iar augsburg au avut la 72 lei,era ok doar ca bidoanele aveau o eticheta cum ca ar fi fost distribuit de bardi ?! Ar mai fi o chestie care eu nu o inteleg-uleiul asta nu apare in oferta Castrol Romania dar totusi e pe piata.Oare mai e alt importator de produse Castrol in afara de cel oficial?

LE  Nici pe castrol de nu e modelul asta de ulei:  https://www.castrol.com/de_de/germany/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils/engine-oil-viscosity-grades/5w-30.html

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare imposibil ca uleiul asta sa coste 48 lei litrul si sa fie si original, la jumatate fata de reprezentanta si f ieftin fata de Augsburg I. (care vinde Castrol de la importator, am pe mail confirmarea Castrol Romania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea cred ca e pusa gresit. Intrebarea corecta dupa parerea mea, ar fi: de ce e asa scump uleiul la reprezentanta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali zak eu nu inteleg exact ce doresti, pentru ca ai cerut o sursa, ti-am oferit-o, cu recomandarea sa suni inainte, ca sa nu zici apoi ca te-am indrumat prost.

Apoi vii si spui ca n-are cum, ca e mai ieftin decat la reprezentanta... pai de ce nu iei direct de la reprezentanta? Prea mult? Vrei sa dai 70 in loc de 92? Asa mult conteaza diferenta la o revizie daca vrei sa fie totul 100% original? Tu stii...

 

Daca mergem pe principiul tau, nici filtrele OEM nu sunt OEM, chiar daca sunt mai ieftine decat la reprezentanta.. nu? 

 

Colegul @acidone77 a dat o replica foarte adevarata, ramane decizia ta cum vrei sa pui intrebarea :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyyPai apreciez ca mi ai oferit o sursa si iti multumesc insa ei ofera uleiul asta la un pret care nu poate fi pentru uleiul original,ci pentru unul pe care il ofera si epiesa,karma...Sunt foarte multumit de Castrol,folosesc de 15 ani fara probleme dar poate datorita faptului ca intotdeauna sursa a fost verificata.Am sa ma zbat in continuare sa il cumpar din Germania,e cel mai simplu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și în Germania tot cam la 10 euro e litrul de Castrol edge professional. Doar că din cauza încetării colaborării cu vw, nu cred că se mai produce cu denumirea long life III, ci doar Castrol edge titanium. Ce se mai găsește acum cred ca este din producția veche.

La reprezentanța, uleiul shell ambalat în bidon de 5L cu emblema vw, e 9 euro litrul.

92 lei pentru un litru de ulei e exagerat de mult, ăsta nu e un preț realist. 48 lei este un preț mai aproape de adevăr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am pus Castrol 5w30 pe 1.6tdi , cu aprobare pentru bmw si alte marci, nu era VW pe el cu 507-le, e vreo problema ? Am vazut dupa ce a fost pus deja. Are si norma C3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se numeste mai exact? daca nu are norma vw aprobata atunci da, e o problema si trebuie dat jos repede.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!