Jump to content

Castrol Long Life 3 504.00/507.00 5W-30


andrein
 Share

Postare recomandată

O scurta precizare, daca mi se permite- uleiul 507.00 poate fi gasit de la diversi producatori, mai mult sau mai putin cunoscuti, la preturi din ce in ce mai accesibile. Personal am intalnit 5 litri de 507.00 cu 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
5 litri de 507.00 cu 100 ron.

Nu-s adeptul conceptului "mai scump = mai bun", dar in cazul de fata... tot de 100 lei este si calitatea uleiului respectiv.

Eu n-as baga asa ceva in masinile mele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat un reper in materie de uleiuri pretul, insa acesta(507) incepe sa fie accesibil si asta este un lucru bun. Dar nici nu pot baga mana in foc ca un ulei de top e 100% sigur facut la fabricant si nu pe vapor, apoi lipita o eticheta si un pret asemenea. Cred ca devine o chestiune de noroc fiindca nu mai poti avea incredere in nimic de pe piata astazi. De exemplu am pus in 1,5dci ulei 10w40 GM Genuine- adica de la reprezentanta Opel. Dupa nici 2000km l-am dat jos. Execrabil de prost a mers motorul. Am revenit la Castrol si lucrurile au ajuns la normal. Nu ma asteptam la asemenea reactie. Pretul era la jumatate fata de castrol in conditiile facturarii pe angajat al reprezentantei. Asta nu inseamna ca uleiul Opel nu e bun. Nu e bun pentru diesele Renault.

Si vorba aia, "Prost" sa alegi , noroc sa ai la alegere. :coffee_lol:

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aveti aici un document oficial Vw USA (TSB = Technical service bulletin) privitor la uleiurile care respecta normele 502.00, 505.01 si 504.00/507.00:

TSB_2010043_8.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Mie ce ulei imi recomandati la Golf 4 1,6 16V 2001 AUS 180.000Km ?In cartea service eu am Eticheta lipita cu LongLife.Din cate am vazut majoritatea firmelor online imi recomanda CAstrol Edge 5 w30 LongLife 3 504 00 507 00.Nu credeti ca e cam subtirel 5 w30 la nr meu de km 180Km?

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il folosesti in regim normal 5W40 sau 10W40.

Daca il folosesti la curse sau tragi de el ca si la curse si mai vrei sa te tina 5W50 sau 10W60. Daca nu, folosesti 0W20 ca ai mai multa putere... ca pe urma oricum schimbi motorul.

Daca il folosesti in regim de service long-life 5W30.

Daca intentionezi sa mergi la Polul Nord sau Canada 0W10.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut.va rog o recomandare de ulei pt motor de 1.4tsi. Multumesc anticipat

de fapt ce sa aleg intre 5w40 si 5w30 si marca de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.va rog o recomandare de ulei pt motor de 1.4tsi. Multumesc anticipat

de fapt ce sa aleg intre 5w40 si 5w30 si marca de ulei

5w-30 daca n-o turezi frecvent, mai ales la vara pe canicula. sau mai bine iei 0w-30, oricum sa respecte specificatiile vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

@geocos EDGE 5W30 sau 5W40 zice pe Castrol.com pt Octavia 1.4 TSI 16V (QG2 - 90kW) si DOAR Edge 5W-30 pt Octavia 1.4 TSI 16V (QG1 - 90kW) (LongLife).

Banuiesc ca mergi pe varianta QG2 la 15.000 km/1 an.

Poti sa inceerci si Aral, Mobil, Valvoline, Repsol. Sa respecte doar normele din manualul de utilizare al masinii.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manual zice 502 sau 504

normal ca sunt pe q2 dar pe masina scrie q1

asta e politica service-rilor de la noi

mentionez ca merg mai mult in oras dar cand ies imi place s-o mai duc in ture (4000)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

swarthofole
in manual zice 502 sau 504

normal ca sunt pe q2 dar pe masina scrie q1

asta e politica service-rilor de la noi

mentionez ca merg mai mult in oras dar cand ies imi place s-o mai duc in ture (4000)

5W-30, chiar dc mai sari si la 4000 de ture...asa zice si site'ul castrol si as zice sa te increzi in ei...eu am acelasi tip de ulei si sunt multumit de cum se comporta masina chiar daca cateodata ma dau serios la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albertinobuz

Lucrez cu Castrol LL III PowerFlow 5w30. Pe cutie scria special 504/507 Vw. De 6000km nu am completat cu nimic. Merg normal, uneori calc 140 prin depasiri. Consumuri de 4,7%-5,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut,

am o skoda octavia tour sport, 1.9TDI din 2008. nu stiu daca am DPF.

am folosit 506 01 si acum nu mai gasesc, dar am aflat (si apoi am gasit si pe forum aici) ca urmatorul pas este castrol edge 504 00/507 00.

acum trebuie sa completez uleiul. ce ma sfatuiti, completez cu 507 sau caut in continuare 506 01?

multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as folosi in continuare 50601, chiar si alte marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
am o skoda octavia tour sport, 1.9TDI din 2008. nu stiu daca am DPF.

stai linistit, AXR-ul tau nu are asa ceva. deci poti folosi la schimbul urmator cu succes si norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am un Passat 2.0 tdi 140 cp cu DPF, din cate am inteles in posturi ar fi indicat sa folosesc 5w-30, 507.00.

Am inteles eu bine sau sunt in aer?

Va rog o parere.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Catalin Emilian

Eu trebuie sa fac revizia de an saptamana viitoare la masina mea, Octavia II 1.6 mpi. Am vazut pe factura de la Avia ca masina a avut Castrol SLX 5w30 pus si nu vreau sa mai merg la reprezentanta. Acum as vrea sa pun Edge 5w30, ideea este ca merg cu masina putin si as vrea sa tin 2 ani uleiul. Ce imi recomandati? Pot tine Edge 5w30 2 ani in motor?

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intruneste norma 504.00, nu vad de ce nu... doar e ulei longlife, garantat 2 ani de zile. Eu am tinut la vechea masina aproape 2 ani in motor ulei mineral 15W 40 si mergea impecabil.

Politica Porsche Romania de a nu accepta service-urile QG1 (long life) in Romania tine strict de marketing. Ideea este sa faci revizii cat mai des si sa le umpli lor buzunarele... in niciun caz nu se gandesc ei la clienti ca li s-ar strica motoarele mai repede (sunt constienti ca asa ceva nu se intampla...).

Ia ganditi-va putin: garantia lor este de 2 ani de zile. Cum le-ar pica lor sa nu calci deloc la revizii in acest interval, in conditiile in care media anuala de km in Romania este de 10- 15k km? In cele mai multe cazuri prima revizie ar interveni spre sfarsitul perioadei de garantie si marea majoritate nu ar mai face la ei nici aceasta prima revizie. Cei mai frumosi bani la revizii se fac, ai luat 300 ron manopera ( plus adaosul la consumabile) intr-o ora, schimband uleiul si 4 filtre.

Probabil ca o sa-mi sara multi in cap ca in Romania motorina este mai proasta - nu mai e mare diferenta, deja e prea buna (Euro 5), cand majoritatea motoarelor dupa 2000 sunt Euro 3 si Euro 4. Sau ca praful este excesiv - de acord, insa marea majoritate mergem totusi in oras si la drum lung, nu pe camp... si motorul este prevazut cu filtru de aer. Care filtru de aer mai poate fi si el curatat periodic, daca mergi prin zone cu praf excesiv.

Oricum, e doar o parere personala, asa ca fiecare procedeaza cum il duce capu'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Nu prea merg cu masina si este posibil sa trec de an fara sa implinesc cei 15.ooo, merg in weekend, seara si cel mai mult la drum intins. Intr-o perioada cand mergeam mult si preponderent in oras la BMW 320d faceam revizia la 10.ooo, bagam ulei original BMW 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
the_punkreas2003

Intrebare: la BKD-ul meu ar merge sa pun Castrol SLX Professional Powerflow Long Life III 5W-30, cu norme 504.00/507.00? Am rugat un amic sa-mi ia din Germania Edge Turbodiesel 5W 40 si la reprezentanta i-au dat SLX-ul conform seriei de sasiu. Nu stiu daca sa-l vand si sa imi cumpar Edge TD sau sa-l pun p-asta pt urmatorii 15.000km.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge, numai ca o sa ti-l manance mai repede. Vezi si aici.

Eu am pe BKP acelasi ulei (chiar daca nu am DPF).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Merci, pronet. Am decis sa vand uleiul la pret de dumping, 230RON/5L in conditiile in care l-am vazut azi la PBN cu 92Ron/1L. Iar pe linkul de la tine am vazut ca e 70Ron/1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma cum e ?

"Daca nu se foloseste ulei de motor LongLife, intra in vigoare service-ul conditionat de durata de deplasare si de km parcursi. In aceasta situatie, schimbul de ulei trebuie realizat la fiecare 15000km sau dupa 1 an"

La mine service-ul bifat este cel din urma, adica la 15000 km.

Zicea cineva de aici ca daca faci service-ul la 15000km trebuie folosit 5w-40

Alte pareri contrazic si se pare cel mai recomandat pt masina mea este Castrol EDGE 5W-30.

Daca se poate sa mi confirme cineva, ar fi super.

L-am gasit pe net la 167 RON (o fi bine?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si la mine,cu toate ca am benzina,imi scrie clar in cartea masinii:pentru service longlife pui 504/507 care nu-l gasesti decat sub forma de 5W-30

pentru service fara longlife se pune norma 502.

acum am uleiul asta pe masina(powerflow) si la mine se consuma destul de mult mai ales dupa un drum pe autostrada.urmatorul schimb va fi cu 5W-40 norma 502 fara LL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!