Jump to content

Retrofit MFSW pe Jetta MK6 facelift 2015+ PQ35


andualex97
 Share

Postare recomandată

On 1/22/2024 at 11:44 AM, F l o r i n said:

Se poate face update...dar trageti intai cablaj pana la ecu, activati..si daca nu merge, vb atunci.

No, acum esti la pasul acesta. Ne anunți dupa ce cablezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UPDATE final:

S-a realizat cablarea cu ajutorul lui Mihai Nechifor de la spira catre ECU, s-a modificat aranjarea pinilor in mufele cablajului airbag (deoarece cablajul meu provenea de pe un volan cu 12 comenzi), si acum totul functioneaza perfect: comenzile cu CCS pe volan & claxon.

Multumesc din nou tuturor care au raspuns in acest thread ! 

IMG_9247 Medium.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca s-a rezolvat. Salutari lui Mihai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, andualex97 said:

UPDATE final:

S-a realizat cablarea cu ajutorul lui Mihai Nechifor de la spira catre ECU, s-a modificat aranjarea pinilor in mufele cablajului airbag (deoarece cablajul meu provenea de pe un volan cu 12 comenzi), si acum totul functioneaza perfect: comenzile cu CCS pe volan & claxon.

Multumesc din nou tuturor care au raspuns in acest thread ! 

IMG_9247 Medium.jpeg

Era de mirare sa nu se finalizeze (cum ti-am scris si mai sus), intrucat e un retrofit usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu un feedback dupa cateva zile de utilizare: totul functioneaza perfect, dar am o mica problema la care nu gasesc raspuns -> Am lag de o secunda la claxon 😆 Suna foarte ciudat, dar o apasare scurta nu mai produce nici un sunet, ci doar daca claxonul este actionat minim o secunda. Aparent in prima faza am crezut ca e vorba de vreun contact imperfect sau de clipsarea proasta a airbagului, dar de fapt nu influenteaza cu nimic presiunea cu care se apasa pe claxon, ci doar durata apasarii. Ati mai auzit de asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa ii faci, asa este la cele cu MFSW....vs cele fara comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, vreau să fac și eu retrofit la volan cu comenzi pe volan, cruise control pe volan, de ce spira am nevoie? Se potrivește de la golf 7? La golf 7 am văzut ca încep codurile cu 5Q0, la Jetta cu 5K0.  La achiziția volanului deja am luat o țeapă, neștiind ca sunt două tipuri de prinderi la airbag, am luat cu prinderea greșită și așa am cumpărat și alt airbag cu cablaj pentru comenzi.  Atașez poză cu volanul vechi, volanul nou și codul spirei. 

IMG_8844.jpeg

IMG_8845.jpeg

IMG_8843.jpeg

IMG_8846.jpeg

IMG_8847.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul pe care vrei sa-l montezi e cel din poza ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, Stanigut said:

Salut, vreau să fac și eu retrofit la volan cu comenzi pe volan, cruise control pe volan, de ce spira am nevoie? Se potrivește de la golf 7? La golf 7 am văzut ca încep codurile cu 5Q0, la Jetta cu 5K0.  La achiziția volanului deja am luat o țeapă, neștiind ca sunt două tipuri de prinderi la airbag, am luat cu prinderea greșită și așa am cumpărat și alt airbag cu cablaj pentru comenzi.  Atașez poză cu volanul vechi, volanul nou și codul spirei. 

IMG_8844.jpeg

IMG_8845.jpeg

IMG_8843.jpeg

IMG_8846.jpeg

IMG_8847.jpeg

Nu merge de Golf 7. Trebuie obligatoriu cu 5k0... si sa fie highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minute în urmă, Al Bundy a scris:

Volanul pe care vrei sa-l montezi e cel din poza ?

 

Da, este cel din poză.

 

3 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Nu merge de Golf 7. Trebuie obligatoriu cu 5k0... si sa fie highline

Ca să funcționeze CC pe volan ce terminații trebuie sa aibă? Din ce am vazut ar fi 5K0 953 569 AL, BC sau BD, mai sunt și altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul din poză nu o să fie full funcțional pe Jetta ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu o să funcționeze mai exact? Poți să îmi recomanzi coduri de spiră? Și dacă știți și ce alt instrument clusters să iau, le am pe cele mai slabe. Immo e tot în ceasuri cum era la golf 6? 

Modificat de Stanigut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stanigut - sa gasesc un log la Jetta fratelui, 2017..

El are fix volanul din poza de fabrica (nu stiu daca si cu ccs, dar ca forma sigur e la fel) si iti dau exact ce bcm, ceasuri, spira are.

Modificat de ili2k2
informatii noi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, Stanigut said:

Ce nu o să funcționeze mai exact? Poți să îmi recomanzi coduri de spiră? Și dacă știți și ce alt instrument clusters să iau, le am pe cele mai slabe. Immo e tot în ceasuri cum era la golf 6? 

Poti sa iti cumperi ceasuri color 3d, in jurul la 2000 - 2500 lei second-hand, daca vrei cele mai frumoase ceasuri oe care le poti monta la acest model. Da immo in ceasuri, ca la Golf 6.

 

Volanul - schimba calc de coloana si vedem dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.03.2024 at 21:39, ili2k2 a scris:

@Stanigut - sa gasesc un log la Jetta fratelui, 2017..

El are fix volanul din poza de fabrica (nu stiu daca si cu ccs, dar ca forma sigur e la fel) si iti dau exact ce bcm, ceasuri, spira are.

Daca poti sa imi dai o serie de șasiu. 
Alta spira in afara de cea cu BC la sfârșit, care mai suportă CC pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n changed the title to Retrofit MFSW pe Jetta MK6 facelift 2015+ PQ35

@sabinx - stiu ca masina a fost pe la tine, ajuta-ne cu cele de mai sus. (B XX RRI - alba)

 

@Stanigut - nu am gasit prin laptop un log si din pacate nu am ajuns pana la el sa fac un log, dar zic ca ne ajuta Sabin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, Stanigut said:

Daca poti sa imi dai o serie de șasiu. 
Alta spira in afara de cea cu BC la sfârșit, care mai suportă CC pe volan?

Nu ai gasit cu BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, F l o r i n a scris:

Nu ai gasit cu BC?

Am gasit abia azi, dupa 2 saptamani de cautari 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update. Am montat spira cu terminație BC, am făcut codare, am mutat firul de la airbag pe mufa butoanelor pentru claxon, butoanele pentru computerul de bord funcționează. Am tras firul din ECU din PIN-ul 46 în pinul 5 de la spira, am făcut codarea, pe steering wheel am eroare B1154 iar în ECU am două erori pe care vcds-ul nu le știe, 4481 și 4483, un ajutor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poze cu erorile,  sa vedem ce scrie in dreptul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
robert.alexandru

Salut,

Am cumparat recent o VW Jetta 2016 ( PQ35 ) fara comenzi pe volan si as vrea sa fac retrofit la un volan cu comenzi.
Masina a venit cu cluster/maxidot color, iar navigatia se face din butoanele de pe maneta stergatorului.

Cautand pe internet am dat peste urmatoarele coduri: 
- Spira volan: 5k0 953 569 BD - pe care o am deja
- Cablu adaptor:  6RD 971 584 D
- Volan: 5C0419091BL

Mai am nevoie de altceva in afara de a-l coda cu VCDS?
Am vazut ca ar mai trebui un fir din ECU din PIN-ul 46 în pinul 5 de la spira ( pot verifica daca exista cumva firul respectiv ? ).

Multumesc!

Modificat de robert.alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat cu vcds ul sau ai demontat, de ai identificat codul Spirei volan?

Firul nu este tras,  dacă te referi la cruise control

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fim siguri ca este ce trebuie, întra la Advanced ID și posteaza toată informația de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!