Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Touareg 7L)


skinny
 Share

Postare recomandată

A mai incercat cineva sa modifice linia auto de la Touareg ( RCD 300)? Vreau sa instalez un car-kit parrot si nu reusesc, a incercat cineva sa afle unde este situata statia de amplificare?

Nu am nici manual de utilizare. Daca are cineva in romana sau engleza, dau de baut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Banuiesc ca doresti sa conectezi telefonul prin bluetooth la masina. Spune-mi daca ai interfata pt tel in cotiera centrala (de obicei pt Nokia). Daca da, e simplu. Tre sa gasesti un prieten cu un VAG-COM si sa-ti recodeze interfata bluetooth: http://www.mytreg.com/viewtopic.php?t=2788...light=bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu completare. Se pare ca ai deja sistemul Parrot. Daca ai sistemul cu 11 boxe subwoofer blabla amplificatorul este in portbagaj in compartimentul din dreapta. Daca nu, amplificatorul este in unitatea centrala din bord. Masina mea are pregatire phone Nokia in cotiera centrala. Se para ca interfata din cotiera comunica cu unitatea centrala prin bluetooth. Am chemat un prieten cu VAG-COM care a schimbat un 1 in 0 si acum cand ma urc in masina tel se conecteaza automat prin bluetooth la masina fara nici o alta interfata. Nu mai stiu exact unde am gasit informatia dar cauta pe: www.vwvortex.com, www.clubtouareg.com, www.mytreg.com, www.forotouareg.com. Sper ca nu am incalcat nici o regula a forumului prin link-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogypop: sefu, alex mi-a vandut carkitul mie acum vreun an, si eu l-am vandut cu tot cu masina acum 3 luni.... :lol:

dar daca tot te pricepi, ce e mufa aia din cotiera de la passatul b6 hl cu pregatire telefon premium?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogypop: sefu, alex mi-a vandut carkitul mie acum vreun an, si eu l-am vandut cu tot cu masina acum 3 luni.... :P

dar daca tot te pricepi, ce e mufa aia din cotiera de la passatul b6 hl cu pregatire telefon premium?

multumesc

Nu cunosc Passatul dar banuiesc ce e ca la Touareg. Pe aia se conecteaza un adaptor de telefon. Adaptorul difera in functie de tel care il ai si le gasesti la reprezentanta dar costa cam 300eur. La touareg in momentul cand ai tel pus in cotiera iti descarca agenda in memoria masinii si cu butoanele de pe volan poti accesa agenda, forma numere, raspunde la tel etc. Are si comanda vocala dar e in engleza (sau germana) si te intelege cam greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare

A monat cineva pe Touareg (doatat cu RNS2+CD changer) un modul pentru iPod care sa permita comandarea acetsuia din comenzile masinii si care sa afiseze pe ecranul sistemulu RNS 2 titlul pieselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa montezi IPOD trebuie sa renunti la magazie. Numele pieselor nu vor fi afisate pe display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e exact cum ma asteptam. Credeam ca a aparut o interfata mai desteapta care sa afiseze piesele. Partea cu renuntarea la CD nu ma deranja. Oricum multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin, intr-adevar, dezavantaje nu ai, ori ca ai magazia, ori Ipod-ul sunt numai avantaje. Partea proasta este cu numele melodiei. Am pus la un client sau 2 se trage foarte frumos cablul, nu se vede nimic si se aseaza in cotiera, unde montezi si Ipodul. Foarte curata lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva care ar fi problema, navigatia este color si nu mai functioneaza nimic la ea, poate fi de la vreo siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat o interfata de iPOD. Cred ca este Dension si este cam 700RON. Am navigatie cu CD nu cu DVD. NU am magazie de CD. Interfata se conecteaza in locul magaziei de CD. asadar nu poti avea si iPOD si CD changer. Exista doua variante:

1. ai intrare audio in cotiera centrala, conectezi iPOD-ul pe iesirea de casti si atunci poti folosi CD changer si iPOD-ul dar nu vei putea controla iPOD-ul prin volan etc

2. Cumperi o interfata de iPOD si o conectezi pe intrarea pt CD Changer (CD Changer-ul poti sa-l scoti la vanzare) si atunci iPOD-ul se incarca si-l poti controla de la volan. Va trebui sa creezi pe iPOD, 5 playlists care vor aparea ca CD-uri dar nu va afisa numele melodiilor.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi poate recomanda cineva unde se poate instala o astfel de interfata? Cineva meserias care sa lucreze frumos, ingrijit dar mai ales sa stie exact ce face?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute mi-am montat si eu o interfata pt. ipod.Inca nu m-am familiarizat f.bine cu ea, dar mi se pare destul de greoi sa schimb melodiile, albumele...nu stiu exact ceea ce comanda exact butoanele de pe masina dar merge cam aiurea....le repeta, schimba haotic...mi se pare mult mai usor sa conectez ipod-ul la mufa din cotiera si sa selectez frumos melodiile din ipod.

Oricum eu mai mult pentru video si poze mi-am montat interfata iar pentru asta trebuie sa mai montez un modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am cd player "delta" fara navigatie pot sa mi montez interfata pentru ipod ???

mersi

p. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E vorba de o interfata "mai desteapta" de la Dension care permite afisarea track-ului pe display-ul masinii sau al BC-ului, dupa caz. Link-ul pe care l-ai pus se refera la masinile Audi cu MMI, de unde si pretul cam mare, dar linia Gateway are si alte modele care recunosc informatiile despre piese, artisti etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la ipod pe masina, nu ma descurcam deloc cu el...butoanele mergeau aiurea...nu stiam practic ce schimb melodie, album?...aiurea rau.

Acum merg pe un flash cu memorie mare pe care il bag la usb-ul din dvd...si am tot ce vreau muyica, filme, poye...cu o mult mai buna administrare a fisierelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de o interfata "mai desteapta" de la Dension care permite afisarea track-ului pe display-ul masinii sau al BC-ului, dupa caz. Link-ul pe care l-ai pus se refera la masinile Audi cu MMI, de unde si pretul cam mare, dar linia Gateway are si alte modele care recunosc informatiile despre piese, artisti etc.

Pai asta era ideea ... Audi cu MMI (ce am).

Am postat aici pt ca era de prisos un topic nou cu acelasi subiect (ipod).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil pentru Touareg renteaza mai tare upgrade-ul la RNS 510 decat interfata pentru Ipod. Probabil inlocuirea e o treaba simpla de scos si bagat, fara a presupune si plastice demontate.

Beleaua e ca la Audi nu se poate RNS 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o diferenta mare de pret. RNS 510 luat aftermarket e extrem de scump (in jur de 1900 euro costa daca il configurezi pe masina noua, daca il iei dupaia e si mai mult). Mufa in schimb e in jur de 400- 500 euro. Diferenta zic eu ca e semnificativa.

@deocamdata

Nu stiu daca gasesti interfata in Romania, dar iti pot spune ca face toti banii (are un prieten de-al meu din Munchen). Daca ai un drum la Budapesta, o poti cumpara de acolo. E cea mai apropiata locatie. Se monteaza extrem de simplu si iti afiseaza informatiile piesei conform idtag v3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://cgi.ebay.com/VW-SAT-NAVIGATION-MFD-...ksid=p1638.m122

2000$ pe ebay, give or take. Daca pui in balanta si avantajele suplimentare asociate (touchscreen, hdd intern, sd slot, navi, aux, etc etc) devine foarte interesant. Plus ca mai poti vinde si ce-i pe masina la un pret bun, iar daca vinzi tot un Navi diferenta risca sa devina chiar mai mica decat valoarea interfetei de Ipod.

edit: Se mai poate marita si cd changerul, cine are. RNS vine si cu dvd care cred ca il face obsolete.

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!