Jump to content

Chedere - Discuții & Probleme (Touareg 7P)


tavitara
 Share

Postare recomandată

Dati-mi si mie o solutie verificata va rog

Chederul de pe usa soferului este dezlipit in partea de jos , atarna cu burta , de ani si au aparut zone dezlipite si in alte locuri

Nu se lipeste nicio banda dubluadeziva pe el  , adica se lipeste asa de forma dar nu tine absolut deloc , se dezlipeste la cel mai mic impuls

Am cumparat si un adeziv laudat , ma gandesc sa lipsesc cu el chederul direct pe tabla usii , nu mai am alta idee

Dar daca stiti ceva banda care tine bine , orice idee e binebenita

Multumesc

bison.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba chederul si gata…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am ce cheder ar fi bun , chinezariile astea de pe Emag sunt bune de ceva ? Ca nu prea am incredere

OE iar nu stiu ce sa iau

Unde gasesc asa ceva dar ptr masina mea ?

https://piese.ro/oferte/cheder-nou-usa-stanga-fata-vw-arteon-2017-2018-uT-iLD2Tg5L.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la dealer. Asa scapi de toate bătăile de cap aferente.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adezivul ăla nu cred că va avea aderență la tabla. Eventual să pui o banda dublu adeziva pe tabla și cu adezivul sa lipești chederul pe banda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , buna idee , la cheder nu face priza nicio banda dubluadeziva , pe tabla fac priza multe

Multumesc

Voi comanda si chederul de Arteon sa fie daca tot e nou original si ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e cheder original in veci, pentru masina ta un cheder original de usa se aproie de 1000 RON. Ce sa faci, obrazul fin cu cheltuiala se tine 😜...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrem masini premium cu 100RON, ceva tipic romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce in manual la 7P > 2011 arata ca si cand acest cheder numit " outer seal door " nu este lipit simplu de tabla ci are o sina pe care este introdus ?

La mine nu am vazut asa ceva , nici pe alte schite de pe net

Chederul are codul 7P0837911A din ce am gasit eu , identic stanga - dreapta

O sa ma interesez si la Nurvil , pe la noi nu apare doar in afara si nu isi justifica pretul

Chederul apare lipit cu banda dubluadeziva Tesa cod D437S40A1 pe unele schite de pe diverse site-uri , nici banda asta nu apare pe la noi nicaieri

 

De ce sa dau 800 lei pe un cheder care s-a dezlipit la o masina de 11 ani cu 300k ?

Premium ... o fi fost la vremea ei , nu sunt atat de snob

In rest , na ,  comentarii din astea ieftine e usor sa faci , ceva tipic romanesc

 

 

xx1.jpg

schm.png

a1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , multumesc , eu nu am gasit la o prima cautare

Prima data voi incerca cu asa ceva

https://www.emag.ro/pachet-banda-dublu-adeziva-3m-acrylic-plus-pentru-industria-auto-12-mm-x-5-m-si-primer-3m-94-0-66ml-ex4015/pd/DD7HWSMBM/#reviews-section

Si cu Bison-ul de mai sus pentru lipit banda de cheder

In functie de rezultat voi vedea ce decid  , e vorba de 20 si ceva de cm cu probleme

 

Edit

 

Am citit acum manualul , ai dreptate , la unele echipari exista un trim care fixeaza chederul

Se da jos chederul vechi

Si cu OE se face asa :

Trebuie curatat de pe tabla adezivul gros cu un disc abraziv special VAS6349 si o minibormasina

219503_x800.webp

 

Apoi cu spray de curatat adeziv se curata tabla perfect

 

1720930_x800.webp

 

Apoi se pune noua banda si se preseaza de-a lungul ei cu un roller 3356 :

3356.jpg

 

Acum ma voi adapta cu ce gasesc mai bun prin firma chiar daca se supara unii ca nu cumpar fiecare reper OE

Chederul de pe masina din dreptul usii l-am luat acum ceva timp in stare perfecta sa il am de rezerva cu doar 100 lei , si ala e de 3 ori mai gros si mai complex , asa ca nu arunc aiurea cu banii doar ca e ceva OE cat timp nu e absolut necesar

Prefer sa dau banii pe rosii de la Dabuleni care chiar au gust de rosii

 

rasaduri-de-rosii-roz-pink-rock-f1-varia

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Chedere - Discuții & Probleme (Touareg 7P)

650 pret minim cu care il pot lua OE

Prima data voi incerca cu ce am scris , chederul original nu e deteriorat inca

Chederul de Arteon e jumate , acolo usa are doar geam sus , e doar o bucata pusa in partea de jos , nu e util chiar daca ar fi original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa venim si cu rezolvarea ca asa e frumos

- dat jos chederul complet de pe usa - avand o burta semnificativa a fost sectionat fara mila

- au rezultat :

1 cheder cu banda dubluadeziva veche lipita pe el

1 usa cu banda dubluadeziva veche pe toata zona unde a fost chederul

- capitolul I = curatat usa - prima data se ia o bucata autofiletanta Bosch si un disc de cauciuc dedicat - rezultat zero fix pix , s-a tocit jumatate de disc si nu s-a luat absolut nimic de pe usa

- pus banda de hartie protectie pe plasticul de sus de la usa si spray etichete Sonax cu miros de lamaie , zero efect , banda dubluadeziva nu se misca de pe usa dar miroase a lamaie

- incerc alte 3 tipuri de spray si am supriza ca cel mai ieftin si modest dar si cel mai urat mirositor , sa fie singurul care are efect

- cu niste scule de plastic de la Yato , rabdare si manusi se rezolva asa , cm cu cm - strat de spray pe zona cu banda lipita , asteptat 3 secunde , cu sculele de plastic se ia primul strat care devine moale - se repeta operatiunea de 4-5 ori pana se iau toate straturile - se avanseaza cate 3-4 cm cu rabdare -la final se curata bine tot cu laveta udata cu spray
- capitolul II - curatat cheder - nu se curata cu absolut nimic, nici cu spray-ul de etichete nu e ok , chederul e moale

- am surpriza sa se ia putin cu o anumita pila din firma , bun , deci asta e solutia
- pus chederul cu fanta pe o placa de plastic si cu ajutorul autofiletantei si periilor de slefuit se curata rapid 90% din banda adeziva veche - recomand pe cele galbene care sunt foarte moi
- la final cu spray etichete si o laveta se curata cat se poate de bine toata suprafata chederului , nu conteaza ca au ramas urme de banda veche pe cheder , nu e in relief
- tot cu chederul pus cu fanta pe placa de plastic se aplica adeziv de cauciuc Bison in strat extrem de subtire
- se aseaza noua banda dubluadeziva cm cu cm si se preseaza apoi cu o bara de metal grea 10 minute pe rand pe portiuni
- se lasa la uscat 24 de ore
- capitolul III - se curata bine tabla de pe usa acolo unde vine chederul , se usuca , se aplica primer-ul cu care a venit banda dubluadeziva cauciucata 3M
- pas cu pas se aplica chederul si se trage folia de protectie de pe banda , simultan se preseaza in interiorul fantei cu o racleta lata de la Yato din trusa
- am ales partea dinspre exterior mediana pentru zona unde se vor uni cele doua parti ale chederului - am decupat chederul de la o banda si l-am introdus in interiorul celuilat capat al benzii sa se creeze continuitate si sa nu fie spatiu unde sa intre praf
- in acest fel pot vedea oricand daca are tendinta sa se dezlipeasca sau sa se departeze sa intre praf
A fost ceva de munca dar am facut asta pe bucati in timp cand prindeam momente libere - usa de exemplu a fost curatata in 5 zile iar chederul in vreo 4 zile

Niste Gummi Pfleger apoi pe cheder si lucrarea e gata - cand o sa mai observ ceva pete sau urme de lipici pe undeva pe cheder le voi curata , acum ce a fost important s-a facut

 

 

disc cauciuc.jpg

spray.jpg

yato.jpg

bosch.png

perii curatare.jpg

resturi lipici.jpg

cheder curatat.jpg

lipici.jpg

banda cauciucata.jpg

banda lipita.jpg

presat.jpg

aplicare.jpg

imbinare.jpg

bison.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!