Jump to content

Kilometraj dat inapoi din greseala/cumva in service dupa reparatii?


csabab
 Share

Postare recomandată

Am o problemă ciudată, masina a fost in service pentru o reparatie la ambreiaj (kit ambreiaj inlocuit) si dupa ce am adus-o ieri acasa acum vad ca are apeox. 10.000km mai putin pe bord ca inainte. Ce s-a putut intampla oare  are cineva vreo idee? 

Am dovezi cati km a avut  -ultimele 2 hartii de la ITP au kilometrajul trecut pe ele. Ultimul e de acum 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cutie automata? Ma gandesc ca poate au resetat ceva pe la calculatorul cutiei  de vreme ce au umblat la ambreiaj

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, xez said:

Are cutie automata? Ma gandesc ca poate au resetat ceva pe la calculatorul cutiei  de vreme ce au umblat la ambreiaj

Nu are legatura. Km afisati in bord, sunt stocati in eeprom ceasuri. Acestia se pot modifica numai cu interfete dedicate, citind eeprom, modificand si rescrie.  

Ca variante, ori s-a jucat cineva la ceasuri....ori eeprom perimat, dar ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au vrut sa i faca un bine. Altii platesc pentru asta😃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma enerveaza pentru ca se trece kilometrajul la itp si daca data viitoare o sa vada kilometraj pe bord mai mic cu cel notat cu un an in urma n-as vrea sa ma ia in suturi. Nici nu mai stiu cand trebuie sa schimb acum uleiul.

 

Deci daca am inteles bine, din greseala nu s-a putut intampla, ci doar intentionat se poate face asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine. Ca sa poti modifica km trebuie sa ai acces la continutul eepromului din ceasurile de bord, iar asta nu se poate face ,,accidental".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

Ramane vreo urma pe computerul masinii cu data/ora cand s-a accesat epromul pentru modificari? Adica pot demonstra in vreun fel ca s-a facut modificarea cand s-a aflat masina la ei in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti demonstra doar daca ti-au deschis un deviz de lucrari in care au trecut km la intrarea, respectiv iesirea din service. Altfel nu ai cum sa demonstrezi ca au fost alterate datele din eeprom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți lipsește vreo funcție? Aveai ceva setări salvate care au dispărut?
 

Poate au făcut schimb de ceasuri cu altă mașină și au greșit o cifră când ți-au rescris km. 

 

Să ne zici și service-ul, să ne ferim de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe deviz nu s-a trecut kilometrajul la intrarea in service, evident. Nici nu cred ca se trece la marea majoritate a serviceurilor.

 

Nu am constatat sa lipseasca vreo functie pana in acest moment, singurele setari care nu mai sunt la fel ar fi ora de pe ceasul de bord, dar m-am gandit ca ar fi din cauza ca au dat jos bateria. Altceva modificat nu am observat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cei de la service si au zis ca doar au dat jos bornele de la baterie si ca nu au mai auzit de asa ceva sa se modifice kilometrajul de la atata, ca nu au intervenit pe Eeprom, ca nici nu au cu ce...

Din cate stiu datele de pe Eeprom se pot altera teoretic si daca sta masina mult fara baterie (luni de zile) si trebuie rescris. Se poate intampla si daca sta masina fara baterie cateva ore? Ca nu reusesc sa gasesc nicio explicatie. Sa nu ma trezesc dupa alta reparatie in service ca am ajuns cu kilometrajul la zero sau la 1 milion, mai stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am întâlnit astfel de cazuri....si am reparat sute de borduri VAG.

Se poate perima, dar atunci iti arata DEF  la km... nu sa mearga singur inapoi. No....acum...ramane mister

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!