Jump to content

'22 A8 D5.5 facelift 4.0 V8


ct_act

Postare recomandată

14 hours ago, dercos said:

Complet de acord, A8 nu e o masina sport, pentru ca, indiferent cati cai putere ar avea ramane foarte lunga si foarte grea, iar puterea acelui V8 e arhisuficienta. E mai degraba un GT, gandit sa infulece multi kilometri fara a baga in seama agitatia din jur.

🤟 Adevărat 100%. :)

Și când ma gândesc ca simpatizam cu Long version... bine ca am rămas la varianta normală cu 3 metri de ampatament.

 

4 hours ago, Retzius said:

Nava ! :) Cate luni ai asteptat dupa ea de la plasarea comenzii ?

Nu au fost luni, ci maxim câteva zile.

Aveam in mână o oferta de comanda nouă configurată, discutată și discountată... trebuia sa fie un V6 tfsi argintiu, termen de livrare bun de 4-5 luni, dar tot mi s-a părut mult. Chiar nu inteleg cum alții acceptă sa aștepte ani.

Masina asta era in țară, aveam alerte pe anunțuri auto cu filtre foarte stricte. De săptămâni nu mai apăruse nicio notificare. A aparut una singură, am vazut ca e v8, am vorbit imediat la telefon ca sunt interesat și în următoarea zi lucrătoare m-am deplasat la dealer sa vad masina.

Am avut apoi 24 de ore sa dau un raspuns final pe care îl cunoșteam deja. Știam piața la nivel de dotari si decoruri interioare.

 

2 hours ago, DDoc said:

@ct_actchiar asa...cate luni ti s-au parut??? 🤪

A fost cumplit... m-am perpelit apoi vreo 10 zile ca departamentul contabil de la leasing era "in-integrum" în zile libere si nu avea cine sa împingă banii mai departe către dealer. Știu, e aiurea, dar se pare ca e posibil.

A doua zi dupa plata, aproape nedormit eram deja pe drum cu un prieten sa preluăm masina, mi-au confirmat la telefon ca se poate ridica, dar noi eram plecați de ore! :))

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie , sa o stapanesti sanatos !  Frumoasa descriere a masinii si a tranzitiei de varsta ..... WOW este putin spus ...

the-wolf-of-wall-street-clap.gif.8ccaf2014af0beeaa668c89e5475cc09.gif

Link către comentariu

Audi A8 cu motor V8 poate fi sportiva. Depinde de sofer :)

Felicitari! Spor la kilometri, si sa ne povesti cat mai des despre experienta cu masina. Nu toti avem ocazia sa savuram un V8. 

Link către comentariu
On 1/27/2023 at 9:56 AM, Doomy said:

Frumoasa descriere a masinii si a tranzitiei de varsta ..... 

Mulțumesc!

Nici ca puteai sa o zici mai bine. :)

 

On 1/27/2023 at 7:49 PM, razvancc said:

Audi A8 cu motor V8 poate fi sportiva. Depinde de sofer :)

Felicitari! Spor la kilometri, si sa ne povesti cat mai des despre experienta cu masina. Nu toti avem ocazia sa savuram un V8. 

Abia aștept zilele cu vreme mai bună... încă nu savurez cât mi-am propus. :)

 

@Alexutzy @Emy D Mulțumesc!

 

In alta ordine de idei... deocamdată staționăm cu anvelopele din poză. Nu am am avut timp si nici nu am găsit jante pentru look-ul adecvat. Până la vremea mai bună... sa fie bitdi! :)

 

20230129_093106.thumb.jpg.3bfcdc2c26100bc2bfcd56e3ea8f44c8.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu

La asa masina era musai un garaj ,(poate chiar incalzit )

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Na asta da! Foarte tare jucaria.. sau vaporul :D sa ai parte de ea ! 

Link către comentariu
22 hours ago, acidone77 said:

Cum e trecerea la bitdi dupa V8? 🤣

Cu zgomot de fond! :))Pare mai nervos bitdi, până te uiți la vitezometru. Îmi plac ambele, ma simt bine cu fiecare. Cum sa ii zicem la v8? Bi-tfsi?

 

10 hours ago, EEXCALADE said:

La asa masina era musai un garaj ,(poate chiar incalzit )

A venit masina mai repede decat trebuia! :))

E în aprobare unul cu mai multe locuri, dar merg greu hârtiile la autorizări, zici că ridic Peleșul din nou! Am căutat sa închiriez prin decembrie, nu am găsit ceva aproape iar lângă vedetele moto nu mai am loc. Thug life!

 

@EmilianPop mulțumesc!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sa facem un mic update, vineri am sărbătorit cifra de 5000km, dar a trecut repede, în weekend i-am adăugat încă 300km peste, nu am idee unde, dar îmi găsesc mereu motive sa merg undeva. :))

Si o scurtă iesire spre sud, cu masina plină cu cele mai importante persoane, familia.

 

20230303_162032.thumb.jpg.cb9d40076e906ff96da9e420ace8a83a.jpg

 

20230305_000858.thumb.jpg.efc1c3d1f28040fb32236624ab2603d8.jpg

 

20230305_150922.thumb.jpg.2dd333faca56855c140f1100b4e87c1c.jpg

 

20230305_151251.thumb.jpg.31aa0170623adfe65e0691e4089ff590.jpg

 

20230305_151010.thumb.jpg.70514e59e18a912b35a416c54e6d2e99.jpg

 

Screenshot_20230306_103818_myAudi.thumb.jpg.cd7828cdf726cf09e61ba82be4c66cfe.jpg

 

@Bogdan_DD

@alexlsf

@cogdao

Mulțumesc. :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Cred ca de tine zice Vlad in review-ul RS6 de pe canal. Mi-e greu sa cred ca s-a inghesuit lumea din CT asa tare la A8 60 TFSI  :))

 

Link către comentariu

@Catta83

Pentru ca am citit mesajul tau azi, apoi am "ascultat" review-ul la RS6 pe speaker la telefon, pe bucățele, in segmente, cum am gasit timp intre diverse întâlniri, nu sunt doctor in înțelesul de medic, ar putea fi către altcineva referirea? Da si nu...

 

Țin legătura cu Micșunescu pe subiecte auto-moto-ski, i-am oferit destule motive sa facă o vizită la malul mării, in special pe partea de două roți unde avem niște rarități mecanice și omul e pasionat, mai comentăm excursii moto, planificări de ture viitoare, tangențial am discutat și de A8 într-adevăr el a avut partea lui de contribuție că mereu zicea "e bun și dieselul dar tot benzina..." cu mustăceala caracteristică... :) Până la urmă benzinara a venit la fix ca un accent în peisaj si nu am renunțat nici la diesel. Win-win!

 

Am câțiva prieteni cameramani, editori, s-or fi plictisit de nunți și botezuri, idei sunt, ca sa mai schimbe subiectul ma bate gândul sa ii solicit sa facem ceva semi-pro, fie cu Vlad fie fără, să vedem cum le punem pe toate cap la cap, timp sa fie ca materiale se pot face, nah, hobby-uri apuse... poate fi o direcție de abordat având în vedere motorizarea mai rară dar sa nu umilim fabrica care nu prea a facut materiale video cu A8... :)) sunt destule pe auditography si alte canale similare.

 

@Bebeee

Recunosc ca masina este un real risc pentru permis, cine zice ca are nevoie de mai mult greșește.

Poți rămâne fără permis de multe ori pe zi dacă nu ești atent la ce scrie pe bord, mai ales ca antifonarea este extraordinară, o sa las niște constatări proprii pe acest subiect, iti dai seama de diferență când închizi trapa, pare că se face vacuum la sunet si e tras afară din mașină, nu se aud nici mașinile de pe contrasens.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@ portul Tomis

"Need some space" scrie pe perete

PS: Nu am parcat acolo, am stat doar pentru poză. 

20230319_145825.thumb.jpg.a8e27aeaac8ac836df8377e449bf421b.jpg

 

Și am urcat abia la 6000km. Trebuie timp și pentru plimbări!

20230319_184333.thumb.jpg.9b3add64f489f8cd58da14d8e6dce40a.jpg

 

20230319_184344.thumb.jpg.7f3e0742dfdcd8a583649f5f78306c41.jpg

 

Momentul ăla când ai mașină neagră si te întrebi dacă e cazul sa iti deschizi o spălătorie... priceless! :))

20230320_065125.thumb.jpg.477e38496ece2de2d3f0e5bcf3c9c92e.jpg

 

Din bătrâni se povestește că cel mai bun sfat ca să întreții o mașină neagră, e sa o iei pe altă culoare. :)) Lăsând gluma la o parte, îmi face placere să mă ocup personal, e un hobby care mă relaxează și reușește sa mute gândurile de la subiectele zilei.

Link către comentariu

Atata vreme cat o speli doar la “fise”/centre de detailing, o sa previi destul de bine panza de paianjan. 👍

Link către comentariu

Încerc sa evit frecatul pe suprafețe pe cât posibil. Pentru uscat folosesc două prosoape superabsorbante, le-am cumpărat de la atelierul de detailing unde am tratat masina. Unul e pentru partea de sus și unul pentru partea inferioară a masinii (clatite de fiecare data si mereu același sus/jos la următoarele spălări) doar trec cu ele peste mașină fara sa fie nevoie sa apăs.

 

Spălatul are multe etape, functie de cât de murdară e mașina, dacă e cu "traffic film" ii fac o pre-spălare în curte, cu doi bureti pt sus/jos clătiți des si apă multă, abia apoi ajung la "fise". Activitate de sâmbătă dimineață... începând de la ora 7, pe la 9 e gata, un fel de timp unu la unu intre om si "utilaj".

Dacă e murdară peste poate, trec întâi pe la fise abia apoi elimin acasă filmul rămas.

E un dans întreg cu negrul ăsta, mai ales cu toate procedurile si piticii de mai sus.

 

Insist pe utilizarea normală fără să o dau in fanatisme in care sa nu o folosesc doar ca sa stea curată.

Ma bucur ca am decis sa aplic nano-ceramica, ajută foarte mult pe culoarea asta, recunosc ca am fost sceptic inițial dar ma înclin in fața experienței grupului de detailing al forumului. 

Chapeau!

Link către comentariu

Un prosop e suficient sa usuci toată mașina. Astea sunt:

20230128_112354.thumb.jpg.5b8f22e66303dfaeafc8ef9baced548b.jpg

 

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!