Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

lucianblaga84

am schimbat si eu bucsele alea mari da am apucat sa le comand cele simple... sunt pe lemforder, sper sa nu faca necazuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se comporta noile bucse lemforder?urmează să le schimb si eu si am achizitionat aceasi marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladut cristian

salutare

azi 07.05.2012 am schimbat si eu

BUCSA BRATE FATA SG + DR 2 BUC MARII - COD 1KO407183E FEBI GERMANY BUCSA BRATE FATA SG + DR 2 BUC MICII - COD SE-SB-0100 MOOG BURDUF PLANETARA ST EXTERIOR SPIDAN 21588 SKODA, COD ORIGINAL 6Q0498203 CAP DE BARA STG COD AU-ES-3721 MOOG FILTRU DE ULEI FILTRON OP 616/2 POLONIA

ULEI MOTOR MOBIL 1 10W40 - 4L

PIESE + SCHIMB ULEI

TOTAL 355 LEI PIESELE + 150 MANOPERA = 505 LEI TOTAL

IAR ACUM 2 SAPTAMANI AM SCHIMBAT AMORTIZOARELE TOATE 4 (FATA SI SPATE)

CU MAGNUM SPANIOLE CODURILE SUNT:

AMORTIZOARE FATA SI SPATE MAGNUM AGA010M SI AGA008M 610 RON TOATE 4 + 100 RON MANOPERA

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ACUM AM DIRECTIE SI SUPENSIE FOARTE BUNA ZICI PARCA AM MASINA NOUA, INAINTE ERA O BARCA MASINA, IN CURBE ERA FOARTE INSTABILE SI LA FRANARE IMI JUCA STANGA DREAPTA FATA DE ACEEA AM FACUT ACESTE INVESTITII, SI AUZEAM IN MERS CUM CAPUL DE BARA LOVEA.

EU VA RECOMAND SA NU VA ZGARCITI LA INVESTITI CI SA LE REMEDIATI DIN TIMP, MIE MECANICUL MI-A SPUS CA MAI PUTEAM RULA CU MASINA CAM INTRE 1000 - 3000 KM SI ZBURA ROATA DIN LOC ASA JOC ERA CAP DE BARA STANGA + VASELINA DIN BURDUFUL PLANETAREI MAI ERA DOAR PUTIN DECI GANDITI-VA FOARTE BINE SI FACETI REVIZIILE LA TIMP NU LE AMANATI,

URMEAZA SI LA MINE SA REZOLV SI PARTEA CU SERVODIRECTIA MARTOR APRINS SI EROARE SENZOR G250 DAR AM SCHIMBAT SENZORUL SI NICI O REMEDIERE, BINEINTELES NU L-AM PLATIS SENZORUL SI L-AM MONTAT PE CEL VECHI INAPOI, AM SA VERIFIC SI POMPA SERVO CARE LA MINE ESTE TIP KOYO

AM SA REVIN CU REZOLVAREA PROBLEMEI.

Modificat de vladut cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Carmina si Uglyjamal,

Cati km aveati cu bucsele mici de la brat? Erau duse?

Acum dupa schimbare s-a simtit ceva?

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tin bine minte, cred ca 87.000 km avea masina , bucsele respective daca au mai fost schimbate vreodata nu am de unde sa stiu, fiindca masina am adus-o din Italia, iti dai seama ca nu l-am intrebat pe d-nul Macaroana ce o fi schimbat el pe la masinuta.

Adriane, eu am fost personal cu masinuta la service, mi-a aratat omul cum se misca bratul dupa ce a desfacut pivotul, sau ce o mai fi desfacut el pe acolo. Ca simptom la aceste bucse mici, era o bataie sau mai bine zis un fel de tremurat pe care il simteam in volan la drum de asta de ,,tara" ....drum rau, intelegi tu ce vreau sa zic :icon_cheesygrin:

Dupa schimbarea lor, (iti recomand toate 4 daca se poate, deci si cele 2 mari), la drum rau este mult mai ferma directia, a disparut simptomul de care iti povesteam mai sus, si mie mi se pare ca e mult mai ascultatoare pe curbe .....in rest ramane aceeasi vipera mititica, gata oricand sa muste din buzunarul matale :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zice bine Carmina..sa le schimbi si pe alea mari si pe alea mici, cum zice si melodia: sunt patru, cele mari sau cele mici ?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija la cine apelati sa schimbe ''randunicile ''mari.Am vazut cazuri cand bucsele au fost montate invers di dupa 2 luni au inceput oamenii sa se intrebe de ce draq s-au dus bucsele originale asa repede :lol:.

Febi.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu: la schimbare, aveam 220k. şi nu mai reuşeam de nici o culoare să rezolv cu unghiurile de cădere pe faţă. De aia le-am schimbat, mare diferenţă, sincer, nu se simte la mers. Nu se simte sau nu-mi dau eu seama, pentru că le-am schimbat şi pe cele de la consolă am pus de Cupra. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un redactor rautacios :Computer:

Cum ti-a umblat tie porumbelul sa gasesti clipul asta.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma recomanda talentul, te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Baieti.

Cred ca dupa 2 ani au obosit buscele mele in X. Nu de la gropi ca evit 80% din ele, ci pentru ca sunt solicitate continuu la orice accelerare, franare, denivelare...

O sa schimb si bucsele mici de la brat. Iar pentru cele mari nu stiu daca sa optez tot pentru cele in X sau sa pun pline.

Sper sa rezolv si unghiul de cadere ca imi tot trage usor dreapta.

La voi cele in X cum se mai tin? Dar cei care aveti pline?

Merci pentru feedback,

iata si ceva util :

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au 20.000 km si sunt ca atunci cand le-am pus (cele in X).

La montaj am procedat exact ca in filmuletul tau. Ce au aratat ei acolo in filmulet este la partea stanga unde chiar merge asa usor. La partea dreapta nu este asa simplu, pentru ca surubul de la brat este in dreptul baii de ulei. Ca sa-l scoti de acolo trebuie sa desfaci suportul de la motor, sa bagi un crick cub motor si sa-l ridici pana ajunge baia deasupra surubului sa poti sa-l scoti. Si trebuie sa ridici destul de mult motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreo 2 ani am pline, parca e putin mai rigida dar ... sper sa nu mai aud de bucse mult timp

pentru drumurile noastre sunt numai bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ti-au daunat cu nimic cele pline (sa iti pice altceva din articulatii)? Sau sa iti apara alte zgomote in habitaclu fiind mai tari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...]

La voi cele in X cum se mai tin?

[...]

La mine au fost montate in iunie 2010 la 106.xxx km.

Acum am >175.000 = par a fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ti-au daunat cu nimic cele pline (sa iti pice altceva din articulatii)? Sau sa iti apara alte zgomote in habitaclu fiind mai tari?

am vestitii greierasi (cateodata) dar nu cred ca e din cauza lor. Deocamdata nu am alte probleme... acum mi se aude in dreapta o bieleta antiruliu dar nu cred ca e din cauza bucselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muta cursorul la ,,0:32".

Cum va fi oare daca bucsa va fi plina? Ce frumos atenueaza bucsa acele trepidatii :icon_cheesygrin: dar oare daca va fi plina? Nu cred ca va mai avea acea ,,elasticitate" si peste cateva luni am sa te aud: am vestitii greierasi, mi se aude o bieleta, mi s-a rupt un pivot, trancane un telescop, cafeaua o bea scaunele :lol: , am un tic nervos la un ochi de la trepidatii....cd-ul il ascult doar la semafor....

Cum vrei tu, eu nu vreau sa te influentez, dar orice decizie vei lua ,,X" sa fie.... :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

O sa le schimb pe cele mici si pe cele mari. Si da, cred ca o sa optez tot pentru cele in X.

Cele mici se gasesc pe original? O sa fac rost de coduri le pe original pentru ambele si trec la treaba saptaman viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin la fabia, cele mici nu prea se strica si cred ca e mai complicat un pic de schimbat

carmina, eu le-am schimbat acum vreo 15-20000 km si altceva nu am mai schimbat si pe ce drumuri am fost ... era normal sa se auda ceva

cafea nu prea beau iar in masina deloc asa ca ... scaunele mele au scapat

greierasii am vazut prin alta parte ca ar fi de pe la ventilatie (daca nu ma insel) si era acolo si remediu pentru greierasi dar ... nu ma deranjeaza prea tare.

cd-uri nu prea ascult, mai mult radio si mp3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mici: 6q0 407 182 A

Cele mari: 1K0407183E

Crish nu m-as urca cu tine in masina nici 1 minut: muzica nu, cafea nu, cd-uri nu, te comporti ca o mireasa....

Ticul nervos la ochi banuiesc ca il ai...fiindca de ala nu ai pomenit nimic.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Carmina. Am rasfoit si eu topcul din nou si am cules codurile.

Fain filmuletul de mai sus. Mi-ar fi placut mai mare secventa cu testare suspensiei ca sa observ mai atent miscarile.

Treaba e ca mai fac un efort psihic si financiar si mai schimb toate cele 4 bucse de pe brat

OffTopic: capetele de bara sunt cele originale, au 208000km. Mi-e tare greu sa cred ca mai sunt sanatoase desi mereu trec testele. In afara de simtomele clasice mai au si alte manifestari?

LE: am citit de doua ori postul tau. M-a facut sa zambesc binisor.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mici: 6q0 407 182 A

Cele mari: 1K0407183E

Crish nu m-as urca cu tine in masina nici 1 minut: muzica nu, cafea nu, cd-uri nu, te comporti ca o mireasa....

Ticul nervos la ochi banuiesc ca il ai...fiindca de ala nu ai pomenit nimic.... :lol:

de tic am uitat, dar n-am nici de ala ... n-am nimic, sunt sarac :((

muzica ascult la radio sau mp3 iar cu cafeaua am avut o experienta neplacuta (am exagerat intr-un hal fara de hal) si de atunci incerc sa beau mai rar spre deloc

iar mireasa... ultima data cand m-am dus la baie eram posibil viitor mire si cred ca nu am suferit vreo schimbare intre timp :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,In afara de simtomele clasice mai au si alte manifestari?" : la 208000 km crezi ca mai sunt capabile si de alte manifestari Aditule? :lol: Eu sunt de parerea ca este timpul pentru altele..... dupa cate vad eu, tu esti asa grijuliu cu masinuta.... grija la gropi, denivelari.....nu esti ca mine.... ADN-ul de la cauciucul rotilor de pe masinutele mele, sigur le gasesti in fiecare groapa din Cluj...la km aia pe care i-ai mentionat, eu voi fi pe lista ,,clientilor fideli" ai producatorilor de capete de bara.

,,un efort psihic" : fa ca si mine, nu te stresa.... bate-i la cap pe mecanici, pana nu mai stiu de ei.....atata l-am batut pe unu la cap...a mers la magazie dupa piesa si a venit cu mana goala si m-a intrebat : ,,oare ce trebuia sa schimb"? I-am spus: ,,pe mine sigur nu trebuie sa ma schimbi" :lol: o sa uite ce au lucrat, iar factura va fi goala :lol: platesti doar constatarea...

Nu are rost sa te stresezi pentru 4 bucse si 2 capete de bara.....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Dar cand la constatare, la reprezentante sau mecanici care mai de care mai buni (unii chiar buni), nu gasesc nimic dus la mecanica...Atunci ce sa faci? Schimbi asa de dragul de a schimba si a chelui banii?

Si de atata timp de cand ii port de grija, daca era sa fie pe duca...acum cred ca cloncaneau si fumegau capetele de bara, si pivotii mei originali de 208000km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!