Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

Ii pui piulita in capat si alt surub mai lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa schimb bucsele la masina mea. 
In primavara am fost la mecanic si mi le-a inlocuit pe cele 2 de pe fatza, a fost totul ok pana de curand cand am remarcat ca iar cloncane la drum cu denuivelari, insa parca aud mai mult pe spate.
Pot cumpara de undeva bucse de calitate? As vrea sa le cumpar eu si sa le inlocuiasca mecanicul. Imi recomandati ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,azi am facut presa,am scos bucsele mari fara pb,am curatat bn interiorul gauri si am uns bucsele cu vaselina siliconica,au intrat foarte usor,problema mea este ca le-am bagat putin rasucite intr-o parte,intrebarea mea pentru voi este,daca sunt foarte bine unse,pot reveni la alinierea perfecta???se rasucesc singure?sau trebuie sa le dau jos si sa le aliniez perfect??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rind,pozitia bratelor este cam 5-10 grd in jos fata de orizontala.Asta e asezarea lor,ca atare,bucsele sint rasucite cu gradele astea fata de axa orizontala la montare.Fara a tine cont de asta,uzura lor e mai rapida.Interiorul consolei,daca dai cu smirghel,e alta timpenie,se curata doar cu sprey.Daca e fina suprafata in consola,bucsele intra fara nici un fel de vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze ceva cu alinierea lor corecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sint semne pe console si la bucse.Au un pinten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ekoly, poti achizitiona OEM, de la orice magazin de piese auto, pe comanda.

Daca doresti fiabilitate, poti achizitiona cele de Cupra.

Decizia iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva un cod ptr bucse bascula de cupra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

6LL 407 183 - bucse cupra

Mai este un model cu 2 gauri mici(una sus, alta jos) cica este de s3, eu le am montate si sunt multumit.

Ai pm cu un link unde vezi diferentele. Pot sa pun si aici link-ul cu acordul moderatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e mai util sa vada si altii diferentele, asa ca daca nu poti salva niste imagini, pune link-ul si daca o fi ceva sa se supere lumea pe mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat anul trecut, pt a doua oara in viata masinii, bucsele mari (vreo 8,5 ani si cam 87k km), prima data la vreo 4 ani si 4xk km.

De data asta mecanicul mi-a recomandat si montat bucse de Golf 4, se potrivesc perfect, sunt mai pline si au la interior un pinten / o cocoasa din cauciuc care ajuta la accelerari (preia din efort).

Din ce am vazut eu (or fi si altele, nu stiu) ar fi cea mai buna varianta daca nu se opteaza pt cele pline (care nu au doar avantaje).

Ramane sa constat comportamentul lor si mai ales durata de exploatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai inteles gresit, bucsele bascula pt. golf4 au diametrul  exterior mai mic decat cele de fabia si sunt si mai scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950 Uite am reusit sa salvez cateva poze.

Prima e insa cu toate 3 bucsele. De sus in jos:bucsa cupra, bucsa cu 2 gauri, bucsa model x.

 

post-87483-0-61261900-1440594481_thumb.j

post-87483-0-71998000-1440594493_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akos09, nu ar fi complet exclus, insa mecanicul avea una in ambalaj cu sigla VW si am mers impreuna la distribuitorul de piese auto sa mai luam una pe acelasi cod. Tot el mi-a spus chestiunea asta si avea ceva experienta cu bucsele astea; nu l-am controlat/verificat. Cert este ca s-au potrivit perfect si totul este ok.

 

Sergiu, nu am facut nicio poza, insa din ce imi aduc aminte, seamana cu cea de jos din prima poza postata de B0gdy-, doar ca parea o idee mai plina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea nu iasa din carcasa de aluminiu deci nu merg pe platforma noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate cele 3 din poza sunt presate in carcasa de aluminiu, nu este niciuna turnata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as opta pt. asa ceva 1KO 407 183 E e ceva intre clasice si cupra.

Cu cele de cupra dupa parerea mea v a fi mai solicitata caseta din cauza socurilor....ceea ce nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad rostul sa te chinui sa scoti bucsele alea intregi cand le poti cumpara demontate si cred ca mai ieftin nefiind cu carcasa de aluminiu.

 

Se gaseste si modelul din mijloc de cumparat, cel cu 2 gauri, care e intre cele pline de Cupra si cele in X, era produs doar de Meyle cand am dat eu de ele si am mai pus link sau poze cu ele si pe acest topic...

 

http://www.meyle.com/fileadmin/user_upload/service/downloads/werkstattinformation/querlenkerlager/en/WI_01-2013_control-arm-bushing-VW-Audi-Skoda-Seat_en.pdf

 

post-75511-0-86709400-1440851853_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea pe meyle le am si eu si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Surubul de la bucsa mica cu cat se strange?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!