Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

multumesc pt indrumari,dar nu ma incumet sa schimb eu bucsele.

le schimb la cineva specializat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... pt 20-30 lei manopera ... nu cred ca merita sa te chinui....

unde ai gasit asa ieftin?

mie la skoda mi-au cerut acum vreo 3-4 ani peste 500, din care 80 erau bucsele, vreo 100 verificat directia, si restu manopera(cam 350)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost anul trecut la un service din zona mea si le-am lasat 100 lei cu tot cu spaga, mi-au mai pus ei un surub, au lasat celelalte masini si s-au ocupat de mine, s-au chinuit un pic mai mult...

directia nu au verificat-o dar e ok si acum (cred ca am facut de atunci 10mii km)

probabil daca ma duceam la reprezentanta ... ma taxau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Dupa iarna asta si dupa aprxoximativ 46.000km, bucsele de la basculele din fata au cedat definitiv.

De unde pot lua altele noi ? La service, mi-au recomandat inlocuirea basculei cu totul.

Sincer, este cam mult praf in portofel acum sa fac o investitie asa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la bucsele mari, cele posterioare, se schimba fara a schimba bascula. Le gasesti la orice dealer, pretul nu depaseste 100 RON pentru amandoua. Cele mici, din fata, se schimba intr-adevar doar impreuna cu bascula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre cele mari era vorba....

Merci mult Cristi.

Mari "succesuri" si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia originalele in X

sunt 52 ron/bucata la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce service te-ai dus de ti-au spus asta? sa schimbi toata bascula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mi-au spus si mie, si dupa cum am vazut nu stiu cum se pot inlocui bucsele alea mici

pt bucsele mari, eu mi-am pus din alea de seat, pline si invelite in aluminiu ... pt drumurile noastre

sunt un picut mai dure dar .. asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activ Cars se numeste service-ul, este pe Fizicienilor.

Le-am spus ca vreau doar inlocuirea bucselor. Au fost de acord. Sper sa iasa o treaba buna. Ultima oara am schimbat bucsele acum 18luni. Si au fost montate cele in X.

Exact cele de Seat le-am cerut si eu astazi...sper sa le gaseasca si sa le monteze.

Partea proasta este ca nu pot sa stau langa ei. Plecari prea multe prin tara.

Mari "succesuri" si drumuri bune domnilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de bune ce sunt ele si drumurile pe care merge, de aia crapa asa repede. Si mie mi-au zis la un service ca nu pot schimba bucsele de la bascula ca o sa se rupa nu stiu ce surub si sa le las asa pana crapa bascula de tot si dupa aia sa vin cu alta bascula. Le-am zis pas...m-am dus la alt service unde nu au fost probleme. Cati mesteri...atatea meserii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa schimbati suruburile cand schimbati bucsele, ca sa nu mai aveti probleme data urmatoare. Nu e un cost mare, dar va scuteste de o gramada de probleme.

Cat despre bucsele de bascula de Ibiza Cupra, le am din 2008 si dupa 70.000 km inca rezista eroic. Singura problema e ca masina pare ca se rupe la fiecare gropita, denivelare minuscula din asfalt. Nu trebuie sa va mai spun ca merg cu 5 km/h la fiecare linie de tramvai. Masina mea are si suspensie sport din fabrica, pe sosele ok e o placere sa o conduci, insa in Bucuresti e dezastru. De multe ori circul cu presiunea mai mica cu 0.2 atmosfere ca sa nu ma doara spatele de la gropi si denivelari. Asa ca va recomand sa va ganditi bine inainte de a face schimbarea cu bucsele de Ibiza Cupra, cred ca cele in X sunt mai potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil din cauza suspensiei sport; a mea e ceva mai rigida dar nu imi zboara toate prin masina, e putin mai rigida decat cu bucse in X

:offtopic: am avut "ocazia" sa merg cu un ford ranger cu suspensie modificata plus niste roti de te urcai cu scara in el - era modificat pt padure sau vanatoare - si dupa jumatate de ora am crezut ca am fracturi intercostale; arata f fain dar nu puteai merge cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt.sfat! Am montat pe vw polo si sunt ffff multumit,cele cu2 aripiore sunt foarte flexibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ultima data cand am fost la service-ul Seat m-au intrebat daca am schimbat bucsele mici de la bascula, uitandu-se pe sub masina. Au ras de mine cand am spus ca se schimba greu si ar trebui schimbate cu tot cu bascula. Cica dureaza 5 minute de bucsa. Cat despre surub, sunt de acord sa se inlocuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus bucsa mica, nu cred ca e in stare careva sa faca operatiunea asta in 5 minute, chiar daca au elevatoare, prese etc, uite: e drept operatiunea e facuta acasa nu la service, dar ca idee ar putea termina in 5 minute?

post-25544-0-13812900-1335992727_thumb.j

post-25544-0-00333900-1335992732_thumb.j

post-25544-0-79420300-1335992736_thumb.j

post-25544-0-55134300-1335992743_thumb.j

post-25544-0-52034800-1335992748_thumb.j

post-25544-0-07876000-1335992755_thumb.j

post-25544-0-57495200-1335992761_thumb.j

post-25544-0-05632300-1335992767_thumb.j

post-25544-0-71586700-1335992774_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...alea sunt norme SF ... auzi ca 5minute de bucsa...mai degraba 10-15

Eu lucrez in reprezentanta(nu conteaza care) si unele norme sunt chiar incredbil de imposibile...pentru ca cine le stabileste, habar n-are despre ce ii vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta si pe mine cu un cod original pentru bucsele mari in X si unul pentru cele mici de la bratele fata?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mari in X au codul 1K0407183E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc BMA astept si pentru cele mici. :icon_bounce: :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-am exprimat gresit. Timpul precizat era pentru scoaterea si remontarea bucsei in bascula data jos, nu toata operatiunea. Oricum, nu are rost sa o lungim, ideea e sa nu se duca lumea sa-si cumpere ditamai fieratania daca nu e musai necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are cod original pentru bucsele mici de la bratele fata? sau un cod de producator....

Modificat de alin15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 zile am schimbat si eu bucsele mari de la bascule si una bucat cap de bara partea stanga. bucsele sunt cele in 4 brate sper sa fie mai bune decat cele in doua, desi am strans cu ele 57k , piesele sunt marca Unix Made in Germany scrie ati auzit de firma asta sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alin15: codurile bucşelor mici:

cod pe original: 6Q0 407 182 A , TRW - JBU503 , DELPHI - TD409W , LEMFORDER – 29709 01

P.S. Până nu le-am schimbat pe astea mici, nu am reuşit de nici o culoare să "rezolv" unghiurile de cădere.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!