Jump to content

Pistoane Ridicare Portbagaj


rombu
 Share

Postare recomandată

De cand temperaturile sunt sub -7 grade, portbagaju nu se mai deschide singur.. adica il ridic cu mana, si unde am ajuns acolo se opreste. Clar pistoanele respective au o problema cu frigul... chestie care nici la tico n-am patit-o. Oricum, mai a patit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema am si eu,mergi la reprezentanta,se face pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit treaba asta la mai multe masini.Exceptand VAG: Renault Megane, Peugeot 207....

Oricum sunt sigur ca este absolut normal la temperaturiile de afara .

TICO.....bun exemplu!?!?!O sa trebuiasca sa luam unitate de masura Lada Niva acum

Oricum nu stiu care este treaba cu "PISTOANELE" din cate stiu eu numai asa nu se numesc , m -am si speriat cand am vazut topic cu pistoane la 1 an de la lansarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva pe garantie daca nu se mai ridica la peste ~17 grade ;)

Te-ai gandit ca poate hayonul la Tico era putin mai usor ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La megane 2 pe care l-am tinut 5 ani, si la -20 se ridicau la fel. Nu critic golful, ca vad ca in general e un subiect sensibil asa ceva ( ce legatura are greutatea haionului la Tico? ..apropo ala avea un singur astfel de amortizor, piston cum vrei sa ii zici, si ridica haionul chiar violent).

Ma gandeam numai ca poate au ales o solutie mai ciudata..poate nu are gaz comprimat inauntru..ci.. ulei sau ceva care isi pierde fluiditatea la frig.. chiar nu stiu ce contine pistonul respectiv.... Oricum, cand e mai cald afara sunt ok.. sa vedem in timp ce se inatmpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel face si la mine. Urata treaba, mai bine puneau si o pripoana din aia ca la dacii la capota. Ar fi fost si mai ieftin si mai eficient...

In plus la mine scartaie si haionul cand e frig.

Ca sa trag si eu concluzia mea: dezastru golful, din ce in ce mai proaste masini...

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform Regulamentului: sunt interzise comentariile acide si ironiile;

4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri");

7. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, nu pe opinii subiective.

Pentru aceste considerente, topicul se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

Buna tuturor,

Am cautat in istoricul forumului probleme similare cu cea pe care o am eu, dar singurul thread pe care l-am gasit a fost :

 

 

Din pacate, acest thread este inchis...

 

Problema mea este urmatoare: de circa 6 luni, portbagajul masinii mele nu mai sta pe pozitia "ridicat". Il tin acolo fortat, cu mana... Altfel imi cade in cap, in timp ce asez/scot bagajele in/din portbagaj.

 

Banuiesc ca problema este la cel putin unul dintre pistoanele portbagajului...

 

Totusi, inainte de a merge in service pentru constatare, vroiam sa stiu daca v-ati mai confruntat cu asa ceva, si daca da - care ar fi costurile (estimate) pentru o reparatie ?

 

Multumesc mult,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele le poti schimba si singur. Dureaza 10 minute

Eu am pus Magnetti Marelli la 50 lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ceva mai ok si nu scumpe, sunt Stabilo. De regula cele originale, sunt produse de ei

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rezolvat , amortizoare de portbagaj Stabilus. Gasite la 64 RON/buc. Tin excelent.

Multumesc mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!