Jump to content

Oglinzi laterale diferite!


vlady_zch
 Share

Postare recomandată

nici eu nu cred ca e pentru economie, pentru ca nu prea vad cum...economisesc poate la material, dar trebuie sa faca alta matrita, etc...

eu zic ca tot pentru a fii mai protejata este mai mica, si am vazut ca multa lume rabate oglinziile la masina cand parcheaza, mai ales prin vest, cu oglinda mica nu ar mai fii nevoiti sa ocoleasca masina si sa o rabata, o rabat numai pe cea din stanga si gata... cred ca e doar senzatia ca se vede mai puitin si mai altfel in ea mica, nu prea cred sa aibe unghiul mort mai mic, mai els ca sunt facute e nemti, si ei schimba benzi la greu pe drumurile lor cu 4-5 benzi...

oricum as prefera o masina cu ambele oglinzi la fel, nu stiu da parca arata ciudat asa cu una mi mica, parca ar fi de la masini diferite....

btw, la cei care ziceau ca daca chiar poti sa o comanzi pe cea pt anglia, nu cumva oglinda din dreapta micsoreaza mai mult decat cea de la sofer? la mine asa e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iuliu1984

    24

  • F l o r i n

    11

  • Camelot01

    6

  • vlady_zch

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oglinda din stinga(sofer) este mai mare sa te ajute la unghiul mort,ptr ca in dreapta vezi..sper ca am fost de inteles

Modificat de sorin mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima firma care a optat la oglinzi mai mici pe partea dreapta a fost mercedesu` si nu a fost facuta pentru o economie de cost, iar pentru faptul ca poti evita acrosarea cu oglinda este o pura prostie.Daca cu un Smart,de exemplu, te tenteaza sa intrii in spatii mai inguste, la gabaritul unui S Clase credeti ca mai conteaza 4 cm in plus sau in minus la gabarit???Sau poate ma luminati si pe mine cu treaba asta.Celui care nu -i ajunge oglinda din dreapta care a fost montata de producator, nu vad cum s-ar descurca mai bine cu o oglinda de camion.

Optiunea a fost de concept futurist si s-a perpetuat si la cele ale nostre.

Mie de exemplu nu-mi convine de ce Octavia mea nu are esapamentul pe ambele parti, :) dar din cauza asta sunt foarte multumit de masina si nu intentionez sa-i pun un al doilea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oglinda din dreapta e mai mica pentru manevrarea mai facila in parcare si spatiile inguste deoarece pe cea din dreptul soferului o ai mai aproape si o poti ferii mai usor

Modificat de robertnrm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la inceput ma cam enerva ca era stanga mai mica....acum chiar ii gasesc utilitatea la trecerea f aproape pe langa alte masini....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... stanga mai mica....

:offtopic: poate dreapta...

Modificat de Obsy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se poate comanda si monta oglinda retrovizoare stanga mica - identica cu oglinda mica din dreapta.

Cod 1J0857507G

08100003jz6.gif

Eu am optat pt oglinda retrovizoare dreapta de dimensiune mare - identica cu cea din stanga, poze aici.

dsc00303op3.th.jpg dsc00301js3.th.jpg dsc00302kp4.th.jpg

3B0 857 538 B/GRU codul pt carcasa oglinzii (cea din prima poza)

1J1 857 508 K 01C codul pt bratul oglinzii (a doua poza) cu reglaj si incalzire electrica.

1J1 857 522 J codul pt geam (ultima poza) de culoare albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alexe Alexandru

Toti prietenii mei se minuneaza de oglinda mea mica de pe partea dreapta ... sincer nu stiu de ce a fost asa conceputa , dar reglata cum trebuie se vede perfect de la schimbat benzi pana la parcat lateral ... am condus si pe masini cu oglinzi normale si nu am gasit nici un avantaj de vizibilitate.

Si daca e mica o poti feri mai usor ... si ca sa nu mai vorbim ca ofera o personalitate aparte masinii :)

Modificat de Alexe Alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

imi spune si mie cineva de ce oglinda din stanga se pliaza mai putin decat cea din dreapta?

la ce au mai facut economie?la cate grame de plastic? :)

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cele mai bune explicatii mi s-au parut cele legate de asigurari (v. pagina anterioara cu spoilere/oglinzi de plastic/ oglinzi mai mici) si ce a zis robertnrm ...

La mine oglinzile laterale is egale si is multumit... parerea mea e ca arata destul de naspa diferite... dar te obisnuiesti.

Am observat ca la Ford Galaxy, care e identic cu sharanu, oglinzile sunt mult mai mari.. .si mi-a placut asta.

Nedumerirea mea ar fi: de ce in fiecare oglinda se vede altfel? stanga e normala, cea dinauntru mareste de ma sperie, si cea din dreapta micsoreaza? Cred ca as fi preferat sa fie toate normale... dar ma rog... asta e doar parerea mea de incepator :)

drumuri bune sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salutare.azi am schimbat si eu oglinda mica cu una mare pe dreapta.problema e ca trebuie sa o reglez mai mult ca sa vad bine in dreapta si imi cam iese un pic din carcasa.se vede si urat reglata asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca este de Anglia. Oglinda mare dreapta care corespunde perfect cu volanul pe stanga este cea a Passat-ului American. Alea de Anglia nu se pot regla corect.

Oglinda soferului trebuie sa fie asferica, iar cea de la pasager trebuie sa fie convexa. Deci problema vine de la oglinda, pentru ca este asferica, fiind pe partea soferui in Anglia, cu volan pe partea dreapta. Oglinda din dreapta trebuie sa fie convexa la masinile cu volan pe stanga. Cred ca este posibi sa pui in carcasa de Anglia oglinda dreapta de Skoda Superb. Superb-ul are amandoua oglinzile la fel de mari ca si oglinda de la Passat, ramane de vazut daca sunt identice.

Dar varianta asta ar insemna un cost suplimentar.

post-77175-0-44002500-1347402968_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg.carcasa oglinzii de anglia de dreapta nu este identica cu cea de dreapta de passat 1,8 t sau de america?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa este la fel, oglinda nu corespunde. In carcasa de Anglia trebuie sa pui oglinda de SUA (sau Skoda Superb - daca potriveste, nimeni nu a confirmat pana acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da,am pus oglinda convexa mare de dreapta pe alkar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci nu ne lumineaza nimeni?oglinda dreapta de passat 1,8 t 2002 e convexa sau.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema nu este asta... difera unghiul bratului, fata de geam.

 

Pe partea soferului, unghiul este mai deschis, pe partea pasagerului, mai inchis - diferenta de cateva grade.... daca te uiti atent, de sus, o sa observi diferenta.

 

Astfel, normal ca tu ai un unghi mai deschis si la pasager, iar ea bate mult in afara - nu vezi spatele masinii tale, in ea.

 

... ce aici diferentele.

 

de rezolvat se rezolva - poti schimba mecanismul interior - dar tot o sa stea cracanata sticla de carcasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci solutia e modelul de USA 1,8 T...eventual vopsita carcasa pe culoarea care imi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragosR,florin zice ca nu e problema din sticla de oglinda ci din corpul oglinzii care are un unghi diferit fata de anglia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti vorba aia ca baba trebuie sa sufere pentru frumusete :lol: . Eu am pus oglinzile de la ultimul facelift al passatului b5,5. Cele egale de la mama lor si cu semnalizari incorporate. Tot pe criterii estetice. Nici acum nu m-am obisnuit cum se vede in ele si le am de cateva luni. Mi se pare ca se vede mai rau si in stanga dar mai ales in dreapta. Asta nu inseamna ca le-asi pune pe cele vechi inapoi. :D

Daca am intreba un posesor de passat care a avut din fabrica modelul nou de oglinzi, probabil ca ar spune ca se vede impecabil in ele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca varianta cea mai buna e brat si carcasa USA si geam UK (cu unghi mort). Are cineva combinatia asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geam UK inseamna asferica si cu linia verticala cum sunt oglinzile de stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!