Jump to content

Oglinzi laterale diferite!


vlady_zch
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic pentru ca ma intereseaza in mod deosebit de ce oglinda din stanga este mai mica decat cea din dreapta la unele modele VAG. Ma intereseaza mai mult daca stie cineva exact de ce dar si parerile sunt bine venite.

Nu am gasit niciunde raspuns la intrebarea asta.

Va rog...luminati-ma! :)

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iuliu1984

    24

  • F l o r i n

    11

  • Camelot01

    6

  • vlady_zch

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

E invers! :P

Oglinda din stanga e mai mare pentru a asigura o vizibilitate mai buna pe partea conducatorului auto (la axul longitudinal al drumului) si cea din dreapta este mai mica pe considerentul ca partea aceea (la marginea drumului) este mai putin importanta.

Si cred ca si din motive de economie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...invers :P scuze...m-am incurcat. Pai cum e mai putin importanta? Daca treci de pe banda 2 pe 1 e la fel de importanta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Ceva legat de unghiul mort.

Daca vreti sa scapati de chestia asta e foarte usor: comandati oglinda din dreapta pentru masini RHD (cu volanul pe dreapta-Anglia) unde aia din dreapta e la sofer si totul devine invers

Puteti avea ori 2 mici, ori 2 mari/

Multe piese sunt trecute cu cod Links Lenkrad sau Rechts Lenkrad, cum ar fi aerisitoarele la mai multe modele sau stopuri sau alte alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda din dreapta e mai mica si pentru ca sa fie mai ferita de lovitul in oglinzile altor masini (parcate de exemplu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva legat de unghiul mort.

Daca vreti sa scapati de chestia asta e foarte usor: comandati oglinda din dreapta pentru masini RHD (cu volanul pe dreapta-Anglia) unde aia din dreapta e la sofer si totul devine invers

Puteti avea ori 2 mici, ori 2 mari/

Multe piese sunt trecute cu cod Links Lenkrad sau Rechts Lenkrad, cum ar fi aerisitoarele la mai multe modele sau stopuri sau alte alea

Nu vreau sa-mi pun lam fel...doar ma interesa de ce si este un topic in care se dezbate treaba asta deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda din dreapta e mai mica si pentru ca sa fie mai ferita de lovitul in oglinzile altor masini (parcate de exemplu)

Acesta este motivul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat oglinda dreapta de dimensiune normala... ai posibilitatea asta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este motivul corect.

Mersi de raspuns...sper sa fie asta motivu ca daca nu ai incurcat-o pentru ca o sa le zic la toti prietenii mei asta. :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D)) deal :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la toate masinile grupului Vwag ai aceasta posibilitate, de a comanda oglinda dreapta de dimensiuni normale (nu mai mare, ci normala).

Considerentul cu evitatul lovirii oglinzi la manevra de parcare, trebuie sa fie doar un pretext. Pt ca din punct de vedere al sigurantei (vizibilitatea face parte din conditiile de siguranta) nu tine deloc.

Eu, unul, folosesc destul de mult oglinzile laterale, mai mult decat cea centrala si consider chestiunea (folosirea oglindei dr de dimensiuni mai mici) nefondata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu eu nu am resimtit o vizibilitate scauza datorata oglinzii mai mici... si de ce sa nu poti comanda oglinda dreapta de dimensiuni normale, in anglia cum e? Daca ai codul nu vad de ce-ar fi o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu credeam ca va fi cineva deranjat de acest aspect. Faptul ca oglinzile nu sunt identice este un plus, spre exemplu la Logan, din motive de economie oglinzile sunt identice pentru a nu avea o linie de productie separata. In momentul aparitiei Loganului presa de specialitate a enumerat cateva din elementele la care s-a facut rabat pentru a se reduce cheltuielile de productie, printre care si faptul ca oglinzile laterale sunt identice.

Motivul pentru care oglinda este mai mica este coeficientul aerodinamic.

Modificat de marius007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motivul pentru care este mai mica pe mine nu ma prea incalzeste, dar as vrea si eu oglinda normala pe dreapta, la schimbarea a mai multor benzi simultan pe dreapta este foarte utila (in bucuresti in special) datorita unghiului "mort"... am simtit de multe ori necesitatea acestei oglinzi.

Am auzit o parere ca nu e indicat sa pui oglinda mare pentru ca freci cu ea des pe altii nefiind obisnuit cu noua dimensiune (personal nu prea cred asta).

Oricum ar fi daca o sa am drum pana la PoRo o sa intreb cat costa una si in functie de pret o schimb sau nu... daca stie cineva un pret as multumii anticipat (PoRo nu raspunde la telefoane nici sa le pui pistolul la tampla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu credeam ca va fi cineva deranjat de acest aspect. Faptul ca oglinzile nu sunt identice este un plus, spre exemplu la Logan, din motive de economie oglinzile sunt identice pentru a nu avea o linie de productie separata. In momentul aparitiei Loganului presa de specialitate a enumerat cateva din elementele la care s-a facut rabat pentru a se reduce cheltuielile de productie, printre care si faptul ca oglinzile laterale sunt identice.

Motivul pentru care oglinda este mai mica este coeficientul aerodinamic.

totusi daca ne gandim ca la Audi A6(modelul anterior), oglinzile sunt amandoua de aceleasi dimensiuni....nu mai e rationala explicatia cu economia( nu cred ca s-a dorit reducerea cheltuielilor de productie la audi a6)

eu cred ca acest fapt(2 oglinzi diferite) este doar o chestiune de marketing....daca vrei oglinda mare, ti-o comanzi singur, cam asta e.

in plus tocmai azi am vazut pe strada o, Octavia 1 (banuiesc ca era echiparea tour), cu ambele oglinzi la fel ca si marime(adica mari), deci pana la urma e doar marketingul la mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur!

Dar pt A6 (dupa 2001 ) a primit oglinda din dreapta "mare" ?

Modificat de K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit o parere ca nu e indicat sa pui oglinda mare pentru ca freci cu ea des pe altii nefiind obisnuit cu noua dimensiune (personal nu prea cred asta).

Poti sa crezi, eu am problema asta. Dupa 3 masini la rand care au avut oglinda mica, brusc acum asta are oglinzi egale si ma deranjeaza f. tare, tot timpul stau cu grija si mi se pare ca nu am loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In majoritatea tarilor europene, fiecare marca/model/treapta de echipare are un anumit "ranking" in catalogul asigurarilor. In functie de acest ranking (si de alte statistici, bineinteles), modelul respectiv va fi mai ieftin sau mai scump de asigurat.

Astfel, o masina cu spoilere nevopsite, neintegrate in caroserie, oglinzi exterioare negre si cat mai mici samd, va primi un ranking mai bun si va fi mai relativ ieftina de asigurat comparat cu acelasi model cu oglinzi mari in culoarea caroseriei. Este si logic, deoarece in cazul unei atingeri usoare, pe o oglinda vopsita raman imediat semna, pe cand pe una neagra sunt sanse sa nu se vada nimic. Chiar si in cazul distrugerii, una nevopsita ve fi mai ieftin de inlocuit, asigurarea avand mai putin de plata. Simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Daca vrea cineva oglinda mica si pe partea stanga gaseste aici http://www.ahw-shop.de/ la sectiunea tuning. Acum ca le vreti mari sau mici e o chestiune de gust si siguranta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am deschis acest topic pentru ca ma intereseaza in mod deosebit de ce oglinda din stanga este mai mica decat cea din dreapta la unele modele VAG. Ma intereseaza mai mult daca stie cineva exact de ce dar si parerile sunt bine venite.

Nu am gasit niciunde raspuns la intrebarea asta.

Va rog...luminati-ma! :vaidecapulmeu:

Modelul meu nu s-a fabricat cu oglinda decit pe partea stinga.

Acum sunt fabricanti care fac oglinda si pentru dreapta, dar nu e mai mica. E ori egala ori mai mare.

E de preferat sa fie mai mare pe dreapta, ca altfel nu se vede aproape deloc de stilpul din fata.

OGLINZI.BMP

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi VW si-a revenit si la ultimele modele nu a mai facut economie de material sau care o fi fost motivul lor de au reusit sa faca Golf-ul si Passat-ul din penultimele generatii asimetrice din acest punct de vedere.

Si eu simt de multe ori ca oglinda este mai mica si mi s-a intamplat sa nu vad masinile din dreapta, cred ca de era identica cu cea din stanga nu as fi avut astfel de probleme :vaidecapulmeu: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nici pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc la condus, ci doar la aspect....arata ca porku cu o oglinda mai mica si una mai mare.....si VW nu e singura marca care a facut oglinzi inegale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acuma ca e o oglinda mai mica, si una mai mare...asta e. Daca nu ar avea un scop anume nu cred ca era aleasa o asemenea idee de catre nemtzi. Si cel mai probabil, cred eu ca au gandit oglinda din dreapta mai mica, tocmai pentru a nu fi agatat de cineva, de ceva sau in ceva.

Mai ales ca o asemena oglinda ieftina nu e, pentru ca e actionata electric, si mai este si incalzita. Plus, sa nu uitam de faptul ca unele sunt heliomate :offtopic:

Deci, zic eu, sa ne bucuram de treaba asta...ca ne-au scutit de niste bani intr-o posibila acrosare, care ar smulge o oglinda de marimi normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De economie nu cred sigur ca este vorba...pentru ca oglinzile mici au fost montate si la masinile full unde acolo nu se mai pune problema de economie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!