Jump to content

Schimb ulei 30.000km


Lascae Bogdan
 Share

Postare recomandată

Salut colegi,va rog sa ma lamuriti cu o chestie ,am facut schimbul la 15k (proprie initiativa) si au pus castrol 5W30, acum la inspectia de 30k mi-au spus ca in sistem le apare

ca trebuie sa bage 0W20 ,este cumva o noua directica a grupului VAG sau cum..masina in cauza SS3FL 1.5 TSI, multumesc!

 

Mobil 1 0w20 este long life?

 

 

 

Screenshot 2022-09-25 112544.png

 

Num se par la fel nici normele astea:

 

Screenshot 2022-09-25 113551.png

Modificat de Lascae Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la Avia mi-au zis si in 2021 si acum (zilele astea sunt prgramat la un nou schimb) sa raman pe 5w30. masina 3 tot FL dar motor 1.4/150. Primele 2 schimburi parca au fost cu Castrol LL, apoi Mobil 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SwatKat: la 1.4tsi nu ai OPF, uleiul recomandat trebuie sa respecte alte norme fata de cel ptr 1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La filtru de particule pentru benzina trebuie norma 508/509 adica 0W20. Orice ulei care respecta norma e ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cata lume de pe forum tine uleiul 30.000km? 
Stiti de ceva studiu in care sa fie prezentata starea motorului dupa 200.000km sau cat s-a pierdut din performantele acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putini ajung la 30.000 km. Acei 30k sunt limita superioara. 

Realist vorbind se schimba undeva intre 20k si 28k. 

Dupa 15k se completeaza ulei (pentru ca se consuma) iar pana ajungi sa faci revizia ai un procent de ulei proaspat amestecat cu ulei uzat. 

Ce rezulta? O ungere nu tocmai buna in motor. 

Cine pierde? Consumatorul. Pai litrul ala pe care il completezi il platesti din buzunar. Nu mai bine mai pui 3-4 litri ( in functie de motor) si il schimbi pe tot la 15k? 

 

Cand ajungi la 25k ( spre exemplu) tot ~4L cumperi + un filtru de ulei. Litrul ala pe care l-ai completa la 15k e pierdut. 

 

Sa-mi sariti in cap cu minusuri si injuraturi dar dupa matematica mea cam asa rezulta...

Modificat de smecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are masina de firma, sau in leasing pe firma, si oricum e schimbata odata la 4 ani, cam cat e si garantia, pe aia clar nu prea vad cum ii intereseaza sa-si intretina masina corect, pentru oricum nu e a lor, si firma sigur nu le plateste "moftul" schimbului de ulei la 10/15k...

Cei care au posibilitatea sa cumpere masina la expirarea leasingului poate sunt mai interesati de intretinere si mai au grija de una alta.

In rest, fiecare cum stie si cum poate :) 

Unii nu schimbam masinile la 4 ani sau 120k, asa ca mai sunt si oameni care mai fac schimburi la 10k :lol: trebuie sa traiasca si service-urile de pe urma nostra :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e intretinuta corect conform specificatiilor producatorului. Daca producatorul a decis maximum 30000km pentru schimbul de ulei, insemna ca au testat si au dovezi ca e totul in regula. Producatorul ar fi primul interesat de revizii la intervale de timp foarte scurte, ar face o gramada de bani, dar lucrurile, din fericire, au evoluat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au evoluat pentru ca si firmele cu mii de masini in flote nu sunt dispuse sa tot plateasca revizii la 10k km. Faceti niste costuri si veti intelege. Toti cauta masini cat mai ieftine la achizitie si cat mai ieftine la intretinere pe toata perioada de utilizare... adica perioada garantiei. Ce se intampla dupaia, nu prea mai intereseaza pe nimeni... ghinionul viitorului proprietar. Nu ti garanteaza nimeni nimic... nici ca pica motorul la 150k km nici ca tine 500k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241: Ieri am facut schimbul de ulei la Avia. S-a uitat in calculator si a reconformat ca si la mine ar merge atat 5w cat si 0w. Am ales tot 5w. Dar mi-a zis ca mergeau ambele norme.

Referitor la intervalul de schimb ulei, or conta si conditiile de utilizare? Cel putin eu merg aproape exclusiv extraurban si nu am vazut vreodata sa imi scada nr km pana la urmatorul schimb mai repede. Pana acum am facut schimburile cam la 18k, anul asta am avut niste concedii mai lungi si am ajuns la 22k cu el. Dar chiar si asa, acum vreo luna si ceva m-am uitat de curiozitate pe joja si aveam cam aproape full. In cei 22k o singura data, acum vreo 6 luni am completat cu maxim 200ml, am inca sticla aproape plina in garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur conteaza felul de exploatare al masinii. 
La mine e la fel, nu scade/creste numarul de kilometrii in functie de utilizare, dar au fost colegi care au confirmat ca la ei se modifica km in functie de drumurile care le fac. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic la primul schimb 15k , cei unde am facut au gresit cand au pus 5W30 si am mers asa pana la 30k😔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are norma 504 cred ca e in regula. Anumite motoare vin cu norma 504, in loc de 508, vezi ca scrie ceva in acest sens in manual.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercosEu tot nu inteleg ceva ...in manual scrie ca pot completa daca nu gasesc uleiul "corect"....care o fi ala... in cazul meu (benzina) cu VW504/508 ( asta srcrie pe mobil1 0W20)🙆‍♂️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!