Jump to content

ID3 Revizii. Intervale, continut si costuri revizii


Blog_Buster
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Creez acest topic din dorinta de  a afla care este intervalul declarat oficial de vw pentru revizii si dorinta de a face un comparativ intre serviciile primite de la dealerii autorizati vw in service-uri din diferite parti ale tarii. De asemena puteti posta si costurile pentru a vedea diferentele de pret practicate de dealerii autorizati vw.

 

A trecut un an si aproape 30.000 km de cand am achizitionat ID3-ul nostru de la  Darius VW Constanta.

Deoarece nu am primit carte de service la livrare(ni s-a spus ca acea carte este in format electronic acum), am sunat la dealer sa intreb la ce interval se face prima revizie, ce contine revizia si ce cost are.

Am primit urmatorul raspuns: Prima revizie se face la 2 ani sau 30.000 km, se inlocuieste filtrul de  habitaclu si se fac cateva verificari iar costul reviziei la ei este de 586 lei.

Dupa ce am primit aceasta oferta am sunat si la Cardinal Motors(cel de-al doilea dealer VW autorizat pentru zona Constanta).

Acolo am primit aceeasi oferta dar la un pret de 400 lei (pret cu aproape 30% mai mic pentru acelasi serciciu). Numai ca aici mi s-a spus ca intervalul de service pentru id3 este de 2 ani dar fara limita de km.

Acum nu prea mai înțeleg, am primit 2 proceduri diferite de la cei 2 dealeri VW din CT.

Aveti idee daca aceste informatii sunt publicate pe undeva pe pagina producătorului? Ma intereseaza o stipulare oficiala pe care sa o folosim ca referinta atunci cand mergem la dealer pentru revizie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape 600 lei pentru un filtru de polen si probabil o scanare/verificare soft ? 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cluj pentru ID.4 mi s.a spus ca se face la 2 ani fara limita de km.

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 ani fara limita de km.

filtru original este vreo 300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am notat, dar aveti cumva va rog vreo sursa ca sa le arat si lor la service?

Ca nu pot sa argumentez daca le zic 2 ani fara limita de km ca asa s-a scris pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pei le arati pe ecranul masinii, la statusul ala de service. Acolo iti numara doar zilele ramase, nu si KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-le sa se uite in procedura care o au, pentru restabilirea intervalului de service in urma update-ului la 2.4  In acel excel.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Blog_Buster said:

Ok, am notat, dar aveti cumva va rog vreo sursa ca sa le arat si lor la service?

Ca nu pot sa argumentez daca le zic 2 ani fara limita de km ca asa s-a scris pe forum.

Intri pe https://www.myvolkswagen.net/ si acolo dai pe echiparea masinii si ai in lista de dotari ceva numit "Service indicator 2 years (fix) without km, electric vehicle"

 

Atasat si o poza 

dotari1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult pentru indicatii.

Asa voi face negresit.

Totuși ati putea va rog in masura in care mai efectuati revizii si interventii in gama de service-uri vag, sa mai lasati impresii despre profesionalism si preturi, pentru a crea un mic comparativ, util oricui inainte de a face revizia sau vreo alta reparatie specifica id?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa update la 2.4 mi s-a resetat indicatorul de service (arata 729 de zile, ceea ce nu e corect).

Avand in vedere ca nu avem nicio carte de service si ca totul e online, am intrebat cum pot sa vad si eu ce s-a facut in service la masina si mi-au spus ca apare pe site-ul We Connect.

 

Eu am cont pe https://www.myvolkswagen.net/, am conectat masina etc., dar nu vad sa imi apara nicaieri informatii legat de service (ce s-a facut, cand trebuie mers, ce actiuni trebuie facute la ce interval/plan de service samd).

 

Nu ma uit eu unde trebuie? Sau nu exista de fapt nimic de genul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi inapoi la ei sa seteze corect intervalul de service, este un pas al opratiei de update. Sunt 720 zile de la ridicarea masinii la cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma a facut cineva revizia de 2 ani?

La Avia Pantelimon mi s-a spus ca aceasta implica schimbarea filtrului de habitaclu si a lichidului de frana. Pretul ar fi undeva la 1150 lei. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Le-ai spus si ca filtrul de polen l-ai inlocuit ieri? ar trebui sa fie alt pret... nu are sens sa il inlocuiasca ei cu unul mai prost si mai scump pe cel pus de noi mai bun si mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pretul este fara schimbarea filtrului. Teoretic. 
Eu i-am zis ca l-am schimbat si ca vreau sa fac doar restul operatiunilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare cam mare fara schimb filtru. De fapt enorm de mare. Cred ca totusi ti-au dat pretul cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut azi revizia, la Midocar Otopeni.

S-a facut o verificare conform unei liste pe care o au ei, s-a schimbat lichidul de frana si apoi s-a facut testarea pe banc a franelor.

Filtrul de polen nu l-am schimbat pentru ca e nou.

 

~3 ore si 700 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/28/2022 at 9:19 PM, Johnny Bravo said:

S-a facut o verificare conform unei liste pe care o au ei, s-a schimbat lichidul de frana si apoi s-a facut testarea pe banc a franelor.

Dar nu ai primit un deviz cu operatiunile facute/materialele folosite si cu preturile aferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, am primit. 
Am cerut de la mai multe service-uri, acesta fiind singurul care mi- a raspuns. 
 

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ieri am facut revizia de 2 ani la Avia pantelimon, fara schimbare filtru habitaclu si pretul a fost de 980 lei. Cam mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru un filtru de polen revizia costa cca 500 lei ? Mi se pare furt pe fata/spate/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai citit cat a fost revizia FARA filtrul de polen ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la 2 ani, totusi, si zic ca fac si schimbarea lichidului de frana.

Schimba si ei ce lichide gasesc.

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit primele postari si cam acela era pretul pentru o revizie care consta in schimbarea filtrului de habitaclu, sau am inteles eu gresit ?

LE : Mie imi suna mai mult a o incercare pe cat de mult se poate de a jupui si posesorii de electrice unde pot. 

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era oarecum previzibil ca asa se va intampla ... dar asta e nimic. Stai sa inceapa sa se strice chestii mai importante pe la ele cand ies din garantie, sa vezi acolo preturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!