Jump to content

Formentor VZ


Radhoozzz

Postare recomandată

Frumoasa masina. S-au inmultit si Cuprele. Sa va bucurati de ea. Membrul nr.3 cum se impaca cu "sportivitatea" suvuletului wannabe, nu e cam sportiva pentru "familie"?

Link către comentariu

Mersi mult!

Cea mica nu pare prea impresionata de reprizele masinii la drum lung :). Ma abtin totusi destul de mult cat suntem in formatie completa in masina, mai ales la plecarile de pe loc. 

Dpdv al confortului, avand in vedere ca am trecut de la Leon cu arcuri si jante 19" la un (ai spus bine) suv wannabe, nu e deloc prea sportiva.

Avem un topic pe forum care descrie destul de bine si situatia mea: "Masina de familie...si din cand in cand pentru copilul din mine: Tiguan R".

Link către comentariu

Fantastic atelaj. Era pe lista mea scurta de înlocuitor pt Ateca, dar a primat utilitatea fata de sport din acronimul SUV 😁

Link către comentariu

Km liniștiti in formație completa și zâmbete largi când apuci, scaunele sunt superbe vizual cel puțin 🍻

Link către comentariu

@HKHKhaha, mersi! Pe mine m-a furat prima litera :)).

@ToniMMultumesc, la fel! Scaunele sunt mai comode decat ma asteptam pentru o forma "supersport" cum scrie in configurator. Cel mai lung drum momentan a fost de aproape 700km intr-o zi si nu ne-am resimtit in niciun fel. Concluzie: sunt f incantat de alegerea facuta :) 

Link către comentariu

Portbagajul face fata la 2+1 cu toate cele necesare? :) 

Modificat de acidone77
Link către comentariu

Depinde. Acum vara valizele sunt mai slim si au incaput fara probleme impreuna cu caruciorul si alte bagaje mici. Exista ceva loc de rezerva in masina daca este nevoie.

Masina fiind 4x4, portbagajul a mai pierdut putin din volum comparativ cu versiunile tractiune fata. Cu putina imaginatie cand facem bagajele, cred ca ne vom descurca :)

 

 

Link către comentariu

Pentru ca deja se vedeau cateva urme de pietricele pe bara, am preferat sa protejez partile vulnerabile cu folie de protectie Hexis BodyFence X.

Au fost infoliate bara, capota, farurile si oglinzile.

 

1.thumb.jpg.032593c9cdf82e61a67410c4732ce73b.jpg  2.thumb.jpg.18b3b8f530e9b64c309b6133a510a399.jpg  3.thumb.jpg.28ce0339297755db64499378fd24b5e5.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Spalat, decontaminat, aplicat sealant + tratament hidrofob geamuri. Sper sa reusesc cat de curand sa aplic si protectia ceramica pt piele. :D 

 

fusso1.thumb.jpg.f47616a20c13b0d044719ddbaf47f23f.jpg  fusso2.thumb.jpg.acac3eb23c95f1dbe0461994a6b03701.jpg

Link către comentariu
lambda_dryver

Superb model și geniala alegere @Radhoozzz! Sa va plimbe mulți km fără probleme și cu zâmbetul pe buze :beerchug:!

Link către comentariu

Mersi, Matei! :beerchug:

Am rezolvat si cu inmatricularea.

 

831493414_incurte2.thumb.jpg.db5eccd3fb9de506e93e6ea521f7c4f4.jpg

 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutari aici, prin trafic m-am prins tarziu.

 

Formentorul iese in evidenta oriunde, mai ales ca are si motorizarea corespunzatoare, de la care incepe distractia.

 

Ceva impresii dupa rodaj? Mai ales comparativ cu Seatul anterior. 

Link către comentariu

@ShadoWzZ multumesc dar onorariul ramane neschimbat, sa stii :)) 

 

@The_EgoSalut! Chiar ma miram cum de nu ai reactionat la claxon :) 

Sunt f multe diferente si prea putine asemanari fata de leon:

- numarul de usi: nu de putine ori am incercat sa las lucruri pe bancheta spate deschizand usile din fata :)) 

- tractiunea: pe fwd iei piciorul din gaz pentru a avea aderenta in curbe, acum s-a schimbat radical abordarea. M-am obisnuit pe parcurs. Recunosc si ca nu imi e dor de wheel hop-ul de pe leon.

- motorul: il cunosti f bine.. si eu il cunosc de ceva timp si n-as vrea sa incep o comparatie intre tsi si tdi. Vedem ce surprize ne ofera cand va fi disponibil un stage 1 :D.

- alte diferente: suspensia mai confortabila, spatiu mai generos, materiale ceva mai calitative, impact vizual pe strada.. fiind o marca relativ noua pe piata.

 

 

Link către comentariu

Salut... sa-ti aduca multe bucurii :) . 

 

Ma bate gandul sa fac si eu schimbul ... dar inca nu stiu daca 2.0 310cp sau plugin-ul (pentru ca fac multe drumuri scurte prin oras - gradinita/ cumparaturi).

 

Cum ti se par farurile fata de Leon ? (personal led-urile pe Leon mi se par destul de slabe :( )

Link către comentariu

Mersi mult!

Farurile sunt mult mai ok decat cele de pe Leon, dpmdv. Ajuta putin si faptul ca e mai inalta masina dar clar sunt mai puternice pe formentor. 

Daca te hotarasti sa iti comanzi, pe unele variante de Formentor au inceput sa fie disponibile farurile Matrix. Pacat ca s-au gandit abia acum... :) 

Cat despre motorizare... ar fi bine sa faci cate un td cu cele 2 variante.

 

Intre timp am reusit sa aplic si protectia ceramica pe piele. Multa munca pt un rezultat invizibil, dar merita :D 

 

interior.thumb.jpg.ffbdce42618614d17ac7275e565e7272.jpg  scaune.thumb.jpg.017f692566b8a9be9158558b4450566c.jpg

Link către comentariu

Nu sunt cam incomode marginile de sustinere a sezutului, la urcat/coborat din masina... e totusi un mic mai inalta decat un sedan/break...

Link către comentariu

Eu mi-am adaptat putin modul de a ma aseza pentru a nu freca pe marginile laterale dar pana acum nu s-a plans nimeni de accesul in masina deci as zice ca nu, nu sunt incomode.

Pozitia la volan este destul de joasa, as asemana cu pozitia din bmw.. deci inca ai impresia de coborat in masina, nu de urcat :) 

 

Link către comentariu

Foarte mistocuta masina, scaunele par luate de pe vreo exotica :D 

Cat despre marginile laterale, ajuta f mult ceramica la reducerea frecarii (banuiesc ca simti asta dupa ce ai aplicat).

Asteptam upgrade-uri 🤩

Link către comentariu

Multumesc! :D

Ai descris super bine senzatia de dupa aplicarea protectiei ceramice. Cumva s-a redus frecarea... fara sa fie in vreun fel alunecoase scaunele.

Link către comentariu
  • 3 months later...

9000km si ne intelegem din ce in ce mai bine :) 

Ne-am pregatit de iarna cu anvelope noi, Michelin Pilot Alpin 5.

 

1161904948_iarna2.thumb.jpg.6b472d42791323659acd58b26f763f6e.jpg  319687288_iarna1.thumb.jpg.a7d427b37f2fa1f04c0a3b8c31509d65.jpg    

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!