Jump to content

Recomandare Service DSG - schimb ulei - Bucuresti?


cata01
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Masina: Passat B7.

Aveti ceva recomandari unde sa schimb uleiul la cutie DSG, la un pret rezonabil?

La reprezentanta VW am intrebat, este exagerat de scumpa manopera.

Uleiul il pot cumpara eu separarat, sau daca are ulei de calitate (original) service-ul, e ok si asa.

Daca ar fi si undeva in zona de nord, sau est a Bucurestiului, ar fi excelent.

 

Tks!

Modificat de cata01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, Detin un Passat b6 cod motor CBAB cu cutie DSG DQ250- LQV,  cutia da socuri la introducerea in Drive si uneori intra intarziat in Revers, am schimbat uleiul pe original si problema persista sau schimbat tampotane cutie motor verificat planetare sunt ok, am facut verificari cu VAGCOM fara gram de eroare pe cutie singura valoare mare gasita cu vagcom este pe Canalul 015 Gear selector,  gear selector 1-3 --3008,  gear selector 2-4 --1088,  gear selector 5-N --1970,   gear selector 6-R --1965,  toate au valori mari fata de normal, valori normale gear selector 1-3 -- maxim 1023, gear selector 2-4 -- maxim 1023,  gear selector 5-N -- maxim 1023,  gear selector 6-R -- maxim 1023,  ajutor help 

Multumesc in avans

Cu stima

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/18/2022 at 3:06 PM, cata01 said:

Salutare,

Masina: Passat B7.

Aveti ceva recomandari unde sa schimb uleiul la cutie DSG, la un pret rezonabil?

La reprezentanta VW am intrebat, este exagerat de scumpa manopera.

Uleiul il pot cumpara eu separarat, sau daca are ulei de calitate (original) service-ul, e ok si asa.

Daca ar fi si undeva in zona de nord, sau est a Bucurestiului, ar fi excelent.

 

Tks!

Am mai solicitat oferte de la reprezentantele din Bucuresti, de fapt problema ar fi ca materiale (uleiul, filtru etc) sunt mult la scumpe la ei, decat daca le iau separat din alt magazin (tot originale VW). Si daca ma duc eu cu "piesele" e manopera mai scumpa.

 

Aveti alte recomandari inafara de reprezentante VW?

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bai fratilor nu raspundeti,ne lasati pe mana ageamiilor ?

Vrem si noi un service bun care sa ne schimbe uleiul la dsg cu oem !

Verificat si cu preturi decente in Bucuresti.

La treaba baieti si multe multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se pare ca inca nu sunt recomandari de service-uri, @cata01 tu unde ai rezolvat? Recomanzi? As vrea sa fac si eu schimbul la DSG, revizie si schimb distributie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de treaba? Poti sta langa masina, sa alegi piese / un ulei mai ok (Motul sau Liqui Moly)? Nu vin eu cu ele, doar sa am posibilitatea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vii tu cu piesele tale, oriunde, o sa platesti o manopera mai mare. Orice service are adaos in medie de 30 la suta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Motors, ca de altfel in nici un service autorizat din reteaua Porsche, nu mai sunt acceptate piese sau consumabile aduse de client, de asemenea nici nu mai sunt dispusi sa monteze piese sau consumabile AM. De asemenea, nu poti sta langa masina, accesul clientilor in service fiind interzis, ai la dispozitie niste ecrane de unde poti vedea ce se intampla cu masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian si, daca ai noroc, vezi direct prin fereastra cum un "mecanic" se chinuie sa lege cutia pe un banc cu o mana in timp ce cu cealaltă mana rasfoieste procedura... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut norocul asta, masina mea nu era in aria de acoperire a camerei de supraveghere.

Am vazut in schimb pe viu cum un mecanic de la Avia a reusit sa imi zgarie janta, atunci cand a schimbat anvelopa, in urma unei daune, desi i-am atras atentia consilierului de service ca janta este impecabila, nu are nici o zgarietura, tot nu au vrut sa recunoasca dupa ca au folosit ranga pentru dejantarea anvelopei vechi.

Oricum, sunt anumite operatii, gen inlocuirea uleiului cutiei de viteze DSG pe care eu nu le voi face decat intr-un service autorizat din reteaua Porsche, nu as putea recomanda sa faca cineva asta la un service independent sau multimarca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, Cristian said:

Oricum, sunt anumite operatii, gen inlocuirea uleiului cutiei de viteze DSG pe care eu nu le voi face decat intr-un service autorizat din reteaua Porsche, nu as putea recomanda sa faca cineva asta la un service independent sau multimarca.

 

Rationamentul pentru asta fiind ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pentru asta trebuie sa faci toate reviziile in reprezentata la timp, nu doar uleiul la cutie. Si chiar si asa, buna vointa a grupului VAG s-ar putea sa nu fie chiar asa de buna tinand cont de istoricul grupului in ceea ce priveste grija fata de cumparator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e alegerea fiecaruia unde face reviziile si reparatiile masinii.

Eu unul nu sunt dispus sa merg la un service care nu imi inspira incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la Volksgarage. Preturile au fost comparabile cu cele de la reprezentanta (aproape la fel, am cerut o oferta si de la Brady) dar macar la ei am putut sa schimb uleiul Castrol cu Liqui Moly. Restul pieselor au fost ori VW ori Bosch. Am facut si distributia si revizia pe langa schimbul la DSG (au folosit ulei VW G052 182 A2) . Am putut asista, face poze, discuta cu mecanicul acolo unde am avut intrebari. Service curat, ordonat. Nu mi-a placut ca mi-au spus sa vin la 8 dar masina a intrat pe la 10 aproape. Preferam sa ma trezesc si eu mai tarziu, dar na, aia e. Am mers cu mecanicul la proba de drum unde am putut sa ii mai arat o problema care pare sa fie pe la grupul fata (cand accelerez in mers se aude un zanganit, huruit prin zona cutiei de viteze) sau pe la capul planetarei de la cutie, asta nici ei nu stiau (au mai mers la inca o proba de drum si asa a venit ideea de schimb cap planetara), a ramas sa imi trimita o oferta pentru schimbarea capului de planetara in prima faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am schimbat la EuroTehnogroupOtopeni. Au fost OK, pana acum merge totul bine, fara probleme, a trecut 1 an.

Au fost ceva mai ieftini (si manopera si materiale) decat la reprezentantele mari. Au avut atunci si o oferta cu ceva reducere.

 

Mi-ar fi placut sa pot sta langa masina sau macar sa mai pot intra sa vad progresul lucrarii, ce se intampla...

Doar poti urmari pe camera de supraveghere, din sala de asteptare. Nu vezi mare lucru, decat ca lucreaza cineva la masina.

Modificat de cata01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!