Jump to content

Service-uri Tg.Mures


Gaius Baltar
 Share

Postare recomandată

Gaius Baltar

Salutare!

Ce serviceuri mai sunt in TgMures in afara de AutoTop si Spanner,unde pot sa-mi faca revizia,si schimbul de curele tot,si unde dau si garantie tot,fara sa am probleme dupa aceea.
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaius Baltar

Adica in afara de AutoTop si AutoCenterSpanner nu exista nimeni autorizat VW, in TgMures?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu exista alte service-uri in care sa ai incredere. Pentru VW mai efectueaza lucrari mecanicii de la reprezentanta Skoda, dar trebuie sa ii cunosti personal pentru a putea intra in service.

Un shimb de curea de distributie la un service de cartier care teoretic dadea si garantie pe lucrare m-a costat in plus aproape 10 mil (schimb radiator si fulie, transport pe platforma 110Km, etc.). Din calculele pe care le-am facut ulterior ma costa mult mai putin sa efectuez operatia la AutoTop ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaius Baltar

La AutoTop lucreaza niste nesimtiti.In primul rand m-a cerut ptr revizie+schimb distributie 26 de milioane.In al doilea rand eram programat ptr a scoate istoricul masinii.Ajung acolo,intru,nimeni nu ma baga in seama,am asteptat si eu dupa 10 minute,vine unul morocanos ca ce poftesc.Zic si eu ca eram programat ptr istoric,da sigur costa 2.5 mil,eu ok,imi cere cartea incepe sa se uite in calc,dupa iarasi 15 minute de asteptare imi zice ca nu le merge internetul,eu ce sa fac,el pai reveniti mai tarziu.Ce sa mai zic.No comment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci in Mures,nici un service competent nu este?In afara de Spanner care lucreaza ok,doar ca manopera este enorm de mult(450+TVA).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la AutoTop nu sunt chiar asa de rai, dar nici ieftini :Driver:

Dupa ce am luat masina am fost la ei sa schimb ulei, filtru ulei,filtru motorina,filtru aer si filtru polen.

Desemenea am cerut sa verifice un pic masina si mi-au zis ca bucsele din fata sunt un pic uzate si

le-au schimbat si pe acelea.

Nu stiu daca la urmatorul schimb cum o sa fac (daca o sa merg la ei sau nu)

sincer eram un pic in ceata ce ulei etc. trebuie pentru ca masina mea avea ulei Long Life in ea.

Pentru istoricul masinii si diagnoza computerizata mi-au zis 3 mil., mi s-a parut un pic cam mult si

eram oricum prajit de bani :D

Cum am inteles de la un alt prieten nu-i musai sa iei de la ei piese ulei etc. si parca e mai ieftin.

Mi-a zis ca schimbarea distributiei a fost ~14 mil cu piese comandate de la alt magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeti intai la distribuitorii de piese: AutoComplet (are si service), Fan Auto (Gh.Doja), Xedex (Piata Armatei), Skalizcki etc, si rugati-i pe ei sa va recomande service-ul potrivit pentru operatiunea in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La lista service-urilor de incredere din Mures se poate adauga Autoservice Cristesti (tel: 0265-326.466, imediat dupa vama mures).

Saptamina trecuta am fost in service cu unele probleme la motor si am fost impresionat de profesionismul si seriozitatea personalului acestui service.

Sunt specializati pe VW, audi, renault, ford si opel. Iar cind ii intrebi ce interventii pot sa faca precizeaza ca se ocupa numai de partea mecanica (nu sunt ca acele service-uri care le stiu face pe toate). In curind o sa faca o investitie in aparatura pentru service instalatii de clima.

Pretul pe manopera este 275.000ROL+TVA pe ora si ofera factura. La cerere pot aduce si piese prin Autonet (satu mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
La AutoTop lucreaza niste nesimtiti...............No comment

Subscriu. Pe langa manopera exorbitanta; -nu vreau neaparat sa generalizez - dar majoritatea angajatilor din service sint niste semi-priceputi prefacuti si tafnosi. Pe mine unul m-au convins sa nu mai calc pe la ei indiferent daca imi iau o masina mai noua sau nu.

P.S. Pt celelalte categorii de personal toata stima.(e.g. vanzari)

Spanner e ok. Autocomplet Service sa spunem nota de trecere. Skaliczky in Sg de Mures are reputatie buna dar nu e tocmai ieftina manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu SPANNER votez si eu. Cam scump dar merita , mai ales ca lucrez cu un singur si acelasi mecanic. Intr-adevar nu luati piesele de la ei ca usuca (de regula mecanicul iti poate rcomanda de unde sa iei piese mai ieftine si la aceeasi caliatate).

Un exemplu : am vrut sa schimb cureaua de distributie cu rolele si cereau 12 mil cu piesele lor.Am facut ochii mari si am vb cu mecanicul, am luat piesele de la um magazin micutz dinTUDOR si cred ca am iesit pe total cam pe la 4 mil.

Am fost si la Cristesti cu schimbat bucse si telescoae si sun ok. Nu va asteptati la subtilitati insa. Cand am avut priobleme cu modulul de aprindere din cauza profesionalismului lor a trebuit sa schimb fise bujii, bujii, capac delco si tot se zguduia masina.Am mers la SPANNER, a ascultat motorukl, a pus un modul aprindere vechi, a ascultat din nou, mi-a dat adresa magazinului de unde sa cumpar modul nou si in 1 ora am rezolvat problema. Dar umblatul pe la altii mi-a triplat cheltuiala care era necesara.

De evitat sub orice forma servisare la ESSO (piata MARASTI langa blocul NATO). Sunt pe langa rau de tot.Cred ca invata mecanuica pe masinile clientilor.Spala bine masinile in schimb. Si rulajul personalului -pe partea de mecanici este cam rapid. Deoarece spal masina la ei cam in fiecare luna vad fete noi de mecanici tineri in special. Pacat de infrastructura pe care o au, probabil nu stiu sa-si pastreze personalul.

La AUTOTOP am vrut sa merg tot cu modului de aprindere inainte de SPANNER, pentru diagnoza dar mi-au zis ca au computer doar pentru masini du[pa 2000.

Apropos vand masina din semnatura daca este cineva interesat (e si la vanzari postata) si cumpar golf 4 din 2003 limuzina prefer 90 sau 110 cp non pd, tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi se intampla sa am probleme cu masina, nu tin neaparat sa merg la un service autorizat. Pentru vopsiri/tinichigerie merg la Ingricop (repr.Shkoda) cunosc pe cativa de acolo inclusiv pe patron, pentru partea elecrica merg la Munteanu de la Spanner (nu prin firma) dar pentru mecanica merg intotdeuna la un mecanic care a lucrat la Spanner iar acum are propriul atelier. Locuieste in Corunca si il chema Gherendi Vasile. Este specializat doar pe Audi Volkswagen. Eu sunt foarte multumit de modul in care lucreaza. Are foarte mult de lucru si e foarte aglomerat dar inclin sa cred ca daca atat de multa lume apeleaza la el o fac pentru ca este un bun meserias. Preturile sunt mai mult decat rezonabile dupa parerea mea. De exemplu mi-a cerut 200.000 pentru montajul celor doua scuturi sub motor si respectiv sub cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc si eu mecanici priceputi cu service-uri mai mici, cum ar fi Boros in Bardesti (nu am fost personal la el dar am auzit ca este bun) si Misi din Sancrai (alt mecanic bun - umblu la el) si am mai cunoscut unul pe langa Petru Maior (Andras) care mi-a schimbat volant - mult de munca si am fost multumit de serviciile sale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate,la noi in Targu-Mures,in service-urile "de firma" nu prea se face treaba.Ca si colegii mei forumisti,jedrus si shimano,apelez la fosti mecanici care au lucrat la spanner ani de zile si care deja au o experienta in spate.Am fost de mai multe ori si la Boros ,si la Gherendi,si am ramas la cel din urma pentru ca e putin mai liber,oricum,amandoi sunt profesionisti si lucreaza bine.

Cu Skalicki am patit-o urat anul trecut,in sensul in care am apelat la ei pentru ca imi intra in limp mode,of course,trebuia curatat actuatorul turbinei,insa ei s-au gandit ca e mai bine sa dea jos distributia pentru asta,cand am auzit mi s-a facut piele de gaina,am refuzat si am mers atunci la boros,a curatat actuatorul cu 200.000 si totul a fost in regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Zic si eu ca eram programat ptr istoric,da sigur costa 2.5 mil,eu ok,
Pentru istoricul masinii si diagnoza computerizata mi-au zis 3 mil., mi s-a parut un pic cam mult si

eram oricum prajit de bani :P

Nu inteleg!!!! :)

Eu am fost in Cluj la Autoworld pentru un istoric si nu costa nimic. Si de la prieteni stiu sigur ca la Renault la fel, nu costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg!!!! :icon_cheesygrin:

Eu am fost in Cluj la Autoworld pentru un istoric si nu costa nimic. Si de la prieteni stiu sigur ca la Renault la fel, nu costa.

Unde este acest autoworld in Cluj?Ca m-ar interesa sa vad chiar e gratis si daca e asa sa-mi fac si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iesirea din Cluj spre Oradea, imediat pe partea stanga.

Nu pot sa spun daca e gratis sau nu. N-as prea crede ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iesirea din Cluj spre Oradea, imediat pe partea stanga.

Nu pot sa spun daca e gratis sau nu. N-as prea crede ....

Am sunat ieri la ei,au si site web,de acolo nr de telefon,si mi sa confirmat ca este gratis,se poate merge oricand fara programare de la 8.00 pana la 17.00.WOW asa ceva,pe cand la noi AUTOTOP cere 3 milla ptr aceeasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Asa ceva nu am mai auzit. Gratis ?! Foarte buna treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce e asa de mirare... trebuie doar sa introduca seria sasiu si sa-ti citeasca o pagina de web (cred). Si daca ar fi pe bani, 10-20 lei max... da-o incolo sa ceri 300 pentru asa ceva e hotie la drumu mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hotzie ne-hotzie, asta face Autotop - reprezentanta VW din TgMures !!! Asa sa va duceti pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai lasati-ma cu autotop...co:).....am vrut sa schimb un bec la passat,operatie cam dificila pt mine,era acolo conducta de la admisie,na,zic,hai ca merg la service,e mai sigur alea alea,nu conteaza prea mult.Mai oameni au refuzat astia sa-mi schimbe becu pe motivul ca era sedinta si pentru lucrare asa mica trebuie facuta intrare de service!!!...niste magari.am schimbat becul la o spalatorie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Stiti vreun service unde se curata turbo in Tg. Mures?

Eu am auzit de Spanner si de ceva service de langa Manpel dar nu prea am referinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boros se ocupa cu asa ceva, are service in Bardesti, mai este Gherendi (si el a lucrat tot la Spanner) are undeva prin Corunca service. Mai este Misi in Sancrai. Toti au service-uri dar mai mici si primii 2 au lucrat la Spanner. Fiind din Tg Mures cu siguranta ai auzit de cel putin unul din ei si sunt buni, eu am pe undeva nr lui Boros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti. am si eu o problema cu turbina, ori trebuie curatata, ori e dusa... si intercoolerul e spart. intrebarea mea e daca stiti mai precis pe unde au service Gherendi sau Boros ca eu inca nu am auzit de ei si as vrea sa le fac o vizita... Si e adevarat ca la AutoTop Trosner sau Skalicki nu mai vreau sa merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. am si eu o problema cu turbina, ori trebuie curatata, ori e dusa... si intercoolerul e spart. intrebarea mea e daca stiti mai precis pe unde au service Gherendi sau Boros ca eu inca nu am auzit de ei si as vrea sa le fac o vizita... Si e adevarat ca la AutoTop Trosner sau Skalicki nu mai vreau sa merg.

Pt Boros suna la 0745806515 -- Nota 10---dar trebuie sunat inainte pentru rezervare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!