Jump to content

Cel mai fiabil/usor de intretinut T4 sau T5


Golfer
 Share

Postare recomandată

Avem nevoie sa achizitionam un van cu 8+1 locuri pentru drumuri de oras in principal.

 

Intrebarea este care varianta de T este mai fiabil dintre T4 si T5 si ce motorizare face cele mai putine probleme pe aceasta serie?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T4, 2,5 TDI 102 Cai are un mare renume, doar ca timpul si-a pus amprenta si cele mai multe au Probleme serioase cu rugina, iar preturile cerute de unii sunt de domeniul fantasticlui. 

Daca ar fi sa aleg, cred ca as incerca Vito sau alta marca desi visul meu a fost si va ramane T4 Business. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut poti incerca T5 cu motor 1.9 de 105cai , eu am un T5 cu motor de 2.5 Axd de 130cai dus la 174 de cai , probleme la motor nu am avut , revizii la timp , pompa apa la timp si cuplaje la alternator si clima , are peste 650k km.

Modificat de atti206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

650K pe un T5 e impresionant.

 

Ca mecanica sunt diferente notabile intre T4 si T5, ma refer la rezistenta si costuri de intretinere?

 

Auzisem pe undeva ca au fost si niste motoare mai nereusite pe T-uri dar nu mai stiu ce motoare sunt mai cu probleme - cele de 2L sau 2.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T4 nu are pe putea fata arcuri, are Bara stabilizatoare, in timp ce T5 are arcuri. 

Motoarele sunt total diferite si nu se pot compara. 

Daca vrei mai putine batai de cap la motor mergi pe T4 2,5 TDI 102cai, dar iti asumi eventuale Probleme la tinichigerie. 

Tot ce a urmat dupa T4 au avut/au unele "Sensibilitati" la motoare, indiferent de care vorbim:2.0, 2,5, iar daca nu ma Insel nici cele de 1,9nnu au fost mai "rasarite", fiind dupa parerea mea, subdimensionate. 

Ca la orice masina, e foarte important cum a fost exploatata si intretinuta anterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!