Jump to content

Cutii de viteze DSG - Probleme & Discuții (Golf VIII)


aroganta
 Share

Postare recomandată

UPDATE:

 

rulment DSG crapat / aproape spart

ambreiaje super uzate

 

 

Zici ca a fost un DQ200 "sh ca nou" de pe o masina cu 200.000km .   Ideea e ca stau vreo 2 saptamani fara masina ca nu exista piesele in stoc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e posibil sa crape rulmenti si sa se uzeze ambreiajele? In 5500 km? Chiar asa materiale proaste se folosesc acuma? 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Defect de fabricatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca da ... altfel nu am cum sa explic.  Primii 1500km am mers ca un bosorog cu ea, apoi am inceput sa merg normal. Nu i-am dat in gura niciodata, nu am abuzat-o.

DAS  AUTO :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu inteleg eu, baietii care posteaza aici, desi nu-i cunosc, eu consider ca stiu cei aia masina, au un interes in asta si implicit au si grija de ea, ca sa nu mai zic ca la cutii automate e mult mai greu s-o strici dandu-te la ea... Pacat ca incet incet se mai distruge un mit... Mitul Golf. Asa sunt si echivalentele concurentei, cred, asta e trendul, dar Golful era Golf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider fara a face prea mare tam-tam ca este defect/viciu din fabrica. 
oricat de animalic ai putea sa conduci nu ai cum sa distrugi un dsg. 
nici in podea sa stai cu acceleratia zilnic nu cred ca ai cum s-o faci varza.

 

aia este, pt asta exista "garantie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat e ca la nemti nu vad asa probleme cu ele. sa foloseasca ceva piese mai slabe pt variantele din tari gen romania? ar fi cam aiurea sa ai piese diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un turc sau ce dzeu o fi care zice pe limba lui acolo ceva. Nu inteleg ce, dar se vad niste componente facute muci  si in plus tot atinge suruburile alea (oare n-or fi stranse bine din fabrica?)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni cica pot sa ridic "cotetul". Sa vedem cat va tine de data asta 😀 ca din fabrica nu prea le-a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuun, 3 zile si aprox 150km a tinut "minunea".  Smuceste intre 1-2 si 2-3 de zici ce-i aia. Le-am zis telefonic, cica e comportament normal. Pai zic cum normal ca pana sa se sparga cutia nu facea asa.

Imi bag picioarele in ea de masina, merg cu ea pana s-o rupe, chem platforma, iau masina la schimb si gata.  Nu imi mai toc nervii cu ea ... fie ce-o fi. Pacat ca in rest chiar incepuse sa-mi placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate are dsg-ul o perioada de adaptare sau poate are nevoie de o adaptare cu diagnoza pt noile ambreiaje? Zic si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu era treaba lor sa faca acest lucru ? Am sa pun ODB11 pe ea si sa-i dau un "Basic settings of transmission".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce inteleg, cand ai luat-o mergea bine si dintr-o data a aparut asta? Asta nu are sens, doar daca au gresit ceva la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti smuceste doar la rece sau tot timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am dat bir cu fugitii.

Facea si la rece si la cald - oricand.  Am renuntat pentru un moment la aceasta masina, l-am pus pe cel de la Dept. Auto s-o duca la service si sa vina cu ea doar cand o merge.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intors azi in RO, am trecut pe la "baieti" sa iau masina si momentan merge bine. Nu au stiut sa-mi spuna exact ce au facut, dar momentan este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca a revenit problema...Am fost ieri pana la Brasov si dintr-o "regretabila eroare" de calcul si un accident (+ o coada de 20 minute) ... i-am dat cox. Imi este rusine de mine, ar trebui sa ma duc sa-mi predau permisul.

Dupa ce a stat parcata cca 4h, la intoarcere am venit la consnum insa am observat ca iar smuceste intre 1-2 si 2-3, si mai nou observ o patinare intre 4-5.


Mai trag de ea weekendul acesta, luni o duc la service.  Va anunt.

 

P.S: chiar daca nu este o clasa sportiva, recunosc ca aveam un zambet larg si  tampit la cum s-a comportat (in special pe serpentine la Predeal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta asta de transmisie DQ200 e fara ulei, nu?

Ai schimbat ceva pe la setari cu ODB pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat cu OBD dar pe Dashboard si lumini; nu m-am atins de Engine sau altele.

Am cautat erori, dar nu are nimic. si nu stiu sa-ti spun daca este uscat sau umed, dar parca este uscat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina
On 5/13/2022 at 1:07 PM, Fraqtahl said:

Varianta asta de transmisie DQ200 e fara ulei, nu?

Ai schimbat ceva pe la setari cu ODB pana acum?

DQ200 e cu ambreiaje monodisc uscate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate iar postez aici - "ca sa stiti".

Aseara ma duceam linistit in treaba mea si la un momendat a trebuit sa depasesc nu tractor cu remorca ce se tara cu 30km/h. Am asteptat cuminte si cand am considerat ca am timp fara sa incomodez am bagat piciorul in ea. La jumatatea tractorului mi-a aparut ceva cu "Gearbox fault / faulty - nu am fost atent" si a intrat in limp-mode. Am reusit sa depasesc dihania si am tras pe dreapta. Am oprit, m-am uitat pe la motor cam cum se uita cainele meu la mine si am zis sa plec mai departe. Eroarea a disparut, dar aparent nu am treptele 2 4 si 6 ... merge cu 1, 3, 5, 7   Am reusit sa ajung acasa (eram pe la mama naibii pe DN3) si acolo zace. Azi sunt cu metroul :))))

Maine dimineata este programata la VW pentru verificari :( Vin sa o ia cu platforma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: mechatronica varza;  se inlocuieste.   dureaza 2 saptamani :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!