Jump to content

Valoare RCA după 2022


andrei0241
 Share

Postare recomandată

On 12/30/2022 at 1:39 PM, bavarezul13 said:

De pe ce site luati ofertele pe care le trimiteti la BAAR? "IMPORTANT: Nu reprezinta oferte pe baza carora se analizeaza incadrarea in categoria asiguratilor cu risc ridicat calculatiile rapide/simularile de pret efectuate pe diverse platforme online deoarece acestea nu contin toate informatiile obligatorii enuntate mai sus."

 

Solicita ofertele unui broker.

 

Atat ofertele in format comparat cat si ofertele individuale de la primii 3 asiguratori (ofertele emise de asiguratori).

 

Acelea se depun pe site-ul BAAR ulterior impreuna cu restul documentelor solicitate (doc auto, cerere BAAR, CI proprietar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Anu asta n-a mai mers faza cu factorul n.

Cea mai chioara era fix atat minus 10 bani ;))

Asa ca am luat Generali, 1370 de lei (1 an, B7, fara decontare directa). IF. Permis de 20 de ani ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minute în urmă, zidanne a scris:

Anu asta n-a mai mers faza cu factorul n.

Cea mai chioara era fix atat minus 10 bani ;))

Asa ca am luat Generali, 1370 de lei (1 an, B7, fara decontare directa). IF. Permis de 20 de ani ;))

Care e treaba cu orasul ? Daca am bucuresti pe buletin, si aleg Satu Mare, e mai ieftin, sau mai corect, e ilegal ? Poate merg cu masina numai in Satu Mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa alegi Satu Mare daca ai domiciliul in Bucuresti pe buletin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum, tavitara a scris:

Cum sa alegi Satu Mare daca ai domiciliul in Bucuresti pe buletin ?

Foarte simplu, poti . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdand2009 da, sunt sanse mari sa fie mai ieftin, si da e cam ilegal sa ai dominiciliul intr-o localitate si masina inregistrata in alta.

Nu mai zic de judete diferite. =)) Am facut niste "teste" - daca ma mutam in unul cu mai putine masini, de ex DB, plateam 1/2. Dar cine se duce pana in Targoviste pentru orice act? Aici in B/IF suntem toti cu risc ridicat. Si la ce vad zilnic pe strazi...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe principiul asta poti sa faci orice domnule @bogdand2009

Evident intrebarea era - este legal sa minti in privinta adresei din buletin cand faci o asigurare RCA ?

Raspunsul e evident , dar am pus intrebarea in acest fel ca sa intelegi

 

@zidanne , ai platit exact cat am platit eu tot la Generali cu decontare directa

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minut în urmă, tavitara a scris:

Pe principiul asta poti sa faci orice domnule @bogdand2009

Evident intrebarea era - este legal sa minti in privinta adresei din buletin cand faci o asigurare RCA ?

Raspunsul e evident , dar am pus intrebarea in acest fel ca sa intelegi

Ca sa raspund si eu pe intelesul tau, adresa din buletin e una, o viza de flotant poate fi alta. Evident ca nu poti minti in privinta adresei, dar ce faci daca ai buletin de bucuresti dar lucrezi 6 luni pe an la Constanta ? E mai simplu asa .????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut unde ai spus ca ai viza de flotant in Satu Mare , scuze

Ma lasa vederea , varsta , o sa vezi cum e cand cand incepi sa albesti , se mai duce si aroganta , se mai duc multe

Nu mai da Quote la ultima postare

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici cu viza de flotant nu e legal sa faci RCA in alt oras decat cel de resedinta

RCA se face pe adresa din CI , care este trecuta si in certificatul de inmatriculare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/25/2023 at 7:34 PM, bogdand2009 said:

Ca sa raspund si eu pe intelesul tau, adresa din buletin e una, o viza de flotant poate fi alta. Evident ca nu poti minti in privinta adresei, dar ce faci daca ai buletin de bucuresti dar lucrezi 6 luni pe an la Constanta ? E mai simplu asa .????

 

Iti faci RCA-ul corect, conform talonului.

 

Daca ai domiciliul in Bucuresti, masina are numere de Bucuresti.. daca o folosesti 6 luni in CT trebuie sa ii pui numere de CT? Nu.

 

Asigurarea se face conform talon. 

 

Chiar si daca se schimba domiciliul asiguratului (in cartea de identitate), pana nu se schimba talonul, in mod normal NU trebuie sa se schimbe nici asigurarea.

 

Unii brokeri/asiguratori fac modificarea si in baza CI, dar nu este un good-practice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Valoare RCA după 2022
  • Administrator

image.thumb.png.5af578a570ceb491768a56f891e83124.png

ASF a publicat primele de referinta pentru următoarele 6 luni la asigurările RCA. Creșteri pe tot spectrul, se va introduce categorie separata pt EV-uri.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI, 31-40, B8, 12 luni - 736 LEI Groupama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e la mine deocamdata: 
B3 e asig actuala, cand o sa o fac o sa fie B4. 
1.9TDI, Sibiu, 31-40 ani. 
image.thumb.png.6058615a5382c623494169c1b2707428.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptiu, mai scumpă cea de 6 luni la Grawe 😂

Am făcut la începutul lunii: motor 1.6, clasa B8, pe firmă, fascinantul preț de 450 de lei pe 12 luni. 

Cred că au greșit formula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-ma sa ghicesc, facusei la Euroins ? Ar trebui schimbata legea asta cu pagubitul isi repara daunele pe asigurarea vinovatului. Daca nu esti vinovat si esti implicat intr-un accident, ar trebui sa iti repari masina pe asigurarea ta fara optiunea de a ti-o repara pe asigurarea vinovatului. Asta ar face asiguratii sa se gandeasca de doua ori inainte sa cumpere cea mai ieftina asigurare de pe piata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 dar la culpa comuna cum faci? ca mai da politia si din astea.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001exista ce spui tu: se numeste "decontare directa". Nu inteleg proprietarii auto (care tin la masina lor), nu au CASCO si nu isi fac RCA cu decontare directa. Pentru 100 de lei in plus ai o asigurare cu decontare directa, iti faci la o firma ok si nu iti bati capul cu City sau Euroins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Pentru 100 de lei in plus ai o asigurare cu decontare directa, iti faci la o firma ok si nu iti bati capul cu City sau Euroins.

 

 

Care 189 lei in plus la Groupama?😁

 

Ce zice @adrian001 e corect, fara a fi nevoie sa platesc ceva in plus, gen clauza de decontare directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 (189) lei in plus pe an e mult? pentru a sta fara stres? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decontarea directa este o optiunea buna pentru cei care vor sa se protejeze de ceilalti care isi iau asigurarile de la firme cu renume mai prost (asta a si motivat apriatia ei). Dar eu nu despre asta vorbeam, vorbeam despre mentalitatea celor care isi iau asigurarile astea cele mai ieftine de la asiguratori care se stie ca sunt problematici. O iau cu gandul ca daca sunt implicati intr-un accident si nu e vina lor, oricum isi repara masina pe asigurarea celui vinovat (care nu poate fi mai proasta decat a lor si e foarte posibil sa fie mai buna). Ideea e ca nu exista nici un motiv sa reconsidere chestia asta vorbind strict din punct de vedere financiar ... de asta si peste jumatate din piata era asigurata la cei mai ieftini asiguratori din piata pana sa dea faliment City. Pe scurt: Iau asigurarea cea mai ieftina ca oricum daca lovesc pe cineva si sunt vinovat, nu beneficiez eu de ea. 

 

Daca fiecare ar fi despabuit de propia asigurarea, optiunea de decontare directa nu ar mai avea sens si atunci s-ar gandi de doua ori inainte sa ia asigurarea cea mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 2 ore, adrian001 a scris:

Lasa-ma sa ghicesc, facusei la Euroins ?

            Evident. Dar nu asta e problema. Aceiasi asigurare in 2022 costa app 700 de lei, peste alti asiguratori, pretul de moment a fost neobisnuit de mic. 

  

50 minute în urmă, acidone77 a scris:

200 (189) lei in plus pe an e mult? pentru a sta fara stres? :)

          Nu decontarea directa rezolva problema in cazul de fata. Poti sa faci si la cel mai scump si sa iei si cu decontare directa, daca intra in insolventa ai rezolvat problema ?

     

         Ce ma intriga pe mine este cum reuseste statul, prin ASF, sa nu anticipeze nimic, a.i dupa episodul City (care este recent), sa se ajunga in acelasi punct, dar mai rau (pentru ca FGA nu mai are acelasi fond pentru despagubiri) ? 

 

          Mai departe, cum facem ? Facem ceea ce trebuia sa faca statul, studiem toate societatile, verificam incasari/daune platite/procese/numar angajati/sucursale/cota de piata, etc etc etc ?

 

în urmă cu 1 oră, Xman_ghio a scris:

nu au CASCO

          In cazul meu, masina fara pretentii si veche de 7 ani, nu se justifica acest tip de asigurare. In alte conditii, da :) 

31 minute în urmă, adrian001 a scris:

asiguratori care se stie ca sunt problematici.

 

          Care sunt aia ? Si City o ducea bine, nu mai vorbesc de Astra. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica "daca intra in insolventa nu ai rezolvat problema"? La decontarea directa tu iti repari masina pe RCA-ul tau si firma ta se indreapta impotriva celuilalt RCA (sau a FGA daca firma de asigurari este in insolventa/faliment).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, adrian001 a scris:

Asta ar face asiguratii sa se gandeasca de doua ori inainte sa cumpere cea mai ieftina asigurare de pe piata. 

mda. Fraier eu ca mi-am facut cea mai ieftina asigurare la Allianz si nu am facut-o pe aia mai scumpa la Euroins. :))trebuia sa ma fi gandit de 2 ori inainte sa fac asta. 
hmmm...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!