Jump to content

Valoare RCA după 2022


andrei0241
 Share

Postare recomandată

On 12/15/2021 at 8:54 PM, andrei0241 said:

Ptr Seat am calculat azi, asigurare incepand de la sf lui ian:

Euroins - 810 ron

Groupama - 856 ron

Allianz - 1200 ron

Generali - 1510 ron

 

Preturile erau cu decontare directa, dar avand Casco la Generali, am renuntat la optiunea asta si am facut la Groupama cu 707 ron/ an (anul trecut la Generali am avut cu 708 ron, dar posibil sa fi inclus decontarea directa)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Administrator

BMW M2 2016. Fara incidente in trecut. Oferta 6/12 luni vazuta azi via emag.ro

 

image.thumb.png.efd03605bbb53f13dbb15096d925b344.png

6luni:

image.thumb.png.7d10d859b15cea513317bfea6f8e9fc8.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Octavia 3 FL 2.0TSI 190... B6.  Incadrat la risc... 1200 cea mai mica oferta. Facut cere la BAAR, 960 pe 12 luni.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 3 FL 1.4 TSI, B8 - Omniasig, facuta in iunie 2021 - 400 lei. Acum am facut o simulare pe Emag si imi da 600 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PEntru octavia 2 Fl 2.0 mi-au cerut de la 903 lei in sus. 903 lei era la Allianz.

De la BAAR au aprobat la 713 lei si au alocat la GroupAma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in cat timp vi s-au solutionat cererile la BAAR ? 
Nu inteleg si pe mine de ce ma incadreaza la risc desi am b8, nu stau in oras mare.

2.0 tdi cea mai mica oferta a fost de 941 ron fara decontare pe 1 an.

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel88 miercuri am facut cererea (seara tarziu), vineri am primit mail ca m-au pus pe lista, azi m-au alocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne Mersi mult, am facut si eu cerere ieri , asigurarea mea expira pe 28 februarie. 

Ma incadrez ca timp inseamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, gabriel88 said:

Cam in cat timp vi s-au solutionat cererile la BAAR ? 
Nu inteleg si pe mine de ce ma incadreaza la risc desi am b8, nu stau in oras mare.

2.0 tdi cea mai mica oferta a fost de 941 ron fara decontare pe 1 an.

 

DAca trimiti cele 3 oferte de care au ei nevoie, cate una de la fiecare asigurator, nu accepta pe cele de la emag, cam 2-3 zile pentru a analiza si accepta si inca 2-3 zile pentru a aloca polita unui asigurator.

 Pretul normal care ar trebui platit este cel din tabelul de mai jos , care se inmulteste cu 1.36 si apoi cu reducerea pentru fiecare clasa bonus

La B8 reducerea este de 50%

2022-02-16.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Incepand cu anul 2021, compania de asigurari CITY INSURANCE a intrat in insolventa, ramanand fara drept de emitere polite de asigurare.

CITY INSURANCE a detinut cel mai mare portofoliu de asigurari auto din piata romaneasca de asigurari, iar o data cu insolventa Asiguratorului, toti asiguratii care aveau o polita de asigurare incheiata la CITY INSURANCE s-au indreptat catre un alt Asigurator.

Ca urmare a volumului mare de asigurati, restul Asiguratorilor din piata si-au marit tarifele pentru asigurarea obligatorie auto RCA.

Sesizandu-se de acest aspect, BAAR (Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania) a pus la dispozitie optiunea Asigurati cu risc ridicat, care ofera tuturor detinatorilor de autovehicule posibilitatea de a-si reanaliza oferta primita de la Asigurator/Broker-ul cu care colaboreaza.

 

Astfel, exista o procedura prin care, daca cel mai ieftin tarif primit pe oferta de reinnoire depaseste tariful de referinta pentru vehicul (a se vedea mai jos) X factorul N (a se vedea mai jos) X coeficientul pentru clasa de bonus-malus aplicabila vehiculului pentru care se solicita asigurarea (a se vedea mai jos), detinatorii de autovehicule pot incheia asigurarea RCA la un pret considerabil mai ieftin.

 

In link-ul urmator se gasesc mai multe informatii: https://www.baar.ro/asigurati-cu-risc-ridicat/

 

Asa cum zicea si @Al Bundy mai sus,

7 hours ago, Al Bundy said:

Pretul normal care ar trebui platit este cel din tabelul de mai jos , care se inmulteste cu 1.36 si apoi cu reducerea pentru fiecare clasa bonus

La B8 reducerea este de 50%

2022-02-16.png

 

 

Se vor lua in considerare cererile de oferta care respecta toate cerintele mentionate pe link-ul de mai sus.

 

Va sfatuiesc sa va adresati BAAR chiar cu 30 de zile (sau mai mult) inainte ca polita voastra RCA sa expire, pentru ca BAAR raspunde destul de greu solicitarilor. :)

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy Exact suma conform cu tabelul de mai sus o am jos pe oferta de la asigurari, unde scrie treaba despre BAAR.

Eu ma incadrez la 1036x1.36=1408 si cu reducerea de 50% iese 704 ron.

Cea mai mica oferta a fost 900 si ceva pe oferta mea.

O intrebare , eu am primit de la broker ofertele toate pe un tabel, are ceva daca l-am trimis pe tot atasat asa? Plus am completat cele 3 oferte minime.

 

Nu inteleg o chestie, daca ei au tabelul de la ASF cu normele de incadrare de ce fac ei preturile respective?
La asf daca faci sesizare nu ii intreaba de sanatate?

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor usor ajungem cu totii sa solicitam BAAR datorita umflarii preturilor artificial la RCA. BAAR sta pasiv si daca nu ii sesizezi tu, esti bun de plata. Pe ei nu ii intereseaza din oficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar daca ne sesizam cat mai multi vor trebui usor-usor sa se dezmorteasca si sa ii intrebe de sanatate pe asiguratori. Din pacate la noi fara astfel de chestii nu se rezolva lucrurile, autosesizarea este doar daca este indreptata impotriva cetateanului in general.
Daca BAAR s-ar trezi cu cateva milioane de cereri la cate auto sunt in Romania s-ar duce catre ASF care la randul lor ar regla pretul direct cu asiguratorii, dar daca ''fraierii'' platesc de ce sa nu incerce, cine musca ghinion! Asa si facturile de gaze si mariri la curent in timpul perioadei contractuale dar asta este off topic deja!
Si nu este vorba de diferenta de suma 200 ron si ceva este vorba de principiu de a nu fi pacalit aiurea, asta ma enerveaza cel mai tare. 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un aspect unde unele companiile ofera CASCO la pret bun daca se face si RCA la ei. Prin asta inteleg ca se scoate BAAR din ecuatie, pt ca acolo se poate repartiza la oricare societate. Asta e alta smecheria a companiilor de asigurare si lipsa reglementarilor isi spune cuvantul.

Concret anul trecut Generali mi-a dat reducere 5% la polita CASCO daca faceam si RCA..asa cred ca mi-am recuperat "paguba" la RCA. Prin calculul de pe site-ul BAAR trebuia sa platesc cam 800 si eu am platit putin peste 1000ron in noiembrie pt RCA, insa cu CASCO la un pret chiar ok fata de restul companiilor.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza practic ca sistemul de plata la impozit auto, ASF le da baremul iar ei modifica fiecare dupa bunul plac, de aceea si la impozit auto la masini identice platesti diferit in unele localitati, pentru ca guvernul da voie sa se hotarasca la nivel de consiliu aceste sume peste baremul impus, unii maresc alti nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate explica si mie cineva va rog frumos cum functioneaza chestia cu BAAR?Ce trebuie sa fac mai exact?Trebuie sa le trimit link de la asf,sau oferte de la broker?Am vazut ca cineva a primit de la ei ca trebuie sa plateasca suma X la firma X.Cum platim(cum incheiem contractul cu firma respectiva)?E prima data cand citesc despre faptul ca poti trimite mail lai ei pentru asigurare.Multumesc anticipat.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e foarte simplu, citeste pasii necesari https://www.baar.ro/asigurati-cu-risc-ridicat/ 

Vad ca ar urma plafonarea pretului RCA pt o perioada de 6 luni, iar preturile maxime sunt practic preturile de referinta BAAR.

Deci ar urma sa putem incheia polite RCA la noile preturi plafonate in urmatoarele 6 luni, incepand de la data aprobarii acestei propuneri.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar nu scrie dacă pot trimite lista de la broker sau trebuie sa cer de la fiecare asigurator o oferta.Si tot nu am înțeles cum încheiem contractul cu firma la care ni se spune?Ne trimit cei dea BAAR ceva și trimitem noi mail la firma respectiva?Sau cum se procedează?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dupa ce primesti email cu alocarea la o anumita firma, in email ai datele de contact a acelei firme, trimiti email cu datele masinii si CI si iti dau un deviz de plata. il achiti, trimiti dovada de achitare si apoi primesti RCA pe email.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si eu cu BAAR , 1 an de zile 704 ron iar treaba este mult mai simpla dupa ce iti dau alocare la un asigurator pur si simplu in sistem dupa seria de sasiu iti apare pretul alocat de BAAR chiar daca cauti pe emag, rcapedia etc. 
5 zile a durat toata treaba de la inregistrare dosar la alocare de catre BAAR si practic doar inregistrarea in platforma BAAR a fost singura parte de acte.

Super simplu!

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 200 lei ? Anul trecut plateam la octavia 2.0 diesel ,an 2013 850 lei impozit/an. Am cerut astazi oferta, 1750 lei. E bine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Valoare RCA după 2022

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!