Jump to content

Timpi de asteptare Kodiaq


Bebeee
 Share

Postare recomandată

Daca faci comanda noua cred ca iti iei varianta facelift :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este deja un model cu vechime, se vinde deja facelift. Tinand cont de faptul ca nu produc suficient este probabil totusi sa prelungeasca productia actualului model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Cazacu cristian said:

Pe mine ma deranjează faptul ca o sa apară un nou model ca la 2 ani apare altu și mașina mea noua o sa fie veche în ghilimele... După 1 an de așteptare 


Cred ca nu o sa dezvolte un alt model pana nu sunt intr-o situație buna cu cele existente. Mă aștept sa fie o perioada mai mare pana apare următorul model. De exemplu, nici L&K nu cred ca apare din aceleași motive.

 

2 hours ago, Skodiaq21 said:

Am fost personal la Avia si mesajul a fost urmatorul:

,,Vrei masina asa cum este sau plasam o comada noua?"😀


In cazul asta, mi se par nesimțiți. Cumva ii inteleg, ca și ei depind de altcineva la rândul lor. Pe de alta parte, e ciudat ca Brady a zis ca e o opțiune, deci poate depinde și de ce relație au cu importatorul și fabrica.

 

Dacă as fi in locul tău, probabil ca as fi puțin dezamăgit la început, dar nu cred ca e o problema in realitate. Așa cum ai spus, sistemul standard se poate auzi bine și măcar așa primesti mașina mai repede. Dacă nu ești mulțumit in continuare, probabil poți vinde lejer mașina poate și cu un mic profit considerând prețurile mai mari din prezent. :)

 

O ultima soluție este sa rogi un avocat sa se uite pe contractul tău și sa vezi dacă au dreptul sa modifice comanda. Din ce știu, au dreptul de a renunța complet la contract, ceea ce e mai rău.

Modificat de Andrei_33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazacu cristian

Contractele sunt făcute în asa fel încât ei Brady nu își asuma nimic... Și dau vina pe fabrica.... 

Problema este ca ei știau ca o sa vina asa zisa criza dar luau comenzi una după alta.... 

Încerc sa nu dau vina pe nimeni dar parca nu mai pot... Am ajuns la capăt de răbdare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris in topicul de Octavia 4 cum stau lucrurile cu dealerul, importatorul si fabrica

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, verificand cu reprezentantul de vanzari fiecare dotare, inclusiv culoarea, am aflat ca au modificat si Family Pack din PXC in PXG (fara sigurante usi spate actionabile electric) si de acest lucru nu stia nici el.

Sunt curios daca si la voi e la fel😬

Surpizele cred ca de acum incep😇

Am intrebat si ce reprezinta literele din statusul comenzii:

B - COMANDAT;

C - CONFIRMAT;

D - NUMAR DE PRODUCTIE;

E - PLECAT DIN FABRICA;

F - SOSIT IN VAMA;

G - TRANSPORT CATRE; DEALER

L - SOSIT LA DEALER.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, akon said:

Este deja un model cu vechime, se vinde deja facelift. Tinand cont de faptul ca nu produc suficient este probabil totusi sa prelungeasca productia actualului model.

 

Din iunie s-a schimbat producția modelului, deci din iunie se produce numai FL. Dat fiind întârzierea la cipuri, sunt modele pre-FL care se livrează numai acum. Deci dacă acum cineva primește modelul pre-FL înseamnă că  mașina a ieșit de pe banda de producție cel târziu în iunie 2021 și de atunci aștepta componente (cipuri) pentru a fi finalizată.

 

@Skodiaq21 Mulțumesc !

 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/6/2021 at 1:19 AM, KdQ2.0TSI said:

Deja in configurator pentru Style nu se mai poate selecta:

Pachet BUSINESS and VIEW :

                                    -Side Assist si Lane Assist

                                    -Park Assist

                                    -Camera video spate

                                    -Cheie suplimentara cu telecomanda

                                    -Sound System Canton

                                    -Roata de rezerva de dimensiuni reduse

 

Canton, Camera video spate, Park Assist nu se mai pot comanda...

Eu zic ca doar au scos momentan acest pachet. Nu se poate sa scoata toate dotarile astea de tot, sa nu le mai poti comanda nici macar separat. Canton merita, eu am pe octavia 3. Park assist si camera video spate merita din nou pentru cine nu stie sa parcheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai la noi au scos. În toată Europa.

La nemți numai echiparea L&K are opțiunile astea. La celelalte nivele de echipare s-au scos.

Probabil că este ceva temporar până situația cu cipurile revine, dar s-ar putea să dureze câteva luni.

 

De exemplu la BMW nu se mai dă touchscreen la numeroase modele: 3er Limousine, 4er Coupé, Cabrio und Gran Coupé, Z4, X5, X6, X7.

https://www.auto-motor-und-sport.de/verkehr/chip-mangel-auswirkungen-auto-industrie-verluste-halbleiter-krise/

Să-ți iei mașină de lux în 2021 fără touchscreen....

 

Sunt probleme serioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Eto said:

 camera video spate merita din nou pentru cine nu stie sa parcheze.

:biggrin:

 

Acum știu de ce mi-am dorit cu ardoare camera pentru marșarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazacu cristian

Am fost anunțat de dealer ca a apărut seria în sistem....ca mai durează 2-3 săptămâni... Și se fac 9 luni de la avans 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai scapat de modificarile impuse de fabrica!

Ce varianta de echipare ai comandat?

 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Cazacu cristian said:

Am fost anunțat de dealer ca a apărut seria în sistem....ca mai durează 2-3 săptămâni... Și se fac 9 luni de la avans 

Poate ai noroc și chiar vine în 2-3 săptămâni. Eu am nr. de serie a șasiului din august. Comanda este status D cu livrarea initiala conform contract in noiembrie. În septembrie s-a actulizat data de livrare pentru decembrie, săptămâna înainte de Crăciun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 9 luni termen de asteptare

- eliminare anumite dotari dupa efecuarea comenzii

- fata de anul trecut pretul pentru un kodiaq dotat a crescut cu 10.000 euro. Ce cautam eu era cam 40.000 euro acum aceasi chestie e 50.000 euro.

 

Sincer mie imi suna a bataie de joc.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazacu cristian

Am și serie de motor... Versiunea style mai ieftina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Eto said:

- 9 luni termen de asteptare

- eliminare anumite dotari dupa efecuarea comenzii

- fata de anul trecut pretul pentru un kodiaq dotat a crescut cu 10.000 euro. Ce cautam eu era cam 40.000 euro acum aceasi chestie e 50.000 euro.

 

Sincer mie imi suna a bataie de joc.

 

Imi pare rau sa aud asta. Din pacate, cred ca asta o sa devina o normalitate pentru inca o buna perioada de timp.

 

Cand si unde ai dat comanda? Eu astept de 5 luni si dealer-ul mi-a spus ca o sa fiu norocos daca-mi vine in urmatoarele 4.

Modificat de Andrei_33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vrei sa verifici în appul MySkoda. La germani, de cele mai multe ori după ce primesc seria, încearcă înregistrarea în MySkoda și acolo apare mașina, înainte ca dealerul să le notifice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A auzit cineva ceva legat de aceasta informatie(vezi atasamente)?

 

Screenshot_20211206-184741_Chrome.jpg

Screenshot_20211206-184724_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La multi ani!

Saptamana trecuta am ridicat masina, comandata pe 16.08.2021.

Este un Style, 2.0 TSI 190 CP, Graphite Grey.

Skoda a decis ca nu am nevoie de Canton si sigurante usi spate actionabile electric, in rest am primit tot ce am comandat(inclusiv side assist si area view)😀.

Va doresc asteptare usoara!

IMG-20220102-WA0011.jpg

IMG-20220102-WA0013.jpg

IMG-20220102-WA0016.jpg

IMG-20220102-WA0018.jpg

IMG-20220102-WA0019.jpg

IMG-20220102-WA0017.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani.

Pai si pentru ca nu au pus Canton pe masina au avut vreo explicatie ceva? Intreb ca si eu am comandat cam acelasi lucru si mie ar trebui sa-mi vina luna viitoare :)

LE: sigurante usi spate actionabile electric - asta ce inseamna? ca nu sunt sigur

Modificat de RomeoMihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică blocarea de siguranță, pentru copii, să nu se poată deschide ușa din interior. În loc de un comutator mecanic în ușile din spate să se poată acționa blocarea din buton de la șofer. Imaginați-vă că și pentru acest lucru e nevoie de câte un cip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, RomeoMihai a scris:

La multi ani.

Pai si pentru ca nu au pus Canton pe masina au avut vreo explicatie ceva? Intreb ca si eu am comandat cam acelasi lucru si mie ar trebui sa-mi vina luna viitoare :)

LE: sigurante usi spate actionabile electric - asta ce inseamna? ca nu sunt sigur

Mi-au zis ca nu este pe stoc, dar am fost anuntat cu ceva timp inainte ca nu o sa il am pe masina.

Daca nu ti-au zis nimic...mai mult ca sigur o sa il ai.

Eu unul sunt foarte multumit de sistemul standard. Este peste asteptarile mele si superior celui de pe Octavia 3.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De duminică (09/01) app-ul MySkoda recunoaște seria caroseriei (am primit numărul în august 2021). Am verificat pe https://erwin.skoda-auto.cz/erwin/showHome.do iar mașina figurează și acolo. Am verificat și se pare că am toate opționalele selectate (Canton, 360, volan/parbriz încălzit, etc.) incluse în echipare.

Probabil mai durează 3-4 săptămâni până ajunge la dealer.

Comanda dată la sfârșit de mai 2021, motor 2,0 TSI, Style cu opționale.

 

Modificat de KdQ2.0TSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am fost si eu anuntat de dealer ca masina are transport spre Romania, deci mai dureaza o saptamana pe drum apoi inca cateva saptamani sa o pregateasca la reprezentanta. Am dat comanda la inceputul lunii iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!