Jump to content

VW Bora 1.9 TDI ARL 4Motion (Green Bora, Red TDI) WOB


Silviu_WOB

Postare recomandată

Nu-s cam jos, daca se murdaresc nu ii afecteaza ? Mai ales acum ca vine iarna :-? E bine pentru borduri ca le vede ... 

Link către comentariu

Din cate stiu, asa vin chiar din fabrica, la baza barei din spate. Ei oricum au un unghi de detectie destul de mare, nu iti imagina ca detecteaza doar perpendicular pe suprafata lor. 

Link către comentariu
On 16.12.2021 at 8:32, Silviu_WOB a scris:

Pregatim si intoarcerea la iluminat OE💡

Nu ai fost multumit de becurile led? Sau de ce vrei sa te intorci la xenon? 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
On 17.12.2021 at 16:36, Nenciu Victor a scris:

Nu-s cam jos, daca se murdaresc nu ii afecteaza ? Mai ales acum ca vine iarna :-? E bine pentru borduri ca le vede ... 

Întreaga instalație și fusta sunt OEM, elimin astfel de probleme!

 

Am finalizat retrofitul, funcționează perfect! Am împușcat doi iepuri dintr-o lovitură (funcționalitate și aspect)🥰

 

Am ales să mă întorc la xenon deoarece unul din becurile D2S a cedat destul de repede! Chiar dacă cu led era eye popping, mă încântă mai mult aspectul OEM, clean, în ton cu vârsta mașinii...

Am păstrat momentan becurile LED doar pentru faza lungă.

Cu această ocazie am curățat lupele și desfăcut farul stâng pentru a fi curățat.

 

 

20211218_112435.jpg

Hnet.com-image.jpg

Hnet.com-image-1.jpg

Modificat de Silviu_WOB
Link către comentariu

Foarte foarte frumos. Este exact operatiunea pe care vreau si eu sa o fac curand. Nu stiu de ce... dar intotdeauna am considerat ca farurile (tot ce inseamna ele - aspect, functionalitate, curatenia din interior etc.) au un impact mare asupra look-ului masinii si cat arata ea de ingrijita. Cred ca se si vede nebunia mea cu farurile de-a lungul timpului :))  Bravo!👏🏾
 

PS. Imi place ca nu te zgarcesti cu pozele, sa fii asa mereu ca ai ce arata🤜🏾🤛🏾

Link către comentariu

Ma uit de cand a aparut topicul, superba masina, din toate punctele de vedere.

Nu prea ai ce mare lucru sa ii faci - doar sa o intretii cat poti de bine - merita!

 

Senzorii sunt exact ce trebuie - eu din pacate am centralina - insa nu gasesc fusta de V6 (si cu decupaj evacuare oem) cu senzori ... Asta ar fi fost doar ca sa completez si eu llista, ca, la cat de scurt e Golful, sunt inutili

 

 

Link către comentariu

@rudiRUD @mad_kat Thx! 

Greu tare de găsit fusta de V6 pentru senzori! Am cochetat destul de mult cu ideea de a pune așa ceva + tipsuri, dar mi-am dat seama ca e diesel totuși...🥲

Instalația provine de pe un golf hatch, iar apoi a apărut fusta (ceva mai greu de găsit pentru sedan).

 

back.thumb.jpg.87bb40f0f1366b98828300588c2c3cd5.jpg

 

Superbă cu evacuarea la vedere...

Link către comentariu

Eu o am asa, am taiat din fusta oem cu un cutter un pic pe dedesubt, taiat si 2-3 cm din teava ce este orientata in jos, pus 2 ornamente si cam asta ar fi. Dar nefiind calitative ornamentele, ruginesc dupa vreo 6 luni 1 an, depinde cat de des o speli. Si daca iti scoate fum, bara se v-a inegri :D Dar arata bine :D 

Link către comentariu

Încheiem anul cu luminițe noi la interior! (înlocuit oglinda electrocromată cu una ce are buton on/off și iluminat ambiental)🥰1762153500_Webp.net-resizeimage(1).thumb.jpg.55b49534f8183676bd858a59e2fb1840.jpgWebp.net-resizeimage.thumb.jpg.a21a982b8f1c2c115d9fe857cecaee5f.jpg

 

PS: Sarbători fericite și multă sănătate vă doresc!

Link către comentariu

Super! Si eu trebuie sa gasesc una cu buton... ca a mea e dusa pe apa sambetei.
Btw: ce faci cu cealalta fara buton? 

Link către comentariu

Daca vrei sa fii OEM Nazi, oglinda cu buton nu este corecta 🤣

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu lăsam să se așeze prea mult praful pe topic și facem o mică recapitulare la cele întâmplate în ultima vreme!

în aproximativ 8 luni am atins borna celor 11k de km împreuna, mult/puțin, încă are momente când îmi livrează acel zâmbet pe buze 🤩

 

Lista mărunțișurilor, să le numesc așa, cuprinde înlocuirea stopului dreapta și a semnalizărilor de pe aripi ce făceau condens (semnalizările cu unele noi, DEPO😬, iar stopul cu unul OE SH), un amortizor al portbagajului, diverse cleme, plastice ce erau lipsă sau deteriorate, switch-ul din portiera șoferului (încă nu am avut timp de el), montarea unui modul bluetooth și identificarea nefuncționării senzorului de ploaie (releul in cauza AM ce nu știe de senzor), urmează înlocuirea cu unul corect.

 

Iar pe cea a problemelor mai serioase, short list momentan, avem trecută bara față cu o zonă a lacului exfoliată, ce necesită revopsire.

Precum și întâmplarea unei siguranțe rupte ce a făcut ca un furtun din intercooler să sară și de aici lipsa de putere, mult, foarte mult fum și 1001 de gânduri. Înlocuită cu una nouă (cost total 7lei și o oră de meștereală):cool:

 

3.thumb.jpg.0b72cd9e42d5ec737ccc39c84e89278d.jpg4.thumb.jpg.94ad2c98b5e4279be2bb61d0244f6c56.jpg

 

Grăbim o idee primăvara și ne întoarcem la jantele Santa Monica, echilibrate, montate, plus căpăcele de prezoane.

5.thumb.jpg.a0d826a6978a12de88b166921db33980.jpg6.thumb.jpg.f6995b4b9ea6fec5ca5a545171888e4a.jpg1.thumb.jpg.3cebba9f5d9f1fcf79daf57e67230bd0.jpg

 

În rest... numai de bine! Motorină și curățenia de week-end.

2.thumb.jpg.4266ad4ce34f2a97fd471f18c0c1e4ab.jpg

 

P.S. Și un consum pentru acei 11k km, un 50-50 urban-extraurban.

consum.thumb.jpg.19d0d2dbbcc8d4a0e8e5efce1239d90b.jpg

 

 

 

Modificat de Silviu_WOB
Link către comentariu

Wow , un tank , full option , jante Santa Monica si 4Motiom , sa ai noroc de ea si la cat m-ai multi kilometri 👍🤘

Link către comentariu
  • 2 months later...

Schimba ledurile la telefon sa fie in ton cu bordul :))

+ like !

Link către comentariu

M-am gândit la asta... mai ales că îl desfăcusem pentru cosmetizare. Trecem pe listă!:beer:

Link către comentariu

pai si folosesti telefonul ala?

sau ai 2 cartele si redirectionezi apelurile ?

Link către comentariu
Nenciu Victor

Trebuie schimbat torpedoul ca sa scapi de gaurile de la telefon . 

Link către comentariu

Am bifat și revizia la motor! 10.170km de la precedenta (ulei tot Valvoline Synpower MST C3 5W-40, filtre aer/polen MANN și ulei Mahle, sărim filtrul de carburant pentru următoarea revizie). Consumat sub 500ml de ulei între schimburi!

 

@Muale Apelurile sunt redirecționate!

@Nenciu Victor Așa este! Dar având mașina cablată, inclusiv microfonul din plafonieră, am zis sa bifăm și asta☺️

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am adăugat un trip de aproximativ 2.400 km (Roman-Gheorgheni-Deva-Hunedoara-Eșelnița-Timișoara-Budapesta și retur prin Timișoara-Târgu Secuiesc-Roman) în care mașinuța s-a descurcat excelent, singurul minus fiind insonorizarea la viteză de autostrada 🔊.

2.thumb.jpg.8fc73ca3f784b0f147c4af263af51684.jpg3.thumb.jpg.4a912712ae2b5ff1bfd5d0dd02813ada.jpg

Consumul mediu calculat la pompă a fost sensibil mai mic, undeva la 6,18L/100 km🙃

 

Urcăm o poză cu ea de la întoarcere, rozalie, de obicei fiind spălată cu șampon și mănușa 😬

1.thumb.jpg.4bf976f574ba2b5909a58f49a11685d1.jpg

Link către comentariu
On 30.05.2022 at 14:30, Silviu_WOB a scris:

undeva la 6,18L/100 km

Poti corecta sa iti indice pe ceasuri fix cat ai consumul mediu la pompa :)

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am reușit să bifez si operațiunea mult dorită la interior! Spălarea mochetei!

1.thumb.jpg.69eb38c684b12ef7f26fae742facf6e2.jpg2.thumb.jpg.1d95aab3898190441019c49a8ccf17ce.jpg3.thumb.jpg.aa2b6689bcf913b8f2a027d031ebb212.jpg4.thumb.jpg.8fab01094cc812ae8ce84f297138bccb.jpg

 

Avem și antenă GPS (garnitură și piuliță, noi, OE) ce așteaptă a fi montată, cel mai probabil odată cu refacerea plafonului care a început să se desprindă...

5.thumb.jpg.d020add32bdf836a795b1e45fab757b4.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!