Jump to content

Vw Passat B8 Break, 2.0 tdi, 190cp, Dsg, Adblue


sorinaciu

Postare recomandată

  • sorinaciu changed the title to Vw Passat B8 Break, 2.0 tdi, 190cp, Dsg, Adblue

@16MAW Mulțumesc frumos pentru urare!

În privința numărului de înmatriculare.....îl am de 20 de ani. Ca să fiu sincer, ideea combinației numărului de înmatriculare nu îmi aparține. Cum eram eu odată în ,,frumosul" trafic din București și numărând de câte ori se schimbă semaforul ca să trec de intersecția de la  Unirii..........mașina din față, B-50-RIN. Bă, zic eu, ce idee faină a avut. Și pe mine tot Sorin mă cheamă, i-a să văd eu, combinația asta de număr este luată sau nu......și nu era rezervată. Și așa am schimbat certificatul de înmatriculare cu noul număr 50 RIN! Sincer am primit oferta de 500 de lei ca să renunț la număr, dar..........nu. În fine, fiecare cu păsărica lui, eu am grijă ca la a mea să-i ,,cumpăr colivie"!

Drumuri bune și nervi puțin în trafic vă doresc!

Modificat de Rave
Quote-ul ala…
Link către comentariu

@Muale Îmi cer scuze dacă am scris prea mult și m.am pierdut în amănunte care nu fac obiectul autoturismului prezentat. Însă dacă mă gândesc la cât de mult vorbesc.........😆, gândiți-vă cât ar fi trebuit să scriu!

Mulțumesc frumos pentru timpul petrecut în a citi primul post de prezentare a autoturismului meu.

O seară frumoasă vă doresc!

 

@ddexter Mulțumesc frumos. 

 

@dydu_kuf Mulțumesc frumos!

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri asa cum am facut eu. Multumesc!
Link către comentariu

Si eu am citit tot in afara de dotari, recunosc!

Ma regasesc in povestioara ta, am schimbat 10 masini in 10 ani 😁

Sunt curios cat o tii si pe asta...

Pwntru adblue exista un update de soft la A4 b9, presupun ca e si la tine, nu ar strica o intrebare la reprezentanta.

Si sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

@cagdao

Bine că soția mea nu urmărește acest forum....dacă ar fi citit ceea ce ai spus tu ,,cât o țin și pe asta".......s-ar fi ,,reaprins" din nou, citez ,,dacă și la asta bagi iar bani și vrei să o vinzi, rămâi cu cine vrei tu, numai cu mine nu!"

Mulțumesc frumos pentru pont-ul privind update-ul de soft. Am un program de lucru nasol, dar o să fac o încercare. Defapt ca să fiu sincer, încrederea în service-urile reprezentantelor........este scăzută din partea.  

Mulțumesc frumos pentru urare!

 

Și o întrebare deoarece nu am reușit să găsesc informația în cele 2 zile de la prima constatare, este ok ca pe parcursul a 750 de km, consumul de adblue să fie pentru 1000 km?

Pe cb mașinii înainte de a parcurge această distanță scria că mai de parcurs 9500 km, după ce am făcut cei 750 km, scrie că mai este adblue pentru 8500 km.

Menționez că cei 750 km au fost parcurși dr.tr.severin-București-retur.

Este normal?

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

O seară bună să aveți!

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
On 21.09.2021 at 19:49, sorinaciu a scris:

un update la hartile de la navigatie.

Foloseste programul din link pentru Update:

https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/discovercare_win_en.zip

 

Super tare combinatia de culori la masina 😍 Felicitari si cati mai multi KM !!

 

 

Link către comentariu

Adblue poți cumpăra și din benzinarie, nu exists ceva special pt VAG. Consumul variaza in funcție de condițiile de trafic. Cel mai important e sa nu ramai fără lichid.

 

Frumos atelajul și nr personalizat 😁

Link către comentariu

Nu mai dati sfaturi aiurea

 

In cartea masinii exista clar scris ce tip de adblue (certificare iso) trebuie sa aiba lichidul folosit...

 

Asa ajungeti sa va plangeti ca se strica masinile, in cazul de fata instalatia de adblue ...bagand adblue de te-miri unde.

 

 

Link către comentariu

poate fi cumparat si din benzinarii/magazin etc.. e de ajuns ca are acel ISO specificat pe ambalaj asa ca nu merita sa dai la VW/AUDI 40e pe 10L cand la restu costa 9e/10L.[caz trait pe pielea mea la o REPREZENTANTA MARE in Italia cu masina din semnatura]

Link către comentariu

La reprezentanta vw un bidon de abdlue de 10L e 90lei ( cel putin in oradea )

Nu merita bataia de cap cu adblue luat de cine stie unde odata la 8-9000km.

Mergi pe original. Au fost destule probleme cu sistemul de injectie adblue cu solutii non OE.

Pt cativa zeci de lei poate, nu merita sa risti.

Modificat de acidone77
Link către comentariu

Bună dimineața. 

Am refăcut plinul cu adblue. Cumpărat de la epiesa (a nu se considera reclamă), bidon 10 litri = 100 lei. Range-ul, 14500 km. O să urmăresc să văd câți km o să parcurg de la acest range.aH35hSN.thumb.jpeg.4f1a1200a896f4c7539fa6aae92bcd4a.jpeg

 

NFiXh6O.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

După 2 ore....

kb6JpaM.thumb.jpeg.796b25ac9e7972b9b5a6b794bb79e3e2.jpegZVxpddc.thumb.jpeg.1405d75a1baa68a4e571b6a44cdbb490.jpeg

Și o încercare cu.....

43GyRqN.thumb.jpeg.4e21149551cfef356d3abc0107c42f87.jpeg

 

Și pregătit pentru weekend.ul viitor sau peste 2 săptămâni, depinde de programul meu

f7LZ60N.thumb.jpeg.4267cadc5e9c547dc5730e62b23ed256.jpeg

Uleiul Castrol 5w30 LL este și el achiziționat. Manopera....în regie proprie, adică eu, altfel unde mai este farmecul și plăcerea?!

O zi bună tuturor cu drumuri frumoase și fără nervi în trafic! ✌

Link către comentariu

vrei sa-ti schimbi singur uleiul la dsg ?

Fain ca la passat iti arata autonomia la adblue.

Modificat de moroenius
Link către comentariu

Salut @moroenius

Da, schimb singur uleiul la dsg, la ,,bordură" cei drept, dar îl schimb singur. Bine, am mai făcut asta (la passat b7), sunt suficient de multe filmulețe pe YouTube (sursa de inspirație).

Astăzi s-a făcut unghiul de fugă față/spate, anvelopele față au o ușoară uzură pe interior (toată distracția...120 lei), și din ,,prietenie" față de maneta de semnalizare, am reușit să activez 5 blink! 

O zi bună tuturor și câți mai puțini nervi în trafic!

 

 

Modificat de Rave
Link către comentariu

La ceas ,,aniversar", 3 luni, 10.000 de km împreună.....și de fiecare dată plăcerea de a conduce !

Drumuri bune să aveți!

cOjoYUD.thumb.jpeg.bd69fdd45a72dceeb99057134afa7dac.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ziua bună tuturor!

Dacă ploaia m-a împiedicat să fac schimburile de ulei, motor/cutie, am ales ca să pun roțile de iarnă. 

jUOFtSF.thumb.jpeg.ed08167282d4e47a5078c4e63891f67f.jpeg

 

Ce mai poți face spre exemplu cu 10 lei astăzi......

EAWDuPH.thumb.jpeg.17499c80c3e0700db15cb5eec2ae9980.jpeg

 

Dar cum poți petrece 6 ore........

95XPKIL.thumb.jpeg.6f0bb36670d411c6803c2cc3fba55ac3.jpeg

nu pentru o singură jantă....ci toate 4. La sfârșitul,,distracției", eram prea obosit, așa că rămâne pentru la primăvară să dau jos plumbii și să curăț adezivul. Îmi pare rău că nu am făcut o fotografie înainte de a le curăța. Oricum, super mulțumit de rezultat. 

O zi bună să aveți și.....puțini nervi în trafic!

 

Link către comentariu

Bună seara. Astăzi fiind vremea frumoasă și având și timpul fizic necesar, am reușit să fac schimburile de ulei și filtre. Filtru de aer destul de ok după 13.000 de km (mașina având în momentul de față 178800 km), la fel și cel de motorină. Uleiul de motor a fost la nivel, deci nu pot aproxima ce cantitate de ulei s-a consumat prin ardere, pierderi nu sunt. Nu am mai avut timp pentru filtru de habitaclu, urmează și el în cel mult o săptămână. Dar ce mă bucură cel mai mult, că am înlocuit uleiul din dsg. Ultimul schimb a fost făcut la 121.000 km în Germania.

Așa arata uleiul vechi, și cantitatea scoasă din cutie.

4qtiOLl.thumb.jpeg.864688734a8344d6ec1699e954cee5e8.jpeg

și atât ulei a rămas după ce am făcut nivelul 

XsOB5aL.thumb.jpeg.d2cff4521e08050330fea7f0080f3ea7.jpeg

s-a pierdut în jur de 70 ml ulei. Cu siguranță următorul schimb îl voi face pe la 50.000 km.

Și pentru a doua oară am folosit o pompă electrică pentru a introduce uleiul în cutie:

41UWUJv.thumb.jpeg.81acf8a66524112f80fb98421f681163.jpeg

Mult mai ușor și mai repede. 

Și la sfârșit........satisfacția lucrului făcut!

O seară bună să aveți și cât mai puțini nervi în trafic!

 

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
  • 3 months later...

Salutare tuturor!

După o săptămână de izolare, eu simțeam nevoia de aer curat, iar Passat-ul de un spălat exterior.

K4HuuMA.jpeg

Link către comentariu

Alexandru30.

Se poate folosi pentru a scoate uleiul din motor, în cutie se găsește un furtun dedicat pentru această operație. Eu unul personal nu am apelat la această variantă, golirea uleiului o fac pe la bușonul de la baie, deci nu pot spune dacă folosind pompa, rămâne sau cât ulei rămâne. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!