Jump to content

Masini electrice - solutia schimbarilor climatice sau marketing?!


Rave
 Share

Postare recomandată

Congressmen push FBI to investigate ecoterrorism threat amid calls for activists to embrace violence

 

Citat:

A group of Republican lawmakers is calling on the FBI to "investigate and monitor" ecoterrorists and ecoterror organizations amid calls for the groups to embrace sabotage to achieve their climate change-related goals.

...
"Recently, several media outlets and social media platforms have amplified calls for eco-terrorism against the energy sector," the lawmakers wrote, noting that Malm received favorable coverage in both The New York Times and the New Yorker. 
...
The podcast hosts pressed Malm on if he was advocating for blowing up a pipeline, which Malm defended by claiming the moral benefits of blowing up a pipeline to combat climate change.

"I don’t see how that property damage could be considered morally illegitimate, given what we know of the consequences of such a project," he said.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, dercos said:

Acum revenind cu picioarele pe pamant, trebuie spus ca meteorologia, climatologia, sinoptica samd au o mare problema. Pot spune cu destula precizie ce s-a intamplat acum cateva mii, zeci de mii de ani, cu foarte mare precizie ceea ce s-a intamplat recent, insa nu pot prognoza nimic notabil in viitor.

Acesta este un mit.

 

Uita-te la filmul asta pana la final.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sparkyson
Am facut analiza si cercetare de siruri de date meteorologice pe mai multe decenii la mai multe statii meteorologice din Romania. Nu am ce surse sa iti dau, pentru ca datele nu sunt publice.

Dar nici nu e nevoie, poti face chiar si tu treaba asta, unele concluzii sunt evidente, chiar si pentru cei fara studii specifice. Cere la ANM (contra cost, e drept) datele multianuale pe intervalul 1961-2020 pentru urmatorii parametri: zile de iarna, zile geroase, nopti geroase, zile cu inghet, zile de vara, tropicale, caniculare, nopti tropicale. Faci o medie a lor pe 1961-1980 si apoi alta pe 2001-2020, si tragi usor concluziile. Vei vedea confirmat ceea ce am spus anterior. 

Poti cere si mediile lunare si anuale, sau maximele si minimele lunare. Vei vedea aceeasi crestere a temperarurilor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar v-am spus esenta si asta se vede si in graficele tale cu cresterea fulminanta a mediilor incepand cu 1998.

Ca sa ma fac inteles: este indiscutabila cresterea valorilor termice, este discutabil daca exista o contributie antropica asupra lor, indiferent ce spun anumite entitati si este doar ghicit in stele, daca ne referim la prognozele de lunga durata. Chiar daca s-ar incerca o prognoza pentru iarna 2021-2022, gradul de realizare ar fi poate de 5-10%. Deci tot ghicit in stele. Pur si simplu e imposibil de spus.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar media pe urmatorii 10 ani este probabil mult mai precisa.

Orice punct de pe grafic are un grad mare de incertitudine, dar tendinta este in crestere clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati putin ca pe mine m-ati pierdut...

 

Deci cei care sustin ca planeta se incalzeste gresesc, si este totul doar o conspiratie, dar planeta sa incalzeste de la an la an, se vede in grafice... dar nu ca urmare a industrializarii exagerate si fara nicio masura de protectie timp de vreo 50 de ani, si pomparea in atmosfera a unui numar astronomic de CO2, care duce la creearea efectului de sera care (teoretic) incalzeste planeta... dar totusi incalzirea globala, care e o minciuna desi se vede clar in cifre si grafice peste tot, nu este din cauza omului?!

 

Cam cat de mare trebuie sa fie coincidenta ca sa acceptam ca aceasta incalzire globala, care dureaza si evolueaza de destul de multi ani (tot o coincidenta ca a inceput odata cu cresterea extrema a productiei si a evoluat odata cu aceasta...), nu are nicio legatura cu CO2-ul pe care-l pompam noi in atmosfera (sau ca acesta influenteaza foarte putin) si ca este un fenomen natural care urma sa se intample chiar daca noi eram acum tot la stadiul de culegatori-vanatori?

 

Eu nu cred asta! Eu cred ca atatia ani de productiei si fabricatie si industrializare au dus la slabirea stratului de ozon, supra-incarcarea atmosferei cu CO2, incalzirea planetei si, consecinta a incalzirii, schimbarile climatice pe care le experimentam acum. Incalzirea globala nu inseamna doar ca temperatura planetei creste cu cateva grade si atat (se topesc niste ghetari, dispar niste orase ca a crescut nivelul oceanelor si gata)... Incalzirea globala inseamna ca toata clima planetei se va schimba si da, aici nu prea stie nimeni exact cum. E posibil ca Europa sa fie acoperita de ghetari, sa fie maturata de uragane sau sa devina un desert!

 

Si nu, nu cred ca daca o sa trecem toti la masini electrice si o sa le incarcam cu electricitate produsa in ferme solare sau centrale eoliene o sa se limpezeasca brusc atmosfera si o sa fie ok. Dar cred ca scazand considerabil emisiile de CO2 putem sa intarziem destul de mult acel punct fara intoarcere cat sa castigam timp ca stiinta, si guvernele, sa gaseasca solutii si pentru fabrici si vapoare si da, ambulantele si autobuzele alea de la RATB despre care se plang multi ca polueaza si ca ar trebui sa fie adresate inainte sa fie ei obligati sa schimbe masina aia Euro 5 pe care o conduc(faptul ca e DPF Off e irelevant aici si era prea lenesa cu software-ul DieselGate asa ca are si la ala rollback).

 

#my2lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Power crunch threatens Chinese economic growth, warn banks

 

Citat:

Power shortages across at least 10 Chinese provinces risk weighing on the country’s gross domestic product as factories crucial to the global supply chain were forced to cut production...


Power supply problems in China’s manufacturing and industrial hubs have intensified this month as provinces struggled to meet the central government’s strict carbon emissions targets at the same time as coal prices have risen.
...
.... Factories have been ordered to use less power and even close for a few days a week to mitigate the shortfall. At least 15 listed companies in China, including Yunnan Aluminium, have said that power rationing and shortages have affected their production. Yunnan is responsible for 10 per cent of the country’s aluminium output.

Taiwanese manufacturers of electronic components said their plants in eastern China had been forced to stop operating because of the power cuts.
...Eclat Forever, which makes touch panels and printed circuit boards, said ... that its subsidiary in Kunshan, a hub for Taiwanese electronics manufacturers between Suzhou and Shanghai, had suspended production.
This was because power to industry had been cut from noon on Sunday until midnight on September 30.
More than 15 other Taiwanese companies with Kunshan-based factories filed similar announcements on Sunday and Monday. Taiwanese-owned manufacturers around Shanghai have been used to dealing with shorter periods of power cuts.
...
China’s National Development and Reform Commission, a central planning agency, criticised specific regions in August for not meeting energy consumption targets in the first half of the year. Those targets, analysts said, made local governments reluctant to expand their reliance on coal-fired power, forcing officials to ration electricity instead...

 

 

Green Deal isi arata consecintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 minutes ago, dercos said:

Chiar daca s-ar incerca o prognoza pentru iarna 2021-2022, gradul de realizare ar fi poate de 5-10%. Deci tot ghicit in stele. Pur si simplu e imposibil de spus.

Tehnica clasica de dezinformare: se amesteca discutii despre prognoza meteo in discutiile despre evolutia climei.

 

Imagineaza-ti ca ai o oala cu apa care fierbe intens pe aragaz.

Prognoza meteo: spune-mi ce traiectorie are o anumita molecula de apa in oala asta care fierbe intens.

Evolutia climei: spune-mi ce temperatura are apa si cat timp pot s-o tin la fierbere cu 1 metru cub de gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Dolfin said:

Power crunch threatens Chinese economic growth, warn banks

 

Green Deal isi arata consecintele.

 

Din articolul tau:

 

Quote

Last year Xi Jinping, China’s president, vowed that the world’s biggest polluter would reach peak carbon emissions by 2030 and carbon neutrality by 2060.

Rising prices have also made power generation less profitable. The benchmark coal price was Rmb1,086 ($168) a tonne last week, a 56 per cent increase since the start of the year, according to the China Electricity Council.

[...]

Those targets, analysts said, made local governments reluctant to expand their reliance on coal-fired power, forcing officials to ration electricity instead. 

Electricity demand from factories and industry surged after China recovered relatively quickly from the coronavirus pandemic, placing greater strain on power supplies.

 

https://www.bbc.com/news/business-58733193:

 

Quote

Rules imposed by Beijing as it attempts to make the country carbon neutral by 2060 have seen coal production slow, even as the country still relies on coal for more than half of its power.

 

And as electricity demand has risen, the price of coal has been pushed up. 

 

But with the government strictly controlling electricity prices, coal-fired power plants are unwilling to operate at a loss, with many drastically reducing their output instead.

 

Nu, e economie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca modul actual de functionare al societatii de consum este efectiv NESUSTENABIL pe aceasta planeta.

 

Sa continuam cu exploatarea combustibilior fosili pentru energie si transporturi in ritmul actual...nu se poate. Nesustenabil.

 

Sa renuntam la combustibilii fosili si sa ne asteptam ca totul sa mearga absolut la fel, peste noapte, iarasi nu se poate.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca aparent imi place suferinta, vreau sa prezint o analogie prin graficul de mai jos.

A spune ca nu exista schimari climatice si crestere a temperaturii medii anuale e ca si cum ai spune ca nu creste nici graficul acesta pentru ca in weekend scad numerele si ca nu exista niciun consens stiintific despre ce trebuie facut:

 

image.thumb.png.50782aad8be2f9c65dca264743cfa108.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sparkyson
 Cine spune ca nu cresc temperaturile medii? Dar te intreb: clima e in permanenta schimbare, de ce acum avem schimbari climatice si acum 200 de ani, nu?

@kolfleading

A prognoza niste fenomene meteorologice la 3 luni distanta, ar trebui sa fie mult mai simplu decat a prognoza evolutia climei peste 20 de ani . Imi poti spune cum va fi clima Podisului Central Moldovenesc in 2040? Dar in 2100? Ce se schimba? Vor fi mai multe influente baltice sau scandinave? Anticiclonul est european cum va influenta clima regiunii? Care va fi media lunii august, si cate zile cu viscol vor fi in ianuarie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, dercos said:

A prognoza niste fenomene meteorologice la 3 luni distanta, ar trebui sa fie mult mai simplu decat a prognoza evolutia climei peste 20 de ani

In aparenta, asa pare, dar in realitate este invers.

Ti-am dat mai demult niste linkuri care explicau de ce este asa, acum vad ca ori nu ai citit ori ... nu cred ca mai are rost sa spun mai multe.

La a doua incercare am postat filmuletul de mai sus care atinge si acest subiect, a treia incercare am preluat si prezentat analogia cu oala de apa care fierbe...ma dau batut.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, dercos said:

Dar te intreb: clima e in permanenta schimbare, de ce acum avem schimbari climatice si acum 200 de ani, nu?

 

Este intrebare retorica, sper.

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e retorica. Din fericire ma pricep bine la meteorologie si climatologie. Spune-mi perioada calda din Evul Mediu nu a fost tot o "schimbare climatica"? Crezi ca a avut vreo legatura cu putina populatie primitiva? Dar racirea post Krakatoa? Octombrie va fi a 6-a luna sub medie anul asta, ce zici, e tot "schimbare climatica"? E fara precedent in ultimii 20 de ani.

Toata aceasta ticneala cu "schimbarile climatice" ne indreapta in Europa spre costuri uriase, cu posibile pene de energie in aceasta iarna. Energia eoliana pe care Europa o promoveaza e una din cauze, renuntarea la cea atomica e alta, criza de gaze naturale e inca una. Prefer abundenta energiei atomice, celei nesigure eoliene sau solare. Iar daca la anul vei avea costuri de 3 ori mai mari cu o electrica, le vei prefera si tu.

Ticneala UE cu "energiile verzi" va fi un cosmar pentru tarile sarace, veti vedea. Sper ca petrolul sa nu creasca prea mult, pentru ca va fi singura alternativa rezonabila. Nu vreau sa platesc in plus pentru visurile irealizabile europene, si vei vedea ca majoritatea asta va decide. Sa depinzi iarna de energiile eoliana  si solara este prostie pura. V-am spus acum cateva luni in celalalt topic ca va fi rau pentru tarile sarace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ticneala ar fi continuarea exploatarii combustibililor fosili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o ticneala, ce te face sa crezi ca nu v-om mai avea nevoie de excavatoare buldozere, vapoare transport in comun sau de mare tonaj tot pe combustie? Astea or trece si ele tot pe electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiterez: de o parte a argumentului sunt date stiintifice, surse, studii, consens stiintific, iar de partea cealalta sunt scepticii care cred ca parerea lor e la fel de avizata ca a oamenilor de stiinta. Sunt oamenii care au doctorat, au lucrat toata viata in domeniu, vs. oamenii care scriu pe forumuri (uneori si corect gramatical).

Va rog sa va argumentati pozitiile cu surse, date, modele, idei si pareri ale autoritatilor in domeniu. Doar sa zici "nu cred", "nu mi se pare posibil" nu inseamna nimic.

 

Teoria mea e ca @dercos e trol care agumenteaza contrariul intentionat. Eu nu o sa il mai alimentez argumentand cu el. Sunt la mintea cocosului si la un click distanta raspunsurile la intrebarile sale si zice ca se pricepe "bine la meteorologie si climatologie": Krakatauincalzirea in evul mediu vs. acum

 

@xmisterx, lumea se schimba si tot mai multe lucruri devin posibile. Trebuie doar sa iti permiti sa iti imaginezi un viitor diferit: 1, 2, 3, 4. Daca se vrea, se poate. Dar cu atitudinea asta negativista nu vindem elefantul.

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da lumea se schimba insa pana sa se renunte la combustibilii fosili este cale lunga, cei care il exploateaza acum vor tine cu dinti de el din cauza profitului urias pe care-l aduce. Pana atunci sa continuam sa visam.

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Natura nu asculta ONG-urile care propovaduiesc incalzirea.

Vulcanul Cumbre Vieja arunca in atmosfera un estimat de 3.400tone/zi de dioxid de sulf (SO2), asta inseamna afectarea calitatiii aerului in mod serios, iar in functie de numarul de zile in care o sa emane aceste gaze, o sa depaseasca cu mult poluarea anuala cand industria si serviciile mergeau bine.

Aceste emisii si praful ridicat in atmosfera cu siguranta nu duc la incalzire.

 

Citat:

Russian Base of Vostok logged a minimum temperature of -79.4C (-110.9F) today, just 0.6C above the world’s lowest temperature ever recorded in the month of October.

79.thumb.jpg.1e66fb76a5219639d175db25ccb872f6.jpg

 

 

Pe partea cu turbinele eoliene, unele se rup pur si simplu, iar deseurile produse de palele turbinelor care nu se pot recicla si trebuie stocate undeva vorbeste si Bloomberg.

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

Credeti ca Bloomberg este platit de cei cu combustibili fosili pentru a atrage atentia asupra poluarii produse de energia "verde"?

Poate, dar nu inseamna ca nu are dreptate.

 

Vreti sa vedeti ce inseamna poluarea cu panourile solare, dezastru si acolo.

 

In viitorul apropiat o sa se ajunga la concluzia ca energia din fosili si eventual nucleara sunt chiar acceptabile din punct de vedere al poluarii produse asupra mediului, a parut o astfel de tendinta.

 

 

Sa ne mutam in China, stim ca au extraordinar de mari probleme cu energia, ca este rationalizata, ca firmele sunt nevoite sa inchida zile intregi pentru ca nu le furnizeaza reteaua tensiune.

Unele firme si-au inchiriat generatoare diesel care sunt operate in perioadele de intrerupere, ajuta asta la mediu?

 

Mai nou, insasi productia agricola este afectata major de lipsa de energie, iar un popor flamand de peste 1miliard nu-si doreste nimeni.

World Food Costs at Risk of Soaring as China Faces Tough Harvest

Pentru a nu se ajunge acolo, pe cat posibil, vice premierul Han Zheng a dat o dispozitie sa se asigure necesarul de rezerve pentru energie cu ORICE costuri.

China Orders Top Energy Firms to Secure Supplies at All Costs

 

Si sa nu uitam de Evergrande, alt focar de destabilizare.

 

Lumea, economia mondiala se prabuseste si usor usor nu va mai interesa pe multi energia verde, altele vor fi problemele.

Nu uitati, "Russia's Gazprom has stopped gas transit to Hungary via Ukraine today. Meanwhile, gas spot prices in Europe hit a new record-high: $1,200 per 1,000 ccm".

Nici n-a venit iarna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, xmisterx said:

Da lumea se schimba insa pana sa se renunte la combustibilii fosili este cale lunga, cei care il exploateaza acum vor tine cu dinti de el din cauza profitului urias pe care-l aduce. Pana atunci sa continuam sa visam.

Va rog frumos sa va puneti de acord, ca eu sunt foarte confuzat.

 

Pe de o parte xmisterx ne spune ca suntem victimele unei mari conspiratii a celor care doresc sa ne vanda in continuare combustibili fosili.

Pe de alta parte, Dolfin ne spune ca suntem victimele unei mari conspiratii a celor care doresc sa nu ne vanda in continuare combustibili fosili ci sa ne distruga, sa se prabuseasca economia mondiala...inca n-am inteles cu ce scop...

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!