Jump to content

Jante si anvelope


Rih85
 Share

Postare recomandată

@corbu33

 

Am cateva intreabari pentru tine de vreme ce detii aceiasi masina. A mea va veni cu jante si anvelope de vara de 18 '' ( 225/40/R18 ) si cum vine iarna acusi trebuie sa ma gandesc la un set nou de incaltari pentru sezonul rece. Vazand ce dimensiuni am pe 18'', pentru anvelopele de 16'' ar trebui sa am ceva de genul 205/60/R16, nu?

 

Sunt putin confuz pentru ca pe actualul Golf5 pe 16 am alte dimensiuni : 205/55/R16 si nu as vrea sa cumpar anvelope cu dimensiuni aiurea. 

Iar pentru jantele de tabla aceste dimensiunisunt ok ?

 

Latime jante    6.5
R janta    16
Distanta prezoane    5X112
ET    50
CB    57

 

Mersi anticipat de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In COC si CIV sunt trecute exact dimensiunile admise pt masina ta.

Echivalentul 225/40 R18 este 205/55 R16 sau 225/45 R17 daca sistemul de franare necesita minim jante 17".

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego din pacate masina inca nu sosit si nu am  CIV ca sa verific acele dimensiuni. De asta l-am intrebat pe @corbu33 pentru ca el detine aceasta masina. Nu sunt expert in aceste chestiuni dar stiam ca atunci cand se reduce latimea anvelopei cu 10 mm, valoarea se adauga la balonul anvelopei: 225->205 (R18->R16) , 40-> 60 (R18->R16).

 

Dar in acelasi timp Leon-ul este frate cu Golful si daca acolo am 205/55/R16 ar fi logic sa fie aceiasi dimensiune si pe Leon... 🙄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de procent, acel 40 sau 55 este procent din latimea anvelopei, nu mm!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rih85 daca te ajuta astea sunt dimensiunile din CIV-ul meu:

image.png.8693f424a4f000fc7ba87790c9c96032.png

Eu am Leon eTSI varianta de echipare xcellence. Masina a venit cu jante pe 17" si de iarna am luat pe 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radiera aftermarket de pe un site, am uitat care si nu mai gasesc factura, dar nu recomand. Am luat o bordura in parcare la 3km/h si una din jante sa strambat de zici ca am dat cu 100km/h peste linia de tramvai... Prost aliaju. Momentan caut sa le vand si cred ca-mi iau direct din reprezentanta.

Modificat de sokola
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu janta, macar ne facem o idee despre model. 
Gasesti si jante aftermarket ok: Borbet, MSW, OZ, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e modelul, dimensiunile nu stiu daca sunt aceleasi.

image.thumb.png.403137c73da8ff0397dd3ba288e45b3d.png

Au venit fara prezoane, in descriere apare ca vin fara, dar nu am verificat inainte daca-mi trebuie sau nu. M-am gandit daca alea din fabrica sunt tot aliaj atunci se potrivesc. La vulcanizare surpriza, masina cica vine din fabrica cu prezoane pentru jante de tabla si nu se potrivesc pentru jantele de aliaj ( probabil aia din fabrica sunt niste idioti... ) drept urmare acum am 2 seturi de prezoane. Un set pentru jantele de iarna si unu pentru alea din fabrica, desi sunt din aliaj ambele. Ca-n filmele cu ... 😅

Modificat de sokola
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rih85 scuze am fost o perioada mai absent.

 

Si la mine a venit cu 18" dar acum pt iarna mi-am luat pe 17" si exista un pachet super tare la PBN (jante 17" originale Seat) vezi poza mai jos cu anvelope Conti TS 870 Winter... nu voiam eu Continental dar pretul pt jantele de mai jos + anvelope, totul nou echilibrat din fabrica doar vin si le montez 5500 lei. Mi s-a parut ok.

 image.thumb.png.cca402e4ab8c1afa5e49002d3237c5b4.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!