Jump to content

Cardinal Motors Ploiesti


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Daca se fac interventii asupra masinii intr-un service neautorizat Seat pierzi garantia. Cel putin asta scrie in certificatul de garantie. Practic, e foarte posibil sa nu se prinda nimeni de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    13

  • Ioana

    9

  • Burady

    7

  • sol1

    5

Top Posters In This Topic

cristi, cardinal e dealer audi-vw..deci teoretic sunt autorizati sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, sunt autorizati doar VW si Audi. In plus, in Ploiesti exista un service autorizat Seat, Pex. Probabil ca Andrei stie de ce nu se duce acolo, insa din pacate ma tem ca ceea ce am scris mai sus e adevarat. Cel putin teoretic... daca face reviziile la un service autorizat nu ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca vin deja de la alto unde masina este in parametrii deci porsche mi-a refuzat schimbarea turbinei. Am program la PBN dar mi-e frica de ceea ce am citit. La cardinal mai stiu pe cate cineva si ma voi duce astazi sa vad daca ma ajuta. Nu cred sa fie o problema in afara garantiei sa imi umble. Dar in garantie ma tem ca nu vor umbla. Prefer Cardinal Ploiesti decat Porsche Nord, mai ales ca dupa nici 5 minute dupa ce mi-a ascultat-o cel de la PBN mi-a si zis ca ma "ajuta sa o schimbam pe garantie fara probleme". Mi se pare numai mie ciudat sa ma ajute asa repede sa o schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu esti singurul cu problema asta... iti recomand sa mergi si la PBV2, se pare ca sunt mai ok decat PBA. Atentie, PBN e tot service autorizat VW si Audi, deci nu e autorizat Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au service seat. Imi cer scuze eu am fost la PBA. Le cam incurc!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN? Cred ca te referi la Porsche Bucuresti Aviatiei, adica PBA.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am editat..coerct PBA. Scuze inca o data pentru dezinformare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Cardinal unde am fost foarte bine primit.Din pacate nu se poate schimba pe garantie nimic la seat la un service vw-audi. Ce imi place foarte mult si am vazut si in reteaua Seat pe unde am mai fost, e faptul ca sunt o echipa tanara cu care poti vorbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu Golful meu de cand l-am cumparat.Masina am luat-o anul trecut , in iunie. La nici o luna, a inceput sa se auda un tiuit in partea dreapta, spate.De precizat ca tiuitul nu era permanent ci se producea /produce doar pe timp de vara cand e foarte cald.

Am fost la Cardinal Motors Ploiesti (am adus masina tiuind), mi s-a spus ca e din cauza pompei de benzina, m-a programat, am fost sa -mi schimbe pompa.Peste 2 zile, surpriza!!tiuitul se aude din nou!M-am enervat si am zis ca nu exista decat 2 posibilitati:ori nu mi-au schimbat pompa, ori problema e alta.

Ma duc iar la service- asta invoindu-ma de la serviciu si mergand vreo 60-70 km pana la Cornu si inapoi pe caldura ca sa se auda din nou tiuitul.Ajung acolo si dau peste un alt agent constatator caruia ii explic problema.Acesta imi pune masina pe tester si zice ca apare ca e vorba de pompa de combustibil. Pai sa nu inebunesti?Cum d-le, zic eu, pai tocmai a fost schimbata! In fine, nervi cu carul, alta programare ca sa se schimbe din nou pompa.

Intalnire de gradul trei:pentru ca dau de alt agent- al treilea- caruia ii explic de la inceput totul si care imi zice ca pompa a sosit dar nu poate sa mi-o schimbe pentru ca el crede ca problema e alta.Cheama un mecanic care spune ca e de fapt filtrul de benzina defect.Vad pe camera pe unu`care baga mana sub masina vreun minut. Culmea culmilor e ca acest agent mi -a cerut 4oo ron ptr. schimbarea filtrului de benzina- bani pe care am refuzat sa-i dau din moment ce eu n-am cum sa mai verific dc. problema mea s-a rezolvat- asta pentru ca a venit frigul si masina nu mai tiuie.

Concluzia mea cu privire la service-ul Cardinal Motors Ploiesti: incompetenta/jecmaneala/durere in cot de clienti=hotie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a mai patit careva aceeasi problema( ma refer la partea cu tiuitul masinii, nu la relatiile cu service-ul) si daca s-a rezolvat, va rog scrieti pe forum sau pe adresa mea de mailproblema golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Acum o saptamana, dupa ce am schimbat pe garantie niste piese la un alt service autorizat Vw, cei de acolo uitandu-se in cartea de service au descoperit ca nu am trecuta stampila care sa ateste ca a fost facuta ultima revizie, cea de 30 000, riscand astfel sa pierd garantia. M-am dus la Cardinal, ce-i drept, nu au comentat pentru ca m-au gasit repede in baza de date si mi s-a spus ca POATE nu le-am dat eu cartea masinii. Le-am spus foarte serios ca au avut-o, dar nu au trecut nimic. Nu si-au cerut scuze, nu au acceptat posibilitatea unei greseli din parte lor... Asta este numai unul dintre acele multe motive pentru care ma feresc sa ma adresez lor cand apare o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu o problema absolut deosebita petrecuta la Cardinal. Acum ceva timp, cand am dus masina sa fac o revizie am auzit pe cineva ca schimba telescopul care ridica capota in garantie pentru ca nu mai ridica capota cum ar fi trebuit. Cu ocazia asta mi-ai amintit ca aceeasi problema o am si eu, dar mi s-a spus ca nu mi-l vor schimba pe garantie pana cand nu va fi gripat complet, astfel incat sa ridic eu cu mana capota, iar el sa nu mai lucreze deloc. Pentru ca acum cateva zile am avut drum pe acolo din alte motive, mi-am amintit sa preciez problema asta si mi s-a spus ca vor verifica telescopul chiar atunci, celelalte probleme necesitand o alta programare. Si am lasat masina si am stat si am stat (am ajuns la ei inainte sa se schimbe schimbul... in jur de ora 4 fara ceva), am lasat masina si am inceput sa astept. Dupa vreo ora am descoperit ca a disparut toata lumea (... era sedinta) si inca mie nu-mi spusese nimeni nimic. Partea si mai interesanta a fost faptul ca abia la ora 6:30 am reusit cu greu sa prind persoana careia ii lasasem masina, ca sa imi spuna, nonsalant, ca telescopul respectiv nu este facut sa ridice capota, ci doar sa o sustina si deci nu se schimba in garantie. Acum faptul ca il schimba sau nu pe garantie deja conta cel mai putin dupa atatea ore de stat degeaba (NU TREBUIA DECAT SA RIDICE CINEVA O DATA CAPOTA). E bataia de joc cu care te confrunti de fiecare data cand apelezi la ei. Bravo ! Asa "castiga" clientii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

telescopul respectiv ca si cele de la portbagaj la mine sunt gripate total inca de cand a venit iarna (sau de la spalari excesive) si cand am fost la tess sa ii intreb ce e de facut ghici ce mi-au raspuns ?!

"...se degripeaza cu un spray (WD40 parca vazusem pe un tub) succesiv cu pauza de 5-10 intre ele, ....si gata sunt ca noi..."

asa ca ma indoiesc ca sa-ti schimbe chestii de genu', iar mai curios e cum de i-a schimbat acelui "cineva"

oricum motivul ca sa nu ti-l schimbe mi se pare puieril.... un fel de "auzi, daca nu enerveaza si nu afecteaza masina direct de ce sa ti-l schimb ?!" sau "lasa ca merge si asa" ;)

P.S.: ar cam trebui sa te inarmezi cu timp cand mai mergi la ei pe viitor, ca e ceva normal in ziua de azi... peste tot astepti sau stai la coada

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Riddler pentru raspuns, o sa incerc. Sorry de offtopic.

Oricum, va mai trece ceva timp pana sa ma gandesc sa ma mai duc la ei. Le-am spus foarte clar ca desi sunt singurii din Ploiesti, nu sunt singurii din zona, prefer sa fac 2 ore pe drum si sa se respecte programarile si eventual sa nu-mi strice masina, decat sa inghit atata bataie de joc .

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu pe Casco cateva bube stranse in 3 ani de cand am masina :

- schimbat un far zgariat

- schimbat + vopsti bara fata

- schimbat buza sub spoiler fata

- schimbat parbriz

- vopsit 2 aripi

- vopsit + indreptat capota

- inlocuit spalator far pe o parte

Toata operatiunea a durat 9 zile lucratoare iar rezultatele sunt foarte bune. Vopseaua arata la fel ca cea originala cu diferenta ca cea originala este matuita. Peste 2-3 luni voi face un polish profesional pentru egalizare ! Termenul dat de ei a fost de 7 zile lucratoare dar diferenta de 2 zile este justificata de faptul ca initial asigurarile nu au vrut sa dea inlocuirea barei fata ci numai repararea celei existente !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea in 9 zile lucratoare aveau timp sa dea o fuga pana la Curtici si inapoi.

Mi se pare extrem de mult sa iti tina masina in service o perioada asa de mare, mai ales ca partea de vopsit piese dureaza 2 zile (una vopsit/alta uscat), partea de parbriz tot 2 zile (una montat/alta uscat), iar pentru restul pieselor de montat sa mai punem o zi, deci ajungem la maxim 5zile(hai 6 - de luni cu predare catre client sambata), dar nu 9 ZILE LUCRATOARE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandeste-te ca mai au si alti clienti in afara de fusco , probabil mai erau si alte masini programate odata cu el.

Eu personal prefer sa mai astept 2-3 zile in plus si sa stiu ca totul iese bine decat sa iau masina in 2 zile si dupaia sa regret ca m-am grabit sa iau masina.

Iar in cazul lui fusco, chiar daca era masina gata mai repede nu se stie daca primea acceptul de plata de la asigurari la fel de repede. E bine ca este multumit de cum a iesit masina.

In fine, asta e parerea mea personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai seama ca nu doar masina lui era acolo, poate 9 zile sunt multe...dar nici fff multe nu sunt. si era vorba de 7 zile..ceea ce mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti si voi partea voastra de dreptate, dar nici Cardinalul nu e "usa de biserica". :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...

- 2-3 zile dureaza vopsitul

- 2-3 zile dureaza pana vin piesele comandate (bara fata in cazul meu)

- 1 zi s-a pierdut intre asigurari si Cardinal pentru ca initial era vorba de reparat bara fata (Cardinal m-a sunat sa ma intrebe daca nu mai bine mai astept o zi si punem bara noua si evident ca am acceptat)

- 2 zile are banca dreptul legal sa studieze devizul de la service inainte de a da acceptul

- Vineri era gata masina dar am luat-o luni pentru ca le-am zis eu sa o mai tina peste weekend la uscat sa nu am surpriza sa se cojeasca vopseaua la frigul care era afara

Daca adunam sunetem pe acolo. Eu nu zic ca este usa de biserica dar in relatia cu mine s-au comportat corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in relatia cu mine s-au comportat corect !

Ce e corect, e corect! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

- schimbat un far zgariat

- schimbat + vopsti bara fata

- schimbat buza sub spoiler fata

- schimbat parbriz

- vopsit 2 aripi

- vopsit + indreptat capota

- inlocuit spalator far pe o parte

Toata operatiunea a durat 9 zile lucratoare iar rezultatele sunt foarte bune.(...)

acceptabil faptu' ca pt atatea "lucrari" ai stat 9 zile, dar ce te faci cand stai 6 ZILE sa-ti repare o aripa + vopsit aripa si bara fata ?! :blink:

...si asta nu intr-o reprezentanta, ci intr-un service oarecare, care incearca sa "acapareze" clientii lor sa poata trai si ei bine pe vremuri de criza :)

Concluzie: ..... (pauza)

:Driver: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca astia vi se par rai, incercati pe la Mobel... sa vedeti acolo incompetenta crasa! sunt doar cativa care nu merita sa-i pui in aceasta categorie: un mecanic si un vanzator. Restul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!