Jump to content

Tiguan II 2017 Iridium Grey - retrofit station


Gusti

Postare recomandată

Salutari,


Desi urmaresc forumul de ani buni de zile nu am ajuns pana acum sa fac o prezentarea vreunei masini detinute astfel am decis sa sparg gheata.

 

Masina implineste aproape 4 ani dar raman la fel de indragostit de ea ca in prima zi. Am tot cochetat cu ideea unei schimbari dar inca nu am putut renunta emotional la ea, motivul principal fiind retrofit-urile si timpul pe care l-am investit in ea.

Masina a fost primul Tiguan mk2 R line vazut de mine.

 

A fost achizitionata de la Darius Motors din CT fiind singurul Tigan R-line care se afla in stoc atunci. Am fost nevoit sa astept cateva saptamani deoarece masina era folosit ca in "showroom-ul" de pe plaja H2O din Mamaia.


Pe parcursul timpului am reusit sa o fac a mea prin cateva modificari pe care mi le-am dorit de la inceput.


Configuratia in care a venit masina fiind urmatoarea :

 

- motor 2.0tdi 4motion 150cp (cod motor DFGA)

- echipare R-line interior / exterior

- sistem DYNAUDIO

- app connect

- parbriz incalzit cu reflexie radiatii infrarosii

- pacher iarna

- faruri TOP LED

 

Dupa o perioada de acomodare am decis ca e timpul sa incep perioada retrofit-urilor, perioada care nu s-a incheiat nici acum.

Mentionez ca toate retrofit-urile au fost facute cu piese originale / kit-uri de retrofit originale. 

 

- stage 1 la TCM - 197cp & 430nm

- jante suzuka 20' vara (jantele 19' cu care a venit masina fiind folosite pt iarna)

- upgrade navigatie DISCOVER PRO  (masina a venit fara navigatie DISCOVER MEDIA)

- upgrade AID la modelul care poate afisa harta si pe AID (part number cu 791 la final)

- side assist cu rear traffic alert

- head up display (aici a fost interesant cand a trebuit taiat bordul) 

- TPMS high

- inlocuire manere spate si activare Keyless entry 

- lumini led in fetele de usi fata / spate

- footwell lights spate

- lumini ambientale RGB + lumina ambienta trim bord carbon

- soundbooster KUFATEC cu modul Maserati

- instalare led-uri manere exterioare audi a6 c7

- activare Pacc (predictive cruise control)

- upgrade radar ACC

- instalat starlight headliner la Vivacy Leather

- activare IQ Lights (preia date de la navigatie si activeaza diferite functii ale farurilor) 

- oglinzi fibra carbon - carbonfiber.de

- volan fibra de carbon si piele perforata (cusatura rosie)

- inlocuire dsg shifer (rosu + cusaturi rosii)

- inlocuire centuri siguranta rosii


Sunt convins ca mi-au scapat cateva din retrofit-urile facute dar le voi adauga pe parcurs ce imi amintesc. Daca va interesaeaza detalii despre vreun retrofit sunt convins ca gasesc poze prin telefon :)

 

Urmatorul upgrade fiind inlocuire sistem frane (astept piesele sa le pot urca pe masina).

Am ales discuri RSQ3 - 374mm fata cu etriere 6 pistoane si upgrade discuri spate ventilate 356mm + etrieri. 

 

Atasez si cateva poze cu primul moment cand am vazut masina in vara 2017 - momentan masina arata un pic altfel tinand cont retrofit-urile de mai sus :)

IMG_1872.JPG

IMG_1874.JPG

IMG_1942.JPG

Modificat de Gusti
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si felicitari pentru retrofituri. 
Arata-ne mai multe poze, sunt curios in special de interior si plafon 😀

(Editeaza marimea la discurile de frana fata)

Link către comentariu

multumesc

Spre rusinea mea nu am facut poze cu plafonul dar revin cu un filmulet. Mai jos cateva poze de prin telefon:

 

 20210209_105350.thumb.jpg.598e63fe07429fa3e5d2d739f9b328e7.jpg.02afb9f1bec923743bcf14eed5cd9948.jpg955812063_WhatsAppImage2021-05-21at22_29_05.jpg.37b1f003d1ef193221d4639d492dd18b.thumb.jpg.457211a5707b12c514565c7905f0067c.jpg

Modificat de Gusti
Link către comentariu

Ai băgat ceva timp și energie in mașina 🙂

 

apreciez detalii aici/ un link către procedura/ pm pentru mânerele keyless spate, mersi anticipat ;)

 

drumuri bune!

Link către comentariu

Eu sunt curios de centuri. Au fost schimbate complet sau s-a inlocuit doar chinga? 

Link către comentariu

@ToniM da, nici nu vreau sa ma gandesc la cat au costat toate sau cat timp au durat pana le-am definitivat dar piticii....

Pentru manere keyless se pot comanda cele din fata sau passat b8 (iti pot da si part number daca esti interesat), vopsite, instalate, cablate si codate. Totul merge impecabil. Aici gasesti explicatii suplimentare (mai are un video cu instalare finala)

 

 

@HKHK centurile au fost facute la Vivacy leather. A fost schimbat materialul (chianga asa cum zici tu). 

 

Link către comentariu

Se poate un pret pentru starlight headliner? In privat :D

 

Ps: Super masina

Link către comentariu

@16MAW Ti-am raspuns in privat, daca ai nevoie de modulul folosit iti dau link-ul de unde sa-l iei :)

 

p.s multumesc

Link către comentariu
On 6/13/2021 at 8:01 PM, Gusti said:

filmulet cu plafonul

Nais! Trebuia pus și un disclaimer: nu e pentru cei cu panoramic! :))

3 hours ago, Gusti said:

Retrofit HUD :

E de admirat timpul investit, îți place sa meșterești la ea... dar parcă aș prefera mai mult sa conduc. :)

Acum am vazut și titlul complet "retrofit station" ... chiar se potrivește! Sa fie cu spor, la sfârșit iese Touareg? ;)

Centurile imi plac tare, fac diferența așa, finuț...

Modificat de ct_act
Link către comentariu

@16MAW ai fi suprins dar eu l-am vazut prima data pe un x6 cu plafon panoramic si se vede ok 

 

@ct_act nu stiu ce o sa iasa la final dar nici nu m-am plictisit de masina pana acum. Acum recunosc ca imi este si greu sa aleg altceva care sa aiba optionale similare Astept cu nerabdare sa urc franele de rsq3 saptamana asta si probabil ca urmeaza sa fac un swap si sa pun un CUAA (joke...poate...sau m-as uita la un x3m sq5 macan)

Modificat de Gusti
Link către comentariu

Felicitari pt toata munca depusa!

Eu sunt curios de ce totusi doar pe un 2.0TDI de 150cp?

Alt potential avea un 2.0T cel putin si macar nu mai puneai boxa de la kufatec pe evacuare.

Link către comentariu
11 hours ago, Gusti said:

macan

Da...da....!

Link către comentariu

@The_Ego, a mentionat in primul post ca era singurul Tiguan R-line pe stoc la momentul respectiv. Banuiesc ca nu a mai vrut omul sa astepte, la comanda noua.

Link către comentariu

@The_Ego aveam nevoie de masina si nu am putut astepta luni pana la o posibila livrare,

Soundbooster-ul l-as fi pus si pe 2.0tsi deoarece ofera flexibilitate

Retrofit side assist :

 

539166974_WhatsAppImage2021-06-15at13_10_50.thumb.jpg.6c8c1761e50f8eacfcd6ad44b1d514d1.jpg

Link către comentariu

Retrofit soundbooster :

 

391221795_WhatsAppImage2021-06-15at22_14_14.thumb.jpg.9b68ca7f9cb8955a7dda79b5dc64d1a6.jpg

Modificat de Gusti
Link către comentariu
lambda_dryver

@Gusti Ma bucur mult ca ai decis sa o prezinti complet aici! :D. Un titlu bine-meritat pentru volumul de munca titanic depus in completarea tuturor retrofit-urilor!

 

Probabil, nu peste mult timp, o sa te bat la cap nitel cu cateva intrebari despre una-alta :)).

Pana atunci, sa o plimbi in continuare cu placere si cu zambetul pe buze! :beer: 

Link către comentariu

Marti se finalizeaza partea de frane fata urmand ca peste 2 saptamani sa imi ajunga si franele spate...


Frane fata RSQ3 - 374mm cu etrieri 6 pistoane

Frane spate upgrade discuri ventilate 356mm + etrieri audi

 

890784094_c0b3ed26-15fb-40a8-92f7-58374dfa5522(1).thumb.jpg.38a6e29cc7a89130cc9efca6821108b7.jpg

690747365_6c53a06a-af29-4db2-ab16-8581314274ad(1).thumb.jpg.f332190e74c727a7e89278fc33f4ddc9.jpg

 

 

Modificat de Gusti
Link către comentariu

Felicitări pt tot ce ai făcut și cât mai multi km fără probleme !

Frânele sunt blanaaa, o sa le simți putin la greutate dar aia e 🤣

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!