Jump to content

Motoare compatibile cu 1.6 16v AZD


golf_zf
 Share

Postare recomandată

Buna Colegii !!! Am cumparat un Golf 4 cu motorul defect , codul este Azd . Si sunt interesat ce motoare de 1.6 16V ar fi compatibile cu prinderea cutiei ,la injectie ,galerii ,baie ulei .etc 

    Astept orice informatie ,parere :)

   Va multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCB cred ca il poate înlocui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ce spune colegul insa eu cred ca vei avea probleme cu omologarea daca pui alt cod.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Dar eu sunt in Germania si aici nu au treaba cu seria motorului , din ce am inteles eu ...

     Deci pe mine m-ar interesa fizic sa se potriveasca la prinderea cu ,cutia de viteze si doar sa demontez de pe Azd si sa pun tot pe celalalt motor ( bobinele de inductie ,senzorii ) pentru a nu mai schimba ECU ,ca este mai complicat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui BCB, motoarele sunt identice mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci s-ar potrivi bobinele de inductie si prindera de la cutia de viteze a motorului...Am gasit un motor AZD ,data fabricatiei 6 /2003 

   Ar potrivi acest motor pe masina mea daca acesta  este din 2003 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare, mare grija la ce ei. Motoarele astea sunt predispuse puternic la consumul de ulei. Nu stiu de ce. Ca sunt prost intretinute sau sunt ele proiectate gresit.... Sa ceri garantie totusi.. 1L intre schimburi e tolerabil la anii lui dar mai mult nu.

Eu am un AZD care manca 1L la 1k km parcursi. Dupa segmentarea motorului in 2016 nu mai verific nivelul uleiului intre schimburi. Practic scade fix 1mm de cand am facut schimbul pana la urmatorul.

Poate ca e bine totusi sa il repari pe al tau si sa nu te risti..Cam tot pe acolo cred ca ajungi. Ori dai 1500 lei pe alt motor..ori dai 1500 lei unui baiat sa ti-l  faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, aditzu' a scris:

 

în urmă cu 2 ore, aditzu' a scris:

 

     Am auzit si eu ca ,consuma ulei , dar ma gandesc sa ii schimb semeringurile la supare cand il cumpar ...Iar cel pe care il am pe masina este fara cureaua de distributie ,deci tind sa cred ca este praf motorul 

   Colegu Adi ai honuit cilindrii cand ai pus segmentii sau doar i-ai schimbat ?

  

Modificat de golf_zf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit doar segmentii si simeringurile de la supape + garnitura de chiulasa noua si antigel. Atat. 

Eu nu am schimbat prezoanele acelea desi mecanicul a zis ca trebuie. Am mers pe barba mea. Am 5 ani si inca nu au cedat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Deci ai schimbat doar segmentii fara sa honuiesti cilindrii si nu mai consuma ulei .

  Ai pus segmentii standad sau la prima cota ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu am honuit nimic.

2. Nu stiu ce segmenti au fost pusi. Am lasat-o 1 sapt si a fost gata. Stiu ca s-au pus segmenti noi ca mi-a dat segmentii vechi in cutiile de la cei noi si s-au curatat nistecanale foarte, foarte bine ca erau infundate.

Nu sunt mecanic ca sa iti raspund foarte clar. Iti zic din experienta segmentarii motorului meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Eu am de gand sa schimb doar semeringurile la supape si garnitura de chiulasa .

    Mersi mult pentru sfaturi Adi 🤝

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Segmentarea unui motor este o operatiune destul de complexa si nu poate fi executata de oricine, daca nu este facuta ca la carte de cele mai multe ori motorul merge mai rau dupa segmentare decat inainte. Sunt o serie de masuratori si verificari de facut care necesita niste instrumente de masura speciale si in functie de rezultate se stabileste ce componente se inlocuiesc. Semeringurile la supape, pai si aici rezultatul este la noroc, daca supapele sunt uzate/ghidurile supapelor/jocul supapelor, degeaba se inlocuiesc doar semeringurile, uleiul se va scurge in continuare pe langa tija supapei, dupa operatiune si banii cheltuiti rezultatul va fi zero.

 

Sfatul meu este ca odata ce demontezi chiulasa de pe motor sa excuti si segmentarea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Stiu ca segmentii trebuie asezati decalat unul fata de celalalt ,iar la montaj iti trebuie o tabla ceva cu care sa ii strangi pentru a intra in cilindru .

  Iar la supare mi se pare simplu ...introduci motorina ,benzina ,etc in galerie si urmaresti daca umezeste pe la supapa . Si pe urma la rodezi cu pasta speciala daca este cazul .

   Care marca ar fi mai buna in segmenti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la passatul din semnatura am pus "Goetze" este o marca destul de buna, am mai folosit si la alte motoare si nu au fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Colegu ... la pompe de ulei care ar fi o marca de top dintr-e cele Aftermarket ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!