Jump to content

Consum Tarraco diesel


Cristian
 Share

Postare recomandată

Cam asta e consumul de 2.0 TDI 190 in oras...

Consumurile postate aici sunt majoritatea din afara orasului, mers probabil linistit.

 

Asa si eu am scos 6.8L/100km in oras, intr-o seara, plecand cu motorul semi-cald, mers vreo 5km, facut coasting la greu si fara semafoare.

Dar in acelasi timp, consumurile realiste in oras, sunt mai degraba 9-10-11-12, chiar si 14-16 cand e jale.

Si mai mereu e jale.

 

La fel si in afara, am scos 3.8L/100km, am mers 60km pe un drum relativ drept cu 70-90km/h. Drumul era liber si am mers constant.

Dar din nou, realitatea nu e asta, in afara scot de regula 6-7l/100km, pentru ca merg cu pasageri, merg cu bagaje, mai fac o depasire, urc spre munte, prind coada in orase, samd.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, Alin0802 said:

încă nu am făcut nici un drum foarte lung

aici ti-ai dat singur raspunsul. Consumul mentionat de tine este cel normal pentru oras avand in vedere motorul si AWD. In plus, oras + Diesel  = regenerari DPF in oras, deci consum si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si eu sunt de curand posesorul unui Tarraco 2.0 TDI 150cp 4Drive.
La fel consumurile in oras, inca mai fac cate un kick down si sub 10 nu consuma.

In afara nu stau dupa moscaiti cu 80km\h undeva la 6,5-7.
Nu prea urmaresc atat de mult consumul ... dar per total la cat de bine arata (fata de un kodiaq) merita cei 1l in plus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Nu va mai speriati de consumuri mari. La mine consumul mediu pe termen lung este 8l/100km, 2.0 TDI 4x4 DSG, 200 cp, dar nu merg deloc "batraneste" sau la consum. Cei drept am scos si consum de 6.2 cand am fost vara trecuta in concediu, dar nu am mers mai tare de 120 km/h si am facut depasiri putine, 3 adulti si 1 copil in masina, porbagajul full cu bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista consum real in oras , poti avea diferente de 2-3L/100 in functie de trafic deci e irelevant

Consumul e doar pentru drumuri in afara

Masina e usoara , nici nu are de ce sa consume mult in afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum Timisoara - Maramures 4 persoane adulte , portbagaj plin mers aproximativ in limita regulamentului .

Screenshot_20240225_170647_SEAT CONNECT.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!