Jump to content

Conversie Calculator Coloana 5Q0--->>5Q1


sabinx
 Share

Postare recomandată

Salutare.

 

Probabil multi cand vad titlul se intreaba de ce as face asta...ei bine poate pentru ca le-am facut pe toate si doar asta lipsea.

 

Dar...nu :). Motivul este ca am inlocuit volanul stock 2019 cu modelul 2021 in 3 spite cu padele si incalzire. Incalzire aveam si pe primul volan insa dupa inlocuire a aparut problema.

 

Cumva coloana 5Q0 Valeo nu era compatibila cu volanul 2021 / la fiecare punere a contactului cand temperatura crestea peste 5gr aveam un scurt mesaj "eroare incalzire volan". 3 sec nu mai mult insa extrem de deranjant. M-am jucat prin codari impreuna cu un f. bun amic insa fara succes - cel mult am reusit sa mutam eroarea cand temperatura era cu "-".

 

Evident dupa ce am studiat MY 2021 am constatat ca a fost inlocuit modelul de coloana din 5Q0 in 5Q1.

 

Ce inseamna asta?

 

5Q0 - este vazut ca modul separat, se codeaza in gateway (are can H si can L)

5Q1 - este vazut ca subsistem al BCMului - se "codeaza" in adaptarile BCM-ului

 

f. important: nu toate BCM-urile suporta coloana 5Q1 (desi Karoq a beneficiat de BCM facelift) - minim necesar fiind un BCM cu H38 (ex: 5q0937084DH- Conti)

 

In continuare nu va mai plictisesc cu explicatii. Am atasat schema completa de repinuire pt coloana 5Q0-5Q1 (ATENTIE!!! pt masina cu KESSY si INCALZIRE VOLAN - diferenta majora este mufa din coloana T14-->T16)

 

Platforma MQB este comuna si pe VW si pe Skoda si pe Seat... cine are informatii suplimentare eu zic ca le poate pune in aceasta postare.

 

In final problema mea s-a rezolvat ERROR FREE :)

 

Succes tuturor!

Conversie 5Q0-5Q1.xls

IMG-20210520-WA0004.jpg

IMG-20210520-WA0006.jpg

IMG-20210520-WA0005.jpg

IMG-20210520-WA0001.jpg

IMG-20210520-WA0003.jpg

IMG-20210520-WA0002.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, întrebare de noob: eu am Karoq 2021 (vin 2022) Ambition dar am luat volan cu padele. Pe opțiune când l-am comandat nu scria dacă are încălzire și alternativa de volan cu încălzire era mai ieftină dar fără padele. Oare trebuiau cumulate opțiunile? Ar fi contra intuitiv pentru că se repetau caracteristicile... 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!