Jump to content

Eroare AdBlue P205B00 Reductant tank temperature sensor, signal faulty


Calin.Bostan
 Share

Postare recomandată

Calin.Bostan

S-a aprims martorul de motor la Sharan 2.0 140Hp, si cand am citit eroarea imi apare: "P205B00 Reductant tank temperature sensor, signal faulty". Din cate am inteles este un senzor de temperatura in incalzitorul de AdBlue. Am gasit ca si piesa "LINK". Si am gasit online filmulet cu cineva care schimba asta "Link".

Am mai gasit pe cineva care doar a inlocuit senzorul de temperatura "LINK".

 

Voi ati inlocuit asta cumva? Stiti o varianta mai ieftina de reparare? A mai avut cinneva problema asta si cum a reparat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Vorbeste cu cei de la stoauto, este mai ieftina la ei. Nu prea ai alta varianta

Screenshot_20210510-173917_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua ,a facut cineva adblue off ?.Care ar fi problemele dupa ce a facut adblue off.multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN loc sa reparam masinile le facem toate off, si ne mai miram apoi de schimbarile climaterice ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 10.05.2021 at 17:16, Calin.Bostan a scris:

S-a aprims martorul de motor la Sharan 2.0 140Hp, si cand am citit eroarea imi apare: "P205B00 Reductant tank temperature sensor, signal faulty". Din cate am inteles este un senzor de temperatura in incalzitorul de AdBlue. Am gasit ca si piesa "LINK". Si am gasit online filmulet cu cineva care schimba asta "Link".

Am mai gasit pe cineva care doar a inlocuit senzorul de temperatura "LINK".

 

Voi ati inlocuit asta cumva? Stiti o varianta mai ieftina de reparare? A mai avut cinneva problema asta si cum a reparat-o?

Catalin am si eu aceeasi problema,cum ai rezolvat ???multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut Florin

Imi poti recomanda pe cineva in Constanta cu tester pentru Audi Q5 2016?

Mi-a aparut Adblue refill la 2.400 km, am completat aproape 10 L si a aparut iar la 1.000 km - ''adblue system fault''. Am incercat sa mai pun adblue, dar este plin. Inainte sa apara acest mesaj s-a aprins si becul galben in bord ''MIL - malfunction indicator lamp''

Multumesc

Alex  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez si mesajul de pe bord

La primul service la care am fost au spus ca sigur este defecta o pompa si ca ar costa cam 4.000 Ron. Varianta secunda mi-a spus sa rescriu softul fara adblue, cu care nu sunt deloc deacord.

Ce parere aveti?

Mutumesc  

IMG_1550.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am gasit in peco OMV in Bulgaria, cand s-a aprins prima oara.

Am pus-o acum pe tester la Cardinal si problema este la pompa. In loc de 6 bari baga 0.5 bari ..

Cost pompa + montaj approx 5.000 Ron 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, CHB said:

Atasez si mesajul de pe bord

La primul service la care am fost au spus ca sigur este defecta o pompa si ca ar costa cam 4.000 Ron. Varianta secunda mi-a spus sa rescriu softul fara adblue, cu care nu sunt deloc deacord.

Ce parere aveti?

Mutumesc  

IMG_1550.jpg

Inlocuieste pompa, daca nu mai face serviciu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pai asta o sa fac, ca alta varianta nu am. Am inteles ca e intalnita frecvent problema aceasta la Q5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q5, a4, a6, passat..etc..la majoritatea apare acesta problema,  la un nr de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/10/2021 at 5:16 PM, Calin.Bostan said:

S-a aprims martorul de motor la Sharan 2.0 140Hp, si cand am citit eroarea imi apare: "P205B00 Reductant tank temperature sensor, signal faulty". Din cate am inteles este un senzor de temperatura in incalzitorul de AdBlue. Am gasit ca si piesa "LINK". Si am gasit online filmulet cu cineva care schimba asta "Link".

Am mai gasit pe cineva care doar a inlocuit senzorul de temperatura "LINK".

 

Voi ati inlocuit asta cumva? Stiti o varianta mai ieftina de reparare? A mai avut cinneva problema asta si cum a reparat-o?

Ai rezolvat? Am si eu cred ca aceeasi problema 

F7891EED-7163-4BFC-9856-200DD08A2DC6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/6/2021 at 4:22 PM, CHB said:

Ce am gasit in peco OMV in Bulgaria, cand s-a aprins prima oara.

Am pus-o acum pe tester la Cardinal si problema este la pompa. In loc de 6 bari baga 0.5 bari ..

Cost pompa + montaj approx 5.000 Ron 

Uite si cauza problemei tale. Majoritatea celor care au pus alt adblue in afara de cel OEM au ajuns la ce spui tu.

Nu inteleg de ce lumea nu pune original, e aproape acelasi pret ca unul din peco. Si avertizarea de 2400 e de ajuns cat sa ai timp sa te organizezi sa-ti pui singur sau la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca le e mai comod sa.cumpere din benzinarii, decat sa mearga la un magazin de piese auto, reprezentanta, etc.

Rezultatul acesta este, din pacate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut! Astazi am schimbat senzorul de temperatura dupa procedura indicata in link-ul pus de colegul Calin Bostan, de mai sus, dupa ce am avut eroarea: AdBlue P205B00 Reductant tank temperature sensor, signal faulty

Am cumparat un senzor de temperatura de 10 Komi de pe un site de frigotehnie cu 9 lei si am urmat intocmai procedura din acest link https://www.myturbodiesel.com/threads/def-p205b-temp-sensor-diy-fix.28155/?

Am testat ulterior cu vcds si eroarea s-a sters si nu a mai aparut.  20220204_134213.thumb.jpg.b62641989acc7615fe55ebd5b3fea4e5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!