Jump to content

Erori in bord dupa igienizare cu spuma [Passat CC]


adytzurulz
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Azi dimineata m-am hotărât sa fac o igienizare la clima deoarece mirosea urat...am achizitionat un spray cu spumă si am executat exact cum scrie in instrucțiuni plus ca am urmarit un tutorial pe youtube.

Toate bune si frumoase, pana seara cand a trebuit sa plec...au inceput sa se aprinda diverși martori in bord...senzori de parcare nu mai functioneaza...am incercat sa pun pe incalzire la maxim si am lasat vreo jumatate de ora cu geamurile inchise, dar din pacate tot am erori...le atasez si aici...

A mai patit cineva asa ceva? Cum ar trebui sa procedez si ce ar trebui sa verific?

 

Multumesc anticipat

 

O seara frumoasa

Log-413CCCC-WVWZZZ3CZ9E500363-226670km-140846mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele din stanga bordului. Ori ai o siguranta,ori ai un modul parcare defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca sunt ok, verifica conectorii modulului de parcare, aflat in stanga sub bord. Daca sunt ok, curat, etc.....alt modul. Daca ai spuna, oxid in mufe, curata cu un spray de contacte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Salut,

Am scos modulul PDC....era "inundat" cu lichid...nu stiu cum a ajuns sa se scurga tot acolo...

Am desfacut modulul si este jumatate de placa oxidata rau...am incercat sa o curat si sa refac traseele corodate...dar nu prea mai merge...sunt multe din piesele de pe ea afectate rau... 😔

O sa ma orientez la dezmembrari sa o înlocuiesc....

Intrebare @F l o r i n Daca as pune modulul cu H la sfarsit oare ar functiona? 

Am inteles ca cel cu H suporta 12 senzori...eu il am pe asta 1T0 919 475 C

 

Mulțumesc anticipat

O zi buna va doresc

 

 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Atata timp cat e aceelasi model, da. Adica data tu ai pla 2.0....12 senzori...tot asa trebuie sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Eu am doar 10 senzori...6 pe bara față  si 4 pe bara spate...a mea doar parcheaza lateral pe stanga si dreapta...PLA 2.0 cu 12 senzori face si garări cu spatele si față...

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu stiu ce si cum. Deci...daca ai cu 10, pla 1.5, asa trebuie sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge H in loc de C. C  s-a pus pina in 03.11.2008 si H pina in 08.11.2010.Ambele au inlocuitor P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Scrie pe ele...pla 1.5. Merge orice modul de vw pla 1.5, inclusiv de B7, CC, etc. Nu merge de Touareg 7p sau MQB. In rest, Tiguan, Touran, Golf 6, etc..merg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multumesc frumos!

Azi o sa stau "calare" pe internet sa caut piesa...

Ma interesa daca tot o schimb sa fac si un upgrade...sa iau modulul PLA 2.0 si apoi sa caut cei 2 senzori lipsa sa ii montez si sa ii cablez...

Dar nu vreau sa iau piesa si sa nu fie compatibila...

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii Abs exista pe masina,nu ai ce sa cablezi. S-ar putea chiar sa fie cei potriviti ptr 2.0...trebuie verificat. Apoi va trebui codat Abs,sa stie 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
3 hours ago, adytzurulz said:

Multumesc frumos!

Azi o sa stau "calare" pe internet sa caut piesa...

Ma interesa daca tot o schimb sa fac si un upgrade...sa iau modulul PLA 2.0 si apoi sa caut cei 2 senzori lipsa sa ii montez si sa ii cablez...

Dar nu vreau sa iau piesa si sa nu fie compatibila...

Fiecare isi cumpara ce decide.... e un risc pe care ti-l asumi, cand te ocupi singur de problema.

 

Senzori pla, holderi senzori pla, cablat pana in modul.  Pompa si senzorii abs spate, mai mult ca sigur sunt compatibili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca un exemplu ca spray cu spuma nu face prea ok masinii.

pe langa faptul ca unele pot afecta plasticele (precum odorizantele lichide), mai strica si partile electrice/electronice.

mai mult, nici nu prea curata ce trebuie, e greu sa dai toata spuma aia pe radiator (sursa principala a mirosului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Clar. Mi-a venit un a6 c7 2016 caruia nu ii mai mergea MMI ul dupa o astfel de igienizare. Substanta introdusa in grilele centrale, a curs in unitatea mmi si a ars modulul de fibra optica. Am reusit sa o salvez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Universal valabil trebuie sa ne ferim sa folosim orice substanta de curatare lichida sau spuma care poate ajunge pe circuite electronice

Aceste substante sunt prin natura lor corozive

Zeci de tv vin anual ireparabile cu ecranele distruse prin spalare cu spray de geamuri

Eelectronica de comanda a ecranului e in partea de jos si substantele se scurg fara sa ne dam seama direct pe pcb-uri

 

cif.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Erori in bord dupa igienizare cu spuma [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!