Jump to content

Probleme racire motor 1.2 TSI


andr3i84
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

 

Am un golf 6 variant 1.2 TSI 105 cai din luna Ianuarie si pana acum 2 luni nu am avut probleme. De atunci la aproximativ 2 saptamani imi urca temperatura in bord la 130 grade daca o lasa si nu trag pe dreapta. Distributia si pompa de apa au fost schimbate in tomna de fostul proprietar. Am schimbat termostatul si iar a facut dupa ceva vreme, am schimbat si senzorul de temperatura si iar a facut dupa 10 zile. Cand creste temperatura ventilatorul merge la maxim, vad ca se ridica nivelul in vas cam cu 1cm. Lichidul in vas este curat si cand nu se ridica temperatura sta mereu la linie. Am mers cu ea turata si am alergat-o si sta la 90 grade, mers un treapta l... 

la fel sta la 90. De ce doar la un interval de vreme 1-2 sapatamani sa faca asa? 

Am un tester VCDS si mi-a gasit doar eroare comunicatie unitate media... ceva de un singur canal si parking light senzor front left

 

PS: acum am mers cam 4-5km in Bucuresti, regim normal de trafic chiar scazut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am separat postarea într-un topic separat pt. că nu era unul, iar tu ai postat pe aria de TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uită-te la radiatoare. Se poate sa fie îmbâcsite. Și nu fac schimbul de căldură. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
misupopa2003

Salut Andrei,

Am aceleasi probleme cu racirea la un Jetta 1,2 TSI.

Poti sa imi spui daca ai rezolvat si cum? Nu vreau sa schimb termostatul degeaba.

 

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!