Jump to content

Detectoare radar si geam heliomat / atermic cu incalzire


AXXXY
 Share

Postare recomandată

Buna ziua

 

Rog ajutor cu urmatoarea speta, ma ajuta raspunsuri din experienta personala sau verificabila.

Detin un Passat B8 din 2015 cu geam heliomat, atermic si incalzit. Oare acest tip de parbriz obstructioneaza vizibilitatea detectoarelor Radar. Detin un model mai vechi (Cobra ESD 700) care si-a facut treaba pe fosta masina (un Polo 2007 cu geamuri atermice) insa acum parca nu prea mai "simte" radarele.

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca se mai folosește așa ceva ? 🙄

indiferent de tipul parbrizului, in partea de sus, in dreptul oglinzii, exista o zona hașurată. Acea zona este anume pt a permite trecerea undelor radar sau de alte tipuri, eu de ex am un Telepass pt plata autostrăzii. 
Este explicat și in manualul mașinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Nu am gasit in manual. Si...da ...pt familistii care sar doar cu 10-20 km/ h viteza legala se mai foloseste. Mai e waze care pe mine nu ma incanta, iar statia... prefer sa merg legal decat sa devin TIR-ist (no offence pentru soferii profesionisti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebam dacă se mai folosește in sensul, dacă mai sunt utile, folositoare, nu e o tehnologie depașită. Sau poate au apărut modele noi, eu am unul care are vreo 15 ani. 😂

Stiu ca este in manual deoarece am vazut eu din întâmplare. Dar știam dinainte despre acea zona care nu este ecranata.  

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit in manual acea informatie (poate imi indici in ce arie sa caut). Zona hasurata din dreptul oglinzii ar fi o ideea...dar nu prea are loc fizic detectorul acolo astfel incat lentila sa primeasca semnal prin acea "fereastra". Detectorul meu e vechi, dar in conditiile in care parbrizul ecraneaza puternic nu prea cred ca merita cumparat altul nou. Cam asta cautam, o "portita" neecranata prin care poate detecta corect ca sa se merite un upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am manualul in italiana, dar pagina cred ca e aceiași. 33B7BD4F-9D49-4AB5-9C9C-EB88F3D94AA1.thumb.jpeg.a82e29f6e6bdbc81fca738721efb8091.jpeg
 

Problema e ca la B8 zona aia e minuscula. La celălalt Passatul meu, B5.5 e mult mai mare. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Manualul in limba romana nu are acea pagina. O sa caut in cel in limba germana care a venit cu masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!