Jump to content

VW Golf 7.5 Variant 2.0 TDI DSG

craiga1

Recommended Posts

alexene

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente! 🍻

craiga1

Multumesc @alexene, astazi o sa merg cu ea la reprezentanta din Timisoara (Porsche) pentru o verificare mai amanuntita. Sper sa fie toate in regula

O sa revin cu informatiile primite despre verificare.

O zi buna!

craiga1

Buna ziua,

Revin cu informatiile legate de verificarea de vineri 9_04_2021, nu au gasit nici un defect inafara de bateria de la telecomanda.

Cost total verificari 466 de lei, specific ca a fost facuta la Porsche Timisoara.

Am intrebat si de schimb de ulei motor + toate filtrele, si mi-au spus ca o sa coste in jur de 1500 de lei, voua cum vi se pare, mi unul mi se pare cam mult?

Oricum schimbul va fi facut la toamna, pentru ca a fost schimbat in Germania, si in bord scrie ca mai pot rula in jur de 16k de km.

Mai atasez poze cu masina de la momentul descarcarii de pe platforma :) si una cu numerele rosii :)

Poza 5.jpg

Poza 4.jpg

Poza 3.jpg

Poza 2.jpg

Poza 1.jpg

horry_bv

Uleiul + toate filtrele de calitate te costa in jur de 500 de lei.

Singurul avantaj care il vad la reprezentanta, e in momentul revanzarii ca vei avea un istoric frumos si verificabil.

Eu personal evit schimbul de ulei si filtre la reprezentanta, mi se par niste preturi nejustificat de mari.

Corect. Scorul ala de 1500 de lei este nesimtit de mare si nu se justifica.

La ultima revizie de filtre + ulei am achitat 630 de lei. Revizie ce a constat in inlocuirea tuturor filtrelor si bine-nteles uleiul. Si asta pentru ca de exemplu eu m-am "ocoshit" sa pun pentru habitaclu filtrul cel mai scump de la Mann, cel cu carbune activ cu polifenol, cu efect antibacterial, bla bla, care e undeva la 80-100 de lei.

Deci daca te rezumi la capitolul filtre la un buget decent, cum spunea si horry_bv, ajungi pe la 500 de lei cu totul.

Intreaba si la alta reprezentanta VAG (Skoda, Seat) si vezi preturi. Cel putin in Bucuresti sunt diferente MARI. Toate iti scriu in istoric (ceea ce cred ca te intereseaza pe tine). In rest, un schimb de ulei si filtre il faci si in fata blocului.

Buna,

Va multumesc pentru raspunsuri, o sa ma interesez si in alte parti, sa vad si alte variante.

Parerea mea, un pret corect pentru reprezentante ar fi undeva in jur de 800, 900 de lei.

Revenind la topic, m-am plimbat cu masina intr-o seara in jur de ora 20 si ma declar multumit de cum functioneaza farurile. Vroiam sa vad acest lucru de cand am luat masina.

Atasez poze cu faza scurta si faza scurta + led-ul de cornering.

Scuzati murdaria de pe faruri, erau nespalate. Pe viitor planuiesc sa fac un polish + folie pe faruri.

O zi buna

Far 2.jpg

Far 1.jpg

Hello, 

Sa revin cu un mic update. Masina a venit din germania cu anvelope de vara bunicele montate pe ea. Dar acestea nu erau aceeasi marca (3 Hankook si 1 Dunlop).

Din cate am inteles la RAR nu se accepta asa ceva, si astfel am purces la cumpararea a 4 anvelope Continental Premium Contact 6 ( o sa primesc cadou si un se mic de lego :) ). In cei 20 de km facuti de la schimb pot spune ca se vede o imbunatatire pe partea de tractiune, nu mai intervine asa repede ASR-ul.

Si ca o surpriza in drum spre casa de la vulcanizare unde am montat anvelopele, a inceput sa isi faca masina regenerare. Cam repede, dupa vreo 200 de km in oras, zic eu. Asa ca a trebuit sa ocolesc putin pana a terminat.

E la primul plin de motorina din Romania. Cu motorina din Germania am facut vreo 450 de km, facuti majoritatea in afara orasului si abia dupa a facut regenerarea. Motorina ce o folosesc e Efix S de la Rompetrol (sper sa nu se considere reclama).

Am citit pe forum la @BTeo ca a ajuns sa schimbe distributia la 130k km, ceea ce are si masina mea. Am observat ca e putin mai galagios motorul fata de alte golf-uri. Oare ar fi cazul de o inspectie la distributie? codul motorului e DCYA.

Salut, frumoasa masina și sa o conduci sănătos!!

La drumuri scurte de oraș masina o sa își facă mai des regenerare, în special în momente când nu ai timp sa te plimbi :)) asa sunt astea.. 

Eu am schimbat distribuția mai mult din cauza unui zgomot și ca rezolvare era schimbarea curelei sau schimbarea unei role (soluția vw) dar am preferat sa schimb tot.. nu cred ca e cazul sa o schimbi dar sa vezi ce zic și alți colegi 

Bucura-te de ea momentan!