Jump to content

Preschimbare permis conducere


andrei0241
 Share

Postare recomandată

1. In cazul unui permis de conducere expirat, este nevoie de ceva suplimentar cazului in care acesta este schimbat cat inca este valabil?

Mie imi va expira permisul in iunie, dar din mai pana prin august voi fi plecat din tara. La Constanta programarea online pentru depunere acte o pot face abia pentru sfarsit de mai, deci cam tarziu.

 

2. Totodata, pe drpciv.ro apare deocamdata mesajul

 

"IMPORTANT !

DRPCIV vă reamintește faptul că potrivit art.4 alin (5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 valabilitatea documentelor emise de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări, pentru permise de conducere, autorizații de circulație provizorie și documente eliberate in condițiile art 4 alin.(3) din OMAI 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberării autorizației de circulație provizorie și art.4 alin.(2) din OMAI 123/2013 privind condițiile de eliberare a permisului de conducere(…) expirate în această perioadă;"

 

Totusi, amenda ptr conducere cu permisul suspendat nu e mica (870-1160 ron) si as fi curios daca agentii de circulatie pot aplica amenda pe timpul starii de alerta pentru permisul expirat sau totusi aplica dispensa privind extinderea valabilitatii documentelor

 

[/i]Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat (articolul 101).[/i]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde'i lege , nu-i tocmeala, deci poti circula linistit in Ro, daca mergi in afara tarii poate fi o problema.

Eu am nr rosii expirate din ianuarie si circul linistit, trebuie doar sa ai RCA valabil in cazul autorizatiei provizorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi expira peste o luna dar nu il schimb inca , nu ies din tara

Ma obliga sa merg la medicul de familie sa iau adeverinta ca sa imi faca fisa medicala

Iar eu nu calc perioada asta pe acolo , astept sa vina 1 iunie cand a spus sefu' ca se termina pandemia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o lege europeana acuma cu COVID si se prelungeste cu 10 luni in cazul tau...si nu numai permisul dar si ITP,atestate,carduri tahograf. Au fost obligate toate tarile europene sa o adopte eu sunt in italia si este la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ITP nu se aplică derogarea prevăzută la Art. 14 din decretul nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României și anume nu se menţine valabilitatea documentelor eliberate de autorităţile publice care expiră pe perioada stării de urgenţă. Statiile ITP si RAR functioneaza cu program normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai mult, actualmente suntem in stare de alerta. Decretul nu mai are incidenta inca de anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pentru permise :

 

Urmare numeroaselor solicitări primite de la dvs. Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor vă reamintește faptul că potrivit art.4 alin (5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 valabilitatea documentelor emise de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări, pentru permise de conducere, autorizații de circulație provizorie și documente eliberate in condițiile art 4 alin.(3) din OMAI 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberării autorizației de circulație provizorie și art.4 alin.(2) din OMAI 123/2013 privind condițiile de eliberare a permisului de conducere(…) expirate în această perioadă;

In cazul autorizației de circulație provizorie, valabilitatea se menține doar pentru autovehiculele care dețin asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulație în termen de valabilitate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, pronet said:

Si mai mult, actualmente suntem in stare de alerta. Decretul nu mai are incidenta inca de anul trecut.

De ce nu? Intreb deoarece maica'mea avea ceva treaba pe la Casa de pensii etc si i-a spus o functionara, in scris chiar, ca legea 55 era anul trecut, acum nu mai e😂

Da'ne detalii daca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ITP am facut eu anul trecut in iunie. Expirase starea de urgenta si eram in stare de alerta. Deci asta cu suspendarea automata sigur sigur nu se aplica si la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, akon said:

De ce nu? Intreb deoarece maica'mea avea ceva treaba pe la Casa de pensii etc si i-a spus o functionara, in scris chiar, ca legea 55 era anul trecut, acum nu mai e😂

Da'ne detalii daca ai.

Legea 55 e valabila si reglementeaza starea de alerta. Starea de urgenta se decreteza conf OUG 1/1999, cu modif si compl ulterioare. A nu se confunda una cu cealalta. Stare de urgenta-decret, stare de alerta -hotarare CNSU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , am inteles acum, ne refeream la lucruri diferite.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!