Jump to content

Probleme inchidere - deschidere geamuri (Touareg 7P)


tavitara
 Share

Postare recomandată

Merg mereu cu geamurile inchise

De cand cu pandemia nu am mai fost in nicio parcare unde trebuie sa apas pe buton sa imi dea tichet deci nu am mai deschis nici geamul de la sofer

Asa ca , ma duc la revizie si ma trezesc ca imi blocheaza usa pe spate deschisa sa stea linistiti pana termina tot , ptr ca nu se pot deschide geamurile ... nu stiam ?

Nu stiam 

Ok , verific si eu , de la usa sofer nu se pot deschide geamurile - se aude doar un click si atat

De la celelalte usi se deschid toate , se inchid toate

Bun , nu am timp , las asa totul pana azi

Am desfacut partea din usa cu butoanele , cu o trusa Yato cu extractoare de plastic , incepand de la margine se ridica spre partea cu butoane - sunt cleme ( atentie ca fiecare din  plasticele de fixare intra intr-o clema de metal pus pe schelet la usa - mie o clema mi-a sarit la detasare , am pus-o la loc )

Am scos conectorul ( se trage cu o surubelnita de plastic de clema colorata in sus , altfel nu il poti desprinde prin forta ) si am adus totul in firma

Cu grija si 4 surubelnite late fine am reusit sa desprind ansamblul cu cele 6 comutatoare ( se infige in rama de plastic si este fixat cu 6 cleme , 3 pe fiecare laterala mare )

Ansamblul arata ca o cutiuta neagra si tot cu grija am extras din el cablajul cu butoanele ( tot cleme , tot surubelnite subtiri si rabdare , atentie la pinii aurii sa nu ii indoiti )

Comutatoarele sunt fara acces direct sa le cureti in interior

Loctite SF7039 = spray de contact

Am picurat putin pe marginea fiecarui comutator si am comutat pe toate pozitiile de cate 20 de ori

Am sters si am mers sa testez doar butoanele - conectat prin tragere clema iar , verificat , totul ok

Montat pe loc ansamblul cu butoanele si masca pe usa

Merge totul super

Poze de pe net , nu am avut chef sa stau sa pozez ce fac

extractoare.jpg

a2.jpg

a2.gif

a1.jpg

lkoc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta anul trecut, in acelasi timp cu butonul de blocat usa. La fel am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Probleme inchidere - deschidere geamuri (Touareg 7P)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!